Reklama

Niedziela Łódzka

100-lecie Diecezji Łódzkiej: Uroczyste otwarcie Drzwi Świętych już dziś!

Piotr Drzewiecki

Dziś o godz. 12:00 zostaną uroczyście otwarte Drzwi Święte, ogłoszony rok jubileuszowy na następnie odczytany list Ojca Świętego Franciszka napisany szczególnie z tej okazji.

Modlitwą do Ducha Świętego przedwczoraj w łódzkiej Katedrze rozpoczęło się świętowanie 100-lecia powołania diecezji łódzkiej przez papieża Benedykta XV.

Reklama

Trwałem w przekonaniu – powiedział przed rozpoczęciem liturgii abp Grzegorz Ryś, że ten czas jubileuszu potrzebuje hymnu. Czułem, że musi on nawiązywać do Psalmu 45, w którym słyszymy słowa: „Synowie twoi zajmą miejsce twoich ojców”, mówiące o tym, że nasze miejsce zajmą inni. Zajmie je młodzież, której przedstawiciele są dziś z nami w katedrze. Dziękuję pani Aleksandrze Lucińskiej za napisanie tekstu hymnu oraz panu Adamowi Sztabie za napisanie muzyki do słów hymnu, który za chwilę wspólnie razem wykonamy - dodał Metropolita. 

W uroczystej Mszy św. pod przewodnictwem abpa Grzegorza Rysia udział wzięli kard. Konrad Krajewski, abp Władysław Ziółek, bp Andrzej Dziuba, bp Wojciech Osial, bp Ireneusz Pękalski i bp Marek Marczak.

W homilii abp Ryś powiedział, że dzisiejsze słowo stawia nas na granicy czasu. Jezus mówi o czasie, który się rozgrywa do urodzenia Jana Chrzciciela i o czasie, który się od Jana rozpoczyna.

Reklama

 - To dzisiejsze słowo stawia nas między przeszłością a przyszłością, między obietnicą a jej wypełnieniem. My znajdujemy się na przełomie czasów, a granica czasu biegnie zawsze przez człowieka. Ta granica, o której mówi dzisiejsza Ewangelia, biegnie przez Jana Chrzciciela, dzięki temu staje się jakąś syntezą tego, co jest starym przymierzem i początkiem tego, co przynosi nowy czas w dziejach zbawienia. My jako Kościół, podobnie jak Jan Chrzciciel, potrzebujemy przeszłości i przyszłości – zaznaczył kaznodzieja.

W dalszej części homilii, odwołując się do encykliki Fratelli tutti papieża Franciszka, Arcybiskup powiedział, że bez pamięci nie możemy wyruszyć w przyszłość, bo jeżeli zapomnimy o tym, co było, to zrobimy rzeczy gorsze niż poprzednio. W tej encyklice są słowa, w których Papież mówi, że nie ma gorszej alienacji niż doświadczyć, że nie mamy korzeni i nie należymy do nikogo. My wszyscy potrzebujemy zakorzenienia, dlatego serca rodziców mają być skierowane ku dzieciom i dzieci ku rodzicom. To jest droga, jaką Bóg przychodzi do nas. Przychodzi przez dziadków do rodziców i przez rodziców do dzieci. Jeżeli ten łańcuszek zostanie przerwany, wtedy dzieje się z nami źle. Kościół ewangeliczny jest przed nami, a nie za nami. On rośnie między pokoleniami, w głąb od dzieci przez rodziców do dziadków. Droga młodzieży – pytał Arcybiskup – czy macie potrzebę rozmawiania z kierownikami duchowymi? Z biskupami, którzy siedzą w tym prezbiterium? A może myślicie, że nic od nas nie możecie się już nauczyć, że wszystko zaczyna się od was? W ten nowy czas trzeba wejść w pokorze. W poczuciu, że jestem najmniejszy, że jestem grzesznikiem. Duch Święty daje nam ten nowy czas, proszę, wejdźmy w niego w pokorze.

Przed błogosławieństwem biskupi przekazali zgromadzonej młodzieży modlitwę, którą następnie wspólnie razem z nią odmówili, prosząc w niej Boga, by otworzył nam oczy na Jego obecność w codzienności, w sakramentach Kościoła, zwłaszcza w Eucharystii. Na zakończenie została ogłoszona wiadomość, że tegoroczne Europejskie spotkanie młodzieży Wspólnoty z Taize, zaplanowane w dniach 27 grudnia 2020 do 1 stycznia 2021, odbędzie się Łodzi. 

2020-12-12 09:07

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

100 lecie Diecezji Łódzkiej: Uroczysty Jubileusz już dziś!

Piotr Drzewiecki

Więcej ...

Przed 30 laty św. Jan Paweł II wskrzesił łacińską hierarchię katolicką na Ukrainie

2021-01-16 18:59

©Wydawnictwo Biały Kruk/Adam Bujak

Odrodzenie się Kościoła katolickiego na Ukrainie było wielką zasługą przede wszystkim św. Jana Pawła II, ale także miejscowych wiernych i tych nielicznych księży, którzy pozostali na dawnych Kresach Rzeczypospolitej. To oni, mimo skrajnie trudnych warunków i wieloletnich prześladowań, potrafili przechować wiarę i tradycje katolickie i – co nie mniej ważne – również narodowe.

Więcej ...

Argentyna: Planned Parenthood z USA wspierała aktywistów proaborcyjnych przez 15 lat

2021-01-16 18:32

viewpoints.blog.statesman.com

Planned Parenthood z USA od 15 lat wspierała aktywistów na rzecz legalizacji aborcji w Argentynie - poinformowały władze tej organizacji. Działania te polegały m.in. na finansowaniu pojedynczych osób, instytucji, a także inicjatyw służących wpisaniu do prawa tego południowoamerykańskiego kraju możliwości przerywania ciąży.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Adwokaci w obronie św. Jana Pawła II

Jan Paweł II

Adwokaci w obronie św. Jana Pawła II

Niemcy: Ludzie jeździli na sankach i nartach na terenie...

Wiadomości

Niemcy: Ludzie jeździli na sankach i nartach na terenie...

(Nie)baw się i (nie)śpij!

(Nie)baw się i (nie)śpij!

Dziesięciu biskupów zmarło na COVID-19 w ciągu tygodnia

Kościół

Dziesięciu biskupów zmarło na COVID-19 w ciągu tygodnia

Bp Adam Dyczkowski odszedł do Domu Ojca

Aspekty

Bp Adam Dyczkowski odszedł do Domu Ojca

Czym jest akolitat?

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Czym jest akolitat?

Watykan zmienia obrzęd posypania głów popiołem

Watykan zmienia obrzęd posypania głów popiołem

Kaja Godek wygrała w sądzie z aktywistami LGBT

Wiadomości

Kaja Godek wygrała w sądzie z aktywistami LGBT

Ksiądz też człowiek - o pasjach i codzienności kapłana

Kościół

Ksiądz też człowiek - o pasjach i codzienności kapłana