Reklama

Jasna Góra

Rolnicy na Jasnej Górze podziękują za tegoroczne plony

dożynki

Bożena Sztajner

dożynki

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Tradycyjnie z wieńcami żniwnymi, bochenkami chleba i z tym wszystkim, czym obrodziła ziemia, w niedzielę 1 września na Jasną Górę przybędą rolnicy na ogólnopolskie święto dziękczynienia za plony. Swoją obecność zapowiedzieli prezydent RP oraz minister rolnictwa. Sumie dożynkowej przewodniczyć ma bp Marian Rojek, ordynariusz zamojsko-lubaczowski, a homilię wygłosi bp Józef Zawitkowski z Łowicza.

Tegoroczne ogólnopolskie dożynki przebiegały będą pod hasłem: „Do Matki Ewangelizacji”. W zaproszeniu na pielgrzymkę rolników wystosowanym przez bp Edward Białogłowski, delegat KEP ds. Duszpasterstwa Rolników i Pszczelarzy czytamy: „Maryja jest Matką Nowej Ewangelizacji, która otacza płaszczem swej opieki wszystkie dzieci Chrystusowego Kościoła. W łączności z Księdzem Arcybiskupem Częstochowskim, Kustoszem Jasnogórskiego Sanktuarium – Ojcami i Braćmi Paulinami – bardzo serdecznie zapraszamy do Bogurodzicy w Jej Jasnogórskim Wizerunku”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Każdego roku w tradycyjnych dożynkach uczestniczy kilkadziesiąt tysięcy osób, głównie przedstawicieli polskiej wsi. Pielgrzymka rozpocznie się już w sobotę, 31 sierpnia. O godz. 19.00 Mszy św. w bazylice przewodniczyć będzie bp Wiesław Śmigiel. Po wieczornej drodze krzyżowej na jasnogórskich wałach rolnicy podejmą nocne czuwanie modlitewne przed Cudownym Wizerunkiem Matki Bożej.

Główne uroczystości dożynkowe zaplanowano na niedzielę 1 września. Już od godz. 8.00 na placu przed szczytem Jasnej Góry trwała będzie wspólna modlitwa z udziałem zespołów śpiewaczych i kapel. Uroczysta Msza św. dziękczynna za tegoroczne plony rozpocznie się o godz. 11.00. Podczas Sumy bp Marian Rojek i bp Józef Zawitkowski poświęcą płody rolne i specjalnie przygotowane na ten dzień wieńce dożynkowe.

Wieńce zrobione są z różnego rodzaju zbóż, kwiatów i owoców, i często nawiązują formą plastyczną do aktualnych wydarzeń. Tradycyjnie na początku Eucharystii starostowie dożynek złożą na ręce głównego celebransa bochen chleba wypieczony z ziarna, z pierwszych zbiorów.

Reklama

Jasnogórskie dożynki to największe w kraju rolnicze święto dziękczynienia. Ich organizatorem jest Krajowe Duszpasterstwo Rolników.

Pierwsze centralne dożynki w Polsce odbyły się 28 sierpnia 1927 r. w Spale pod patronatem prezydenta RP Ignacego Mościckiego. Dożynki należą do najważniejszych świąt na wsi, podczas których obchodzi się uroczyste zakończenie żniw. Tradycje związane ze ścinaniem ostatnich kłosów zbóż, znane były w Polsce już w XVI wieku.

Jasnogórskiemu dziękczynieniu za polny towarzyszyć będzie 22. Krajowa Wystawa Rolnicza oraz Europejskie Dni Kultury Ludowej. W Alei NMP swój dorobek zaprezentuje ponad 400 wystawców. Jak podają organizatorzy – Śląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego - każdego roku wystawę odwiedza ok. 80 tys. osób.

Wystawa Rolnicza oraz Europejskie Dni Kultury Ludowej otwarte zostaną w sobotę 31 sierpnia, a zakończą się w niedzielę wieczorem 1 września.

Podziel się:

Oceń:

2013-08-29 13:36

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: Uczyć się zawierzenia od św. Jana Pawła II - wspominają paulini i pielgrzymi

Eucharystię młodzieży świata
na Jasnej Górze w 1991 r. poprzedziło
nocne czuwanie modlitewne, podczas
którego wniesiono znaki ŚDM: krzyż,
ikonę Matki Bożej i księgę Ewangelii

Adam Bujak, Arturo Mari/„Jan Paweł II. Dzień po dniu”/Biały Kruk

Eucharystię młodzieży świata na Jasnej Górze w 1991 r. poprzedziło nocne czuwanie modlitewne, podczas którego wniesiono znaki ŚDM: krzyż, ikonę Matki Bożej i księgę Ewangelii

- Chcemy od niego uczyć się zawierzenia Bogu przez Maryję - mówią jasnogórscy pielgrzymi i paulini. We wspomnienie św. Jana Pawła II przypominają swoje przeżycia związane z papieżem z Polski. Na Jasnej Górze, którą tak bardzo ukochał i gdzie tyle razy przybywał, znaleźć można wiele śladów jego obecności.

Więcej ...

Dzisiejszy fragment Ewangelii pokazuje, że najważniejszy jest Jezus

Adobe Stock

Rozważania do Ewangelii Mt 9, 14-17.

Więcej ...

25. Pielgrzymka Kawalerii Konnej z Zaręb Kościelnych na Jasną Górę

2024-07-06 17:33

BP Jasnej Góry/Krzysztof Świertok

Łączą pasję do historii i jeździectwa z miłością do Matki Bożej. Dziś, po 11 dniach w siodle 25. Pielgrzymka Kawalerii Konnej z Zaręb Kościelnych dotarła na Jasną Górę. Grupa przypomina o tradycjach 10. Pułku Ułanów Litewskich. Tradycyjnie na wjazd do Częstochowy, założyli historyczne galowe mundury kawalerii II Rzeczypospolitej i rzędy dla wierzchowców.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Bł. Maria Teresa Ledóchowska

Bł. Maria Teresa Ledóchowska

Podziękowania od ks. Michała Olszewskiego dla

Kościół

Podziękowania od ks. Michała Olszewskiego dla "Niedzieli"

Nabożeństwo pięciu pierwszych sobót miesiąca

Modlitwa

Nabożeństwo pięciu pierwszych sobót miesiąca

Zmarł ks. Mirosław Rapcia. Znane są szczegóły...

Niedziela Częstochowska

Zmarł ks. Mirosław Rapcia. Znane są szczegóły...

Tygodnik

Kościół

Tygodnik "Sieci" ujawnia wstrząsające listy ks....

Zmarł ks. Paweł Pilśniak, kapłan wyświęcony rok temu

Kościół

Zmarł ks. Paweł Pilśniak, kapłan wyświęcony rok temu

Tłumy modliły się w intencji ks. Michała Olszewskiego

Kościół

Tłumy modliły się w intencji ks. Michała Olszewskiego

Skwarzyński: od czasu zatrzymania księdza, jego kondycja...

Wiadomości

Skwarzyński: od czasu zatrzymania księdza, jego kondycja...