Reklama

Kościół

Operacje bezgotówkowe w kościołach to wymóg czasu – konferencja w Warszawie

tomekwalecki/pixabay.com

Wprowadzenie operacji bezgotówkowych w kościołach to wymóg czasu – zgodzili się uczestnicy konferencji „Upowszechnianie płatności bezgotówkowych w kościele – wygoda, nowoczesność czy świętokradztwo?”. Opowiadając się za upowszechnieniem operacji bezgotówkowych w parafiach ekonom Episkopatu ks. Janusz Majda zwrócił jednocześnie uwagę, że wierny nie może odnieść wrażenia, że w świątyni czy kancelarii parafialnej płaci za „usługę”.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wydarzenie odbyło się w Warszawie ramach ósmej edycji Cashless Congress, zorganizowanego przez Fundację Rozwoju Bezgotówkowego i Fundację Polska Bezgotówkowa.

Ekonom Konferencji Episkopatu Polski ks. Janusz Majda zaznaczył, że zasadniczym źródłem utrzymania Kościoła są ofiary, a wprowadzenie operacji bezgotówkowych nie może podważyć takiego właśnie przekonania wśród wiernych.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

„Chodzi o to, żeby niebezpiecznie nie zatraciła się granica pomiędzy posługą a usługą oraz ofiarą a zapłatą, bowiem tu nie zachodzi jakakolwiek transakcja" – podkreślił duchowny. Jak dodał, wierny przychodząc do kancelarii czy zakrystii nie może odnieść wrażenia, że coś kupił, że zapłacił za jakąś usługę.

Podziel się cytatem

Reklama

Ks. Majda zwrócił uwagę, że przedstawiciele Fundacji Polska Bezgotówkowa kilkakrotnie gościli na spotkaniach z ekonomami diecezjalnymi. Możliwości, jakie dają takie operacje Fundacja zaprezentowała także w ubiegłym roku na zebraniu episkopatu.

Reklama

Ekonom KEP przyznał, że propozycja obrotu bezgotówkowego będzie wymagała w Kościele „oswojenia” ale podkreślił, że jest to konieczność. Wskazał, że czasy które idą, a także doświadczenie pandemii, zmuszają do powszechniejszego korzystania z kart płatniczych, np. w sklepie czy na stacji benzynowej.

„W Kościele następuje wymiana pokoleń i ludzie młodsi coraz częściej mają w kieszeni karty płatnicze a coraz rzadziej pieniądze w gotówce. Obrót bezgotówkowy będzie więc wymogiem czasu” – mówił ks. Majda. Zaznaczył jednocześnie, że obecnie łatwiej wyobrazić sobie stojącą, np. pod chórem, e-puszkę, trudniej zaś e-tacę, z którą chodziłby ksiądz zbierając datki, z uwagi na to, że proces zbierania datków w takim trybie mógłby być kłopotliwy czasowo i technicznie.

Robert Stawicki z firmy Elavon, specjalizującej się w usługach płatniczych, przyznał, że otrzymuje bardzo wiele zapytań w sprawie terminali płatniczych ze strony polskich parafii. Dodał, że terminal nie jest brany pod uwagę jedynie jako urządzenie do zbierania ofiar wśród wiernych – w kościele czy kancelarii parafialnej - ale także dające możliwości zapłaty w parafialnym sklepiku czy kawiarni.

Podziel się cytatem

Reklama

Stawicki poinformował, że obecnie wdrażany jest program upowszechniania tacomatów, zaś w ramach udogodnień urządzenie może być przekazane do testowania. „To bardzo proste, intuicyjne rozwiązania, dające możliwość wyboru jednej z czterech kwot” – zapewnił prelegent. Czytnik może być dołączony do e-skarbony czy tzw. wrzutni ale urządzenie może też stać samodzielnie na specjalnych stojakach, przygotowanych już w czterech różnych barwach, co umożliwia dopasowanie urządzenia do kolorystyki kościoła.

Reklama

Także ks. Michał Jabłoński, proboszcz parafii Kościoła Ewangelicko-Reformowanego w Warszawie jednoznacznie opowiadał się za upowszechnianiem płatności bezgotówkowych z jego Kościele, dodając, że konkretne rozwiązania są już systematycznie wprowadzane. Podkreślił, że w takim sposobie pozyskiwania datków nie ma nic świętokradczego, natomiast świętokradcze może być wydatkowanie tych pieniędzy, jeśli nie zostaną właściwie wykorzystane.

Reklama

Mieczysław Groszek, prezes Fundacji Polska Bezgotówkowa wyraził ogromną satysfakcję z powodu otwartości Kościoła na możliwości jakie feruje dziś system płatności bezgotówkowych. Wyraził nadzieję, że tego rodzaju rozwiązania będą podejmowane w kolejnych polskich parafiach.

Prowadzący debatę Marcin Przeciszewski, prezes Katolickiej Agencji Informacyjnej zapewnił, że współpraca z Fundacją Polska Bezgotówkowa jest ważna także dla Kościoła katolickiego, ale i innych Kościołów chrześcijańskich w Polsce.

Głównym organizatorem konferencji, które odbyła się w Hotelu InterContinental w Warszawie jest Fundacja Rozwoju Obrotu Bezgotówkowego (FROB) – inicjator przedsięwzięć mających na celu zwiększanie dynamiki rozwoju takich płatności w Polsce.

Zdaniem FROB, konsumenci będący użytkownikami elektronicznych instrumentów płatniczych powinni być głównymi beneficjentami korzyści wynikających z rozwoju polskiego rynku płatności bezgotówkowych.

Podziel się:

Oceń:

+1 -5
2020-09-16 12:24

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Taca czy TACOmat?

Adobe. stock.pl

Czy parafie są dobrym miejscem dla terminali płatniczych? To pytanie stoi coraz częściej przed proboszczami polskich parafii.

Więcej ...

Papieska intencja na maj: o dobrą formację sióstr zakonnych, zakonników i kleryków

2024-04-30 17:23

Grzegorz Gałązka

W maju Ojciec Święty poleca naszej modlitwie kleryków, zakonników i siostry zakonne odbywających formację. Jak podkreśla w filmowej prezentacji tej intencji, każde powołanie musi być kształtowane przez łaskę Pana.

Więcej ...

10 lat Rycerzy Kolumba w Miliczu

2024-05-01 15:08
Od lewej: Robert Zasieczny i Krzysztof Zub

ks. Łukasz Romańczuk

Od lewej: Robert Zasieczny i Krzysztof Zub

W dniu odpustu w kaplicy św. Józefa Robotnika w Godnowej swoje dziesięciolecie założenia świętowali Rycerze Kolumba z rady lokalnej nr 15947. Uroczystej Eucharystii przewodniczył ks. Zbigniew Słobodecki, proboszcz parafii św. Andrzeja Boboli w Miliczu i kapelan milickich Rycerzy Kolumba.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

Kościół

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

Św. Józef - Rzemieślnik

Kościół

Św. Józef - Rzemieślnik

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Czy postępuję tak, jak postępowałby Chrystus?

Wiara

Czy postępuję tak, jak postępowałby Chrystus?

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

Wiara

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst