Reklama

Wiadomości

Ubezpieczyciele odmawiają wypłaty odszkodowań rodzicom dzieci utraconych

pasja1000/pixabay.com

Problemem wielu rodziców, których dzieci zmarły przed narodzeniem, jest odmowa wypłaty odszkodowań przez towarzystwa ubezpieczeniowe. Niektóre firmy uzależniają przekazanie odszkodowania od tygodnia ciąży, w którym doszło do martwego urodzenia. Często w tego typu przypadkach, rodzice dzieci utraconych zgłaszają się do Ordo Iuris. Po interwencjach Instytutu, w pierwszych dwóch sprawach udało się przekonać ubezpieczyciela do zmiany pierwotnej decyzji.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Sytuacja odmowy wypłaty odszkodowania w opisanych sytuacjach, dotyczy części firm. Niektórzy ubezpieczyciele decydują się na wypłacenie należnej rodzicom sumy, jeśli martwe urodzenie następuje po określonym tygodniu ciąży (zazwyczaj 21-23 tygodniu). Te praktyki nadal mają miejsce, pomimo iż w ciągu ostatnich dziesięciu lat były one przedmiotem zainteresowania Rzecznika Finansowego (wcześniej: Rzecznik Ubezpieczonych) oraz Rzecznika Praw Obywatelskich.

Widząc coraz większe oburzenie, wynikające z krzywdzącej praktyki ubezpieczycieli, Instytut Ordo Iuris zdecydował się na zaangażowanie po stronie rodziców dzieci utraconych, którzy zgłosili się do Fundacji. Pierwsze dwie interwencje okazały się skuteczne. Po wezwaniach przedsądowych ze strony Ordo Iuris, firma ubezpieczeniowa zmieniła swoje dwie pierwotne decyzje i w sierpniu 2020 r. wypłaciła rodzicom, kwoty po 2,5 tys. zł. W innych sprawach Instytut analizuje stan faktyczny pod kątem reprezentacji rodziców dzieci martwo urodzonych na etapie sądowym.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

„Jesteśmy świadomi, że opisane praktyki ubezpieczycieli wymagają szerszej interwencji nie tylko na płaszczyźnie indywidualnej, lecz również generalnej. Dlatego oprócz potencjalnego zaangażowania w indywidualnych sprawach sądowych, Ordo Iuris podejmuje działania zmierzające do uznawania przez Prezesa UOKiK za tzw. klauzule niedozwolone tych zapisów umów ubezpieczenia, które różnicując wiek dziecka nienarodzonego i odmawiają de facto człowieczeństwa dziecku, które w chwili śmierci nie osiągnęło 21, 22. lub 23. tygodnia życia w łonie matki. Niezależnie od tego chcielibyśmy, aby ubezpieczyciele dobrowolnie zmienili dotychczasowe praktyki jeszcze przed wydaniem stosownych decyzji przez prezesa UOKiK, który jest uprawniony do podejmowania decyzji, w których rozstrzyga, czy dana klauzula ma niedozwolony charakter oraz zakazuje jej dalszego wykorzystywania. Przed kierowaniem stosownych wniosków o wszczęcie postępowań przez prezesa UOKiK będziemy zachęcać ubezpieczycieli do porzucenia dotychczasowych, krzywdzących i dyskryminujących praktyk” – podkreślił adw. Tomasz Piotr Chudzinski z Centrum Analiz Legislacyjnych Ordo Iuris.

Instytut Ordo Iuris przygotował także poradnik prawny dotyczący pochówku dzieci utraconych Zobacz

Podziel się:

Oceń:

+2 0
2020-09-02 19:27

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Abp Jędraszewski na Adwent 2018

Joanna Adamik | Archidiecezja Krakowska

- Dzieli nas kilka tygodni od świąt Bożego Narodzenia i chodzi o to, by na tę kolejną rocznicę przyjścia Zbawiciela na świat przygotować jak najlepiej nasze serca, sumienia i miłość wobec Boga i drugiego człowieka – zwrócił się do wiernych archidiecezji krakowskiej abp Marek Jędraszewski. Przed I niedzielą nowego roku liturgicznego metropolita wystosował do wiernych list oraz przesłanie video.

Więcej ...

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone konsekrowane hostie

2024-05-02 12:47

Karol Porwich

W kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bytomiu-Szombierkach doszło do profanacji Najświętszego Sakramentu. Policja przekazała w czwartek, że poszukuje sprawców kradzieży z włamaniem.

Więcej ...

Niech miłość do Maryi będzie sprawdzianem polskiego ducha

2024-05-03 23:18

Karol Porwich / Niedziela

– Maryja, Królowa Polski, to tytuł, którym określił Bogarodzicę 1 kwietnia 1656 r. król Jan Kazimierz podczas ślubów lwowskich, by dramatyczne wówczas losy Ojczyzny i Kościoła powierzyć Jej macierzyńskiej opiece – przypomniał na rozpoczęcie wieczornej Mszy św. w intencji archidiecezji częstochowskiej o. Samuel Pacholski, przeor Jasnej Góry. Wieczorna Eucharystia pod przewodnictwem abp. Wacława Depo, metropolity częstochowskiego. oraz Apel Jasnogórski z udziałem Wojska Polskiego zwieńczyły uroczystości trzeciomajowe na Jasnej Górze. Towarzyszyła im szczególna modlitwa o pokój oraz w intencji Ojczyzny.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 4.): Oddaj długopis

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 4.): Oddaj długopis

Abp Wojda na Jasnej Górze: chrześcijańska tożsamość...

Kościół

Abp Wojda na Jasnej Górze: chrześcijańska tożsamość...

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...