Reklama

Polityka

Światowe media piszą o ideałach "Solidarności" i polskiej drodze do wolności

PAP/Adam Warżawa

W gazetach na całym świecie ukazują się w tych dniach artykuły o ideałach "Solidarności" i polskiej drodze do wolności. Powstały one w ramach projektu „Opowiadamy Polskę światu – Polska Solidarność”, stworzonego z okazji 40-lecia powstania "Solidarności". Autorami są m.in. premier Mateusz Morawiecki, wybitny amerykański historyk Timothy Snyder czy słynny reporter „Washington Post” Michael Dobbs.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

"Solidarność musimy uczynić projektem dla całej Europy - jest naszą propozycją na nadchodzące dekady rozwoju" – podkreślił Morawiecki w tekście, który pojawił się m.in. we włoskiej "La Repubblica", francuskim "L’Opinion", hiszpańskim "ABC", szwedzkim "Goeteborgs-Posten" i czeskich "Lidovych Novinach".

Na łamach "L’Opinion" prof. Wojciech Roszkowski napisał, że od sierpnia 1980 do grudnia 1981 podczas 16 miesięcy, kiedy rodziła się „Solidarność”, nastąpiły procesy, decydujące o historii Polski i świata.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Natomiast amerykański historyk Timothy Snyder ocenił tam, że „Kraje Europy centralnej doskonale wykorzystały możliwości, które zaoferował im upadek komunizmu”.

Z kolei prof. Piotr Biłos we francuskim dzienniku wskazał na wkład instytucji kultury i niezależnych ośrodków medialnych w odzyskanie wolności. Odwoływał się również do współczesnej sytuacji i narracji obecnej w krajach Zachodniej Europy, mówiącej o tym, że Polacy są beneficjentami funduszy wspólnotowych.

Prof. Ryszard Bugaj podkreślał natomiast, że „szesnaście miesięcy +Solidarności+ pokazało, że Polacy gotowi są do podjęcia budowy suwerennego i demokratycznego państwa", a opozycjonista Jan Rokita, b. prezydent Łotwy Vaira Vike-Freiberga i b. premier Litwy Vytautas Landsbergis przypominają wkład „Solidarności” w upadek komunizmu w ich regionach i w globalnym układzie sił.

Artykuł premiera Morawieckiego ukazał się również w peruwiańskim magazynie "Revista Embajador", natomiast wenezuelski "El Nacional" opublikował wspomnienie Michaela Dobbsa, który w 1980 roku był korespondentem „Washington Post” w Polsce.

Białoruska rozgłośnia „Radio Swoboda” opublikowała materiał o drodze Polski do wolności na podstawie tekstów Morawieckiego, podsekretarza stanu w polskim MSZ Pawła Jabłońskiego, Snydera i prof. Françoisa Dubeta. „40 lat „Solidarności. Nauka o skutecznym oporze Polski wobec systemu totalitarnego dla świata i Białorusi” – tak Radio Swaboda zatytułowała artykuł, w którym streściła materiały czterech autorów z projektu „Opowiadamy Polskę światu”.

Reklama

Artykuł Morawieckiego opublikowany został też przez największą agencję prasową Mołdawii - IPN i ukraiński portal Europejska Prawda. Natomiast tekst Jabłońskiego ukazał się także w jednym z największych rosyjskich portali internetowych: NEWSru.com.

Z kolei na stronie internetowej magazynu "Emerging Europe" opublikowano tekst Snydera. "Powstanie +Solidarności+ to jedno z najważniejszych wydarzeń w skali Polski, ale też świata pod koniec XX wieku. Stało się momentem zmieniającym istotę systemu leninowskiego. Wcześniej partia komunistyczna dzierżyła w nim monopol na władzę. W chwili, gdy pojawiła się +Solidarność+, uległo to zmianie" - napisał amerykański historyk.

Projekt „Opowiadamy Polskę światu – Polska Solidarność” przygotowany został przez Instytut Nowych Mediów przy wsparciu polskiej dyplomacji, Polskiego Funduszu Rozwoju, Fundacji PKO Banku Polskiego, Fundacji Agencji Rozwoju Przemysłu, Fundacji State of Poland i Polskiej Agencji Prasowej.

Wszystkie teksty z projektu dostępne są na stronie www.Solidarnosc40.pl. (PAP)

zm/ mal/

Podziel się:

Oceń:

+1 -2
2020-08-30 19:52

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Drugie życie strajkowego ,,ogórka"

Podczas konferencji w gmachu głównym Politechniki Wrocławskiej

Archiwum Centrum Historii Zajezdnia

Podczas konferencji w gmachu głównym Politechniki Wrocławskiej

Zabytkowy autobus Jelcz 043 zostanie odrestaurowany!

Więcej ...

Propagator Dzieła Bożego

2024-06-18 14:27

Niedziela Ogólnopolska 25/2024, str. 24

Św. Josemaría Escrivá
de Balaguer

es.wikipedia.org

Św. Josemaría Escrivá de Balaguer

Założył jedną z największych instytucji kościelnych, której misją jest pokazywanie ludziom, jak mogą spotkać się z Bogiem w ich życiu zawodowym i prywatnym.

Więcej ...

Prezydent: od 1 lipca ruch bezwizowy do Chin dla obywateli Polski

2024-06-26 11:41

PAP/Radek Pietruszka

Od 1 lipca polscy obywatele podróżujący do Chin na nie dłużej niż 15 dni nie będą potrzebowali wiz – powiedział w środę w Szanghaju Andrzej Duda. Prezydent wyraził zadowolenie z decyzji chińskiego rządu; podkreślił, że ruch bezwizowy sprzyja budowaniu więzi międzyludzkich i turystyce.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Jak wygląda moja modlitwa?

Wiara

Jak wygląda moja modlitwa?

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?

Kościół

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?