Reklama

Niedziela Legnicka

To już 700 lat w Lubaniu

ks. Piotr Nowosielski

W sobotę, 20 czerwca, w Domu Generalnym Sióstr Magdalenek od Pokuty w Lubaniu, miały miejsce uroczystości jubileuszowe. Przewodniczył im biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski. Siostry obchodzą jubileusz 700 lecia obecności w tym mieście.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Do obchodów przygotowywały się przez 7 letnią nowennę. Z uwagi na panującą pandemię planowany obchód z udziałem mieszkańców miasta, przełożono na czerwiec przyszłego roku.

- Miało być uroczyście, miało być na Rynku, z udziałem lubaniaków, miało być w gronie zaproszonych czcigodnych gości, a Opatrzność Boża, dopuściła inny scenariusz wydarzeń. Nie przeraża nas to, a wręcz przeciwnie, z nadzieją patrzymy w przyszłość i w myśl sentencji Owidiusza: że koniec wieńczy dzieło, to wielkie świętowanie, odkładamy na przyszły rok- mówiła Przełożona Generalna s. M. Wiesława Kopij, witając Biskupa legnickiego i przybyłe z różnych domów zakonnych siostry.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Biskup Kiernikowski, w homilii, przywołał sceny z dzisiejszej liturgii słowa i postawę Maryi, wobec zaskakującego zachowania 12 letniego Jezusa, który pozostał w świątyni, wyjaśniając, że On ma pozostawać w tym co należy do Ojca. I to wszystko poprowadzi aż po krzyż, po Wieczernik – rzeczywistość Kościoła.

- Maryja jest nam potrzebna jako „ikona” dla naszego życia. Jest Matką która nosi, w sobie dzieło Boga, zaczęte, ale stale dorastające w Niej do tego, by była Matką. Stała się nią pod Krzyżem. W dzisiejszej Modlitwie Dnia, jest to sformułowane: - abyśmy dzięki Jej wstawiennictwu stali się świątynią Bożej chwały. Maryja jest dla nas drogą, pokazuje jakie jest nasze ukierunkowanie – mówił Biskup legnicki.

- Przy tej okazji dziękuję Siostrom za te 700 lat obecności, przezywanych dla dobra wspólnoty Kościoła. Dziękuję za wasz trud, wasze szukanie, rozterki. Życzę by wasza otwartość na działanie Ducha Świętego, była w waszym życiu wyznacznikiem tego by być w sprawach Ojca.

Zgromadzenie Sióstr św. Marii Magdaleny od Pokuty sięga swym rodowodem początku XIII wieku i jest wyrazem troski Kościoła o los moralnie zaniedbanych kobiet i dziewcząt. U początków istnienia siostry prowadziły ściśle kontemplacyjny charakter życia. Pierwszy klasztor magdalenek od pokuty na ziemiach polskich został ufundowany w Nowogrodźcu nad Kwisą w 1217 r. przez św. Jadwigę Śląską i jej małżonka Henryka Brodatego. W 1320 r. dzięki staraniom księcia Jaworskiego i Ziębickiego Henryka, zainicjowano istnienie konwentu w Lubaniu, który jako jedyny przetrwał bezlitosną sekularyzację klasztorów przeprowadzoną przez rząd pruski w 1810 r. Przed dekretem sekularyzacyjnym, Magdalenki uratowały się otwierając szpital, prowadząc przytułek dla bezdomnych i biednych kobiet niezależnie od wieku i wyznania. Ponadto prowadziły szkołę elementarną posiadającą uprawnienia publiczne. Konsekwentnie stale zajmowały się ratowaniem upadłych kobiet, tak pod względem duchowym jak i materialnym.

Reklama

W ciągu wieków, Zakon przechodził różne koleje losu i z upływem lat, siostry coraz bardziej angażowały się w dzieła apostolskie, aby przez nie naśladować przykład Świętej Patronki Marii Magdaleny w miłowaniu Chrystusa.

Charyzmatem Sióstr św. Marii Magdaleny od Pokuty jest pokuta wynagradzająca za grzechy świata, a szczególnie za grzechy kobiet, które pobłądziły na ścieżkach życia wytyczonych przez Boga każdemu człowiekowi drogowskazami Jego Przykazań. Stąd szczególne miejsce w duchowości sióstr zajmuje kult Najświętszego Serca Pana Jezusa, któremu magdalenki wynagradzają za grzechy człowieka.

Dziś, służą swoją posługą chorym, w seminarium duchownym, są zakrystiankami, katechetkami, animatorkami i liderkami grup młodzieżowych, przy swoim Domu Generalnym prowadzą Ognisko Wychowawcze, w którym dziewczęta doświadczone przez życie, uczą się na nowo samodzielności i są przygotowywane do podjęcia przyszłych zadań.

Z okazji tej rocznicy, Stolica Apostolska wydała dekret o możliwości uzyskania odpustu w roku jubileuszowym. Można go uzyskać od 19 czerwca br., do 22 lipca 2021 r.   

Zobacz zdjęcia: 700 lat S. Magdalenek w Lubaniu


Podziel się:

Oceń:

2020-06-20 20:55

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

30 lat za nimi

Bartosz Bigaj

30 lat temu, lubańska parafia została powołana do życia dekretem bp Tadeusz Rybaka

Więcej ...

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość + Litania Loretańska

Karol Porwich/Niedziela

Maj jest miesiącem w sposób szczególny poświęconym Maryi. Nie tylko w Polsce, ale na całym świecie, niezwykle popularne są w tym czasie nabożeństwa majowe. [Treść Litanii Loretańskiej na końcu artykułu]

Więcej ...

Pielgrzymi z diecezji bielsko-żywieckiej dotarli do Łagiewnik

2024-05-04 16:28

Małgorzata Pabis

- Maryja przekonuje nas, że nie ma Chrystusa bez Krzyża, nie ma chrześcijaństwa i nie ma życia chrześcijańskiego bez Krzyża! – powiedział bp Piotr Greger.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego...

Wiara

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego...

Św. Florian, żołnierz, męczennik

Święci i błogosławieni

Św. Florian, żołnierz, męczennik

Wytrwajcie w miłości mojej!

Wiara

Wytrwajcie w miłości mojej!

Kim był św. Florian?

Kim był św. Florian?

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...