Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

To człowiek zgotował człowiekowi. Upamiętnili pierwszy transport więźniów do KL Auschwitz

Msza św. w Harmężach.

o. Bronisław Staworowski OFMConv

Msza św. w Harmężach.

– Bóg w swej mądrości nie jest nielogiczny. Nie może sam sobie zaprzeczyć. Skoro stworzył nas wolnymi, to szanuje tę naszą wolność, niezależnie od tego, w jaki sposób my ją wykorzystujemy, zdając z niej swój egzamin bądź oblewając go z kretesem – mówił gwardian klasztoru w Harmężach o. Piotr Cuber OFMConv podczas obchodów 80. rocznicy pierwszego masowego transportu polskich więźniów do KL Auschwitz. W tym dniu przypadł również Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Na uroczystości złożyła się Msza św., sprawowana w kościele Matki Bożej Niepokalanej w Harmężach, i odwiedzenie miejsc pamięci, gdzie delegacje złożyły kwiaty.

Koncelebrowanej Mszy św. w Harmężach przewodniczył wikariusz generalny zakonu franciszkanów konwentualnych o. Jan Maciejowski OFMConv. Modlił się, aby Pan Bóg wybaczył to, że wciąż tak mało miłości na świecie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Gwardian klasztoru w Harmężach o. Piotr Cuber OFMConv w homilii rozważał wokół często pojawiającego się pytania, gdzie był Bóg, gdy działo się piekło w Auschwitz. – To pytanie, które w tym miejscu musiało pojawiać się wielokrotnie wówczas i pojawia się do dziś. Po Auschwitz wielu ludzi straciło wiarę – stwierdził. Nawiązał przy tym do osoby więźnia pierwszego transportu Mariana Kołodzieja, któremu nadano numer 432.

W dolnej kondygnacji kościoła w Harmężach znajduje się wystawa obrazów Mariana Kołodzieja pt. „Klisze pamięci. Labirynty”, nawiązująca do tamtych dramatycznych czasów. Ekspozycję przed Mszą św. obejrzał prezydent Andrzej Duda. – Marian Kołodziej, który jako nr 432 pracował przy oczyszczaniu stawów w Harmężach, w „Kliszach Pamięci. Labiryntach” pozostawił wstrząsające świadectwo piekła KL Auschwitz. To nie jest wystawa, nie sztuka, nie obrazy, ale słowa zamknięte w rysunku. Sztuka jest bezradna wobec tego, co człowiek zgotował człowiekowi – zauważył o. Piotr Cuber OFMConv.

W uroczystościach uczestniczyły byłe więźniarki KL Auschwitz, przedstawiciele władz państwowych z Prezydentem RP Andrzejem Dudą na czele, przedstawiciele władz samorządowych, delegacje różnych instytucji oraz dyrekcja muzeum Auschwitz-Birkenau.

Po Mszy św. delegacje udały się do Oświęcimia ku torom prowadzącym do budynku dawnego Monopolu Tytoniowego. Tam znaleźli się pierwsi więźniowie KL Auschwitz. – Tych 728 osób to obywatele polscy, wśród których kilku było także pochodzenia żydowskiego. Dzisiaj widzimy z całą pewnością obóz, który przetrwał, od strony fizycznej, od strony tego niewiarygodnego bezmiaru ludzkiego cynizmu, przetrzymywania innego człowieka w tak dramatycznych warunkach za kolczastymi drutami w zniewoleniu i upodleniu – powiedział Andrzej Duda, który złożył kwiaty na torach. Prezydent z delegacjami złożył również kwiaty przed Ścianą Straceń w byłym obozie KL Auschwitz.

Reklama

O uroczystościach przeczytają Państwo również w następnym numerze papierowej „Niedzieli” – w dodatku „Niedziela na Podbeskidziu” nr 26 na 28 czerwca 2020 roku, strona 5.

O obchodach można przeczytać również: Prezydent o Auschwitz: ta ziemia woła o pamięć, by nigdy coś takiego się nie wydarzyło

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2020-06-18 13:52

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Szefernaker: od wtorku rusza organizacja transportu do punktów szczepień osób z trudnościami w poruszaniu się

Karol Porwich/Niedziela

Od wtorku ruszy organizacja transportu dla osób z trudnościami w samodzielnym dotarciu do punktów szczepień przeciwko Sars-Cov2, w tym osób niepełnosprawnych; rząd dofinansuje samorządom 80 proc. kosztów - poinformował wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker.

Więcej ...

Elżbieta Rafalska: Umiejętnie potrafiliśmy skorzystać ze środków unijnych przez 20 lat obecności w UE

2024-04-29 07:49
Rozmowa z europoseł Elżbietą Rafalską

YouTube

Rozmowa z europoseł Elżbietą Rafalską

Umiejętnie potrafiliśmy skorzystać ze środków unijnych przez 20 lat obecności w Unii Europejskiej, a swoboda przepływu osób i usług była najcenniejszą wartością tego okresu - podkreśla Elżbieta Rafalska w rozmowie z portalem niedziela.pl.

Więcej ...

Papież do kanosjanów i gabrielistów: kapituła generalna to moment łaski

2024-04-29 20:12

Grzegorz Gałązka

Franciszek przyjął na audiencji przedstawicieli dwóch zgromadzeń zakonnych kanosjanów i gabrielistów przy okazji przeżywanych przez nich kapituł generalnych. Jak podkreślił, spotkanie braci z całego zgromadzenia jest wydarzeniem synodalnym, fundamentalnym dla każdego zakonu, i stanowi moment łaski.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

św. Katarzyna ze Sieny - współpatronka Europy

św. Katarzyna ze Sieny - współpatronka Europy

Każde cierpienie połączone z Chrystusowym krzyżem...

Wiara

Każde cierpienie połączone z Chrystusowym krzyżem...

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Zmarł ks. Zbigniew Nidecki

Aspekty

Zmarł ks. Zbigniew Nidecki

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Kościół

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Legenda św. Jerzego

Święci i błogosławieni

Legenda św. Jerzego