Reklama

Niedziela Łódzka

Dziś Kościół Łódzki pożegnał śp. ks. prof. Grzegorza Bugajaka

Archiwum

Nie jest łatwo pisać o przyjacielu, który zmarł tuż przed chwilą… Pozostaje wiele myśli, wspomnień, rozmów niedokończonych. Może właśnie dlatego, żeby nie uciekły wart je zapisać.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Śp ks. Grzegorz Bugajak był przyjacielem od czasów Seminarium Duchownego, a więc minęło ponad 30 lat, które tak szybko minęły. Człowiek wielkiej wiedzy, głębokiej wiary, a jednocześnie kolega, przyjaciel, który zawsze ochoczo śpieszył z pomocą. Nauka nie sprawiała mu żadnej trudności, dosłownie pochłaniał ją, potrafił „przetrawić” po swojemu, a potem dzielić się nią w prostych słowach – to ogromna sztuka, mówić z taką pasją a zarazem zrozumiale dla swoich słuchaczy. Po święceniach kapłańskich trafił do parafii w Kurowicach, ale nie dane mu było tam długo pracować duszpastersko. Bardzo szybko został wysłany na studia specjalistyczne z filozofii. Nie sprawiały mu one większej trudności, szybko obronił pracę doktorską, specjalizując się w zakresie filozofii przyrody i został na uniwersytecie jako wykładowca, doszła rozprawa habilitacyjna, a uniwersytet obdarzył go nominacją profesorską. To fakty z życia księdza profesora, nie wspominając o różnorakich sympozjach, dodatkowych odczytach, referatach wygłaszanych na całym świecie. To jedna strona życia ks. Grzegorza, ale jest jeszcze ta druga – duszpasterska. Nie pozostawał zamknięty w salach wykładowych, przez wiele lat pomagał duszpastersko w parafii Nowosolna pod Łodzią, gdzie jak wielu mówiło idziemy na Mszę św. Ks. Profesora. A byli to nie tylko mieszkańcy z Nowosolnej, bo wielu pragnęło słuchać jego nauczania o Panu Jezusie w tak prosty sposób przedstawiane.

Mimo ogromnego zasobu wiedzy filozoficznej i teologicznej „przemawiał w ludzkim języku”, ro znaczy prostym i zrozumiałym. Chętnie prowadził rekolekcje czy dni skupienia. Po rekolekcjach adwentowych w parafii – zanim dobiegły końca – przychodzili parafianie z delikatnym zapytaniem, a może by ks. Grzegorz poprowadził też rekolekcje wielkopostne…. To świadczyło o tym jak pięknie potrafił mówić o Tym, któremu wierzył i ufał. Z ochotą przyjmował zaproszenie na spotkania duszpasterskie z młodymi, odpowiadał na wszystkie pytania i znów prośba niech szybciutko przyjedzie jeszcze raz… Już nie przyjedzie dobry Pan Bóg miał swój inny plan.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama




Ksiądz Grzegorz Bugajak urodził się 6 października 1966 r. w Łodzi. Ukończył studia teologiczne w Wyższym Seminarium Duchownym w Łodzi i w 1992 r. przyjął święcenia kapłańskie. Po studiach specjalistycznych z zakresy filozofii przyrody, został wykładowcą Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi oraz pracownikiem naukowym Wydziału Filozofii Chrześcijańskiej UKSW w Warszawie, na którym nieprzerwanie pracował od 1995 r., uzyskując tytuł profesora. Na uczelni pełnił funkcję dyrektora Instytutu Filozofii UKSW, oraz funkcję sekretarzem redakcji czasopisma naukowego Instytutu Filozofii „Studia Philosophiae Christianae”. Zmarł nagle 17 maja br.

Podziel się:

Oceń:

+4 -1
2020-05-22 19:40

Wybrane dla Ciebie

Bp Milewski do młodych: nie zmarnujcie bierzmowania

2024-04-18 19:23

Karol Porwich/Niedziela

- Bardzo zależy mi na tym, żebyście nie zmarnowali bierzmowania. Zachowajcie w sobie prawdę i otwartość na dary Ducha Świętego, na Boga i drugiego człowieka - powiedział bp Mirosław Milewski w Nasielsku w diecezji płockiej. Dokonał wizytacji parafii pw. św. Katarzyny i udzielił młodzieży sakramentu bierzmowania.

Więcej ...

Kard. Ryś przy grobie Jana Pawła II: Dobrą Nowiną jest Osoba!

2024-04-18 08:15

@VaticanNewsPL / ks. Paweł Rytel-Andrianik

- Dobrą Nowiną nie jest jakaś historia, nie jest jakaś teoria. Dobrą Nowiną jest Osoba! Chrześcijaństwo rozpoczyna się wtedy, kiedy człowiek spotyka się z Osobą Jezusa Chrystusa. My ludziom opowiadamy bardzo wiele rzeczy, tylko wcale nie prowadzimy ich do spotkania z żywą Osobą – z Jezusem Chrystusem, a to Jezus jest Dobrą Nowiną - mówił kard. Grzegorz Ryś.

Więcej ...

Kraków: 14. rocznica pogrzebu pary prezydenckiej Marii i Lecha Kaczyńskich

2024-04-18 21:40

Archidiecezja Krakowska

– Oni wszyscy uważali, że trzeba tam być, że trzeba pamiętać, że tę pamięć trzeba przekazywać, bo tylko wtedy będzie można budować przyszłość Polski – mówił abp Marek Jędraszewski w katedrze na Wawelu w 14. rocznicę pogrzebu pary prezydenckiej Marii i Lecha Kaczyńskich, którzy razem z delegacją na uroczystości 70. rocznicy Zbrodni Katyńskiej zginęli pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 r.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Newsweek prawomocnie przegrał proces z biskupem...

Kościół

Newsweek prawomocnie przegrał proces z biskupem...

S. Faustyna Kowalska - największa mistyczka XX wieku i...

Kościół

S. Faustyna Kowalska - największa mistyczka XX wieku i...

Kard. Ryś przy grobie Jana Pawła II: Dobrą Nowiną jest...

Niedziela Łódzka

Kard. Ryś przy grobie Jana Pawła II: Dobrą Nowiną jest...

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

Wiara

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Kościół

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Zakaz działalności dla wspólnoty

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zakaz działalności dla wspólnoty "Domy Modlitwy św....

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Kościół

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Święci i błogosławieni

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Św. Bernadetta Soubirous

Wiara

Św. Bernadetta Soubirous