Reklama

Kościół

Ukraina: abp S. Szewczuk złożył życzenia wszystkim matkom

Biuro Prasowe Jasnej Góry

Mama dla każdego z nas jest szczególną osobą, a tajemnica macierzyństwa związana jest z początkiem życia ludzkiego – stwierdził arcybiskup większy kijowsko-halicki Swiatosław Szewczuk w orędziu z okazji obchodzonego dzisiaj na Ukrainie Dnia Matki. Przypomniał, że jej ciało "jest pierwszym ziemskim rajem dla każdego człowieka", zwracając uwagę, że "to właśnie matka nieustannie czuwa nad życiem, daje swemu dziecku wszystko, co ma, co umie i co może i gdyby mogła, samą siebie oddałaby za swoje dziecko".

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

"To ona pierwsza czuje, czego potrzebuje jej dziecko. Matka modli się za dziecko i troszczy się o nie. Nieraz nawet współcierpi i przeżywa z nim" – głosi przesłanie zwierzchnika Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK). Wskazał on, że "mama jest słowem, które każdego człowieka napełnia optymizmem i nadzieją i gdy mamy mamę, to oznacza to, mamy w sobie pomoc i wsparcie".

Arcybiskup serdecznie pozdrowił wszystkie matki, zwracając się zwłaszcza do tych, które w swym macierzyństwie czują i przyjmują ten dar, który należy czynić w miłości. "Chcę podziękować wszystkim kobietom, które nie obawiały się przyjęcia od Boga daru macierzyństwa i troszczyć się o niego. Matki w nim żyją, cieszą się i wzrastają" – podkreślił hierarcha. "Każdej mamie w imieniu waszych dzieci chcę powiedzieć: mamo, dziękuję ci za to, że jestem, że się urodziłem i żyję" – napisał w swym przesłaniu zwierzchnik UKGK.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Życzył, aby "wszystkim naszym matkom w tym dniu przez modlitwę całego Kościoła Chrystusowego, który jest też naszą matką, Pan zesłał wszystkie łaski Ducha Świętego". Na zakończenie przypomniał, że maj jest miesiącem oficjalnie poświęconym Maryi Pannie, która jest Bogurodzicą. Jej macierzyństwo jest związane z darem Jej życia, jakim jest sam Syn Boży. "Niech będzie Ona dla was wzorem i pośredniczką, miejscem modlitwy, opieką i pocieszycielką. Życzę wam łaski Ducha Świętego i radości z waszych dzieci" – zakończył swe przesłanie abp S. Szewczuk.

Początki tego dnia w środowisku ukraińskim sięgają roku 1928, gdy po raz pierwszy obchodził go Związek Ukrainek Kanady, a w rok później świętowano go także we Lwowie. Tu inicjatorką uroczystości była Olena Kysiłewśka (Kisielewska), redaktorka tygodnika "Żinocza dola". W tym samym roku Związek Ukrainek zainicjował wprowadzenie tego Dnia także na Tarnopolszczyźnie. W jego przeprowadzenie włączyły się też inne organizacje ukraińskie, działające w ówczesnej Rzeczypospolitej: "Proswita", "Ridna szkoła", "Płast", "Sokił" itp., przygotowując koncerty, konferencje, festiwale w całej Wschodniej Galicji. Od tamtego czasu Dzień Matki obchodzono bardzo szeroko.

Reklama

Po wejściu we wrześniu 1939 Armii Czerwonej na wschodnie ziemie Polski władze sowieckie natychmiast zabroniły tego święta i zakaz ten obowiązywał niemal do końca istnienia ZSRR. Dopiero w 1990, dzięki staraniom różnych organizacji społecznych, zwłaszcza Związku Ukrainek, Dzień Matki powrócił na Ukrainę. Oficjalnie przywrócono go na mocy dekretu prezydenta Ukrainy z 10 maja 1999, wyznaczając na to drugą niedzielę maja. W świątyniach w całym kraju są dziś zanoszone modlitwy za matki i odbywają się koncerty świąteczne.

Ale tradycje Dnia Matki na Ukrainie w miesiącu maryjnym sięgają dawnych wieków, gdy kniaziowie (książęta) ziemi kijowskiej błagali Maryję o wstawiennictwo, głosili Jej cześć i chwałę za zwycięstwa w bitwach, Bogurodzica stała się patronką kozactwa. W maju jako miesiącu poświęconym Maryi, chrześcijanie ukraińscy w sposób szczególny proszą Ją o wstawiennictwo i pomoc, a w tym dniu wyrażają wdzięczność Jej macierzyńskiemu samooddaniu.

Podziel się:

Oceń:

2020-05-10 17:18

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Ukraina: abp S. Szewczuk wzywa do przeciwstawienia się groźbie nowej wojny

Abp Światosław Szewczuk, zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła
Greckokatolickiego

Łukasz Sztolf

Abp Światosław Szewczuk, zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego

Nigdy nie będzie pokoju bez prawdy i sprawiedliwości. Trzeba w pokoju i sprawiedliwości przeciwstawić się wojnie, której cień dzisiaj znów zasnuwa kontynent europejski. Taki pogląd przedstawił arcybiskup większy kijowsko-halicki Swiatosław Szewczuk podczas Kijowskiego Forum Bezpieczeństwa, które odbyło się on-line w Dniu Pamięci i Pojednania 8 maja. Wzięło w nim udział oprócz niego jeszcze 5 osób z Litwy, Łotwy, Ukrainy oraz Polski - były stały przedstawiciel Unii Europejskiej na Ukrainie (2012-16), a obecnie przy Stolicy Apostolskiej - Jan Tombiński.

Więcej ...

Wy jesteście przyjaciółmi moimi

2024-04-26 13:42

Niedziela Ogólnopolska 18/2024, str. 22

Adobe Stock

Więcej ...

Lubartów. Powołani do służby

2024-05-05 12:27

Ks. Krzysztof Podstawka

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

To święty również na dzisiaj

To święty również na dzisiaj

Rozważania na niedzielę: Jak się uczyć miłości?

Wiara

Rozważania na niedzielę: Jak się uczyć miłości?

Ks. Węgrzyniak: miłość owocna i radosna dzięki...

Wiara

Ks. Węgrzyniak: miłość owocna i radosna dzięki...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...