Reklama

Turystyka

Oświęcim: otwarto nową żydowską wystawę narodową na terenie Muzeum

Greenwich Photography / Foter.com / CC BY

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Przyjdźcie do bloku 27 i zobaczcie imię po imieniu” – zachęcał premier Izrael Beniamin Netanyahu, który wspólnie z polskim ministrem kultury i dziedzictwa narodowego Bogdanem Zdrojewskim otworzył 13 czerwca w Oświęcimiu nową wystawę narodową „Szoa”. Ekspozycja mieści się w bloku 27 na terenie byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Zastąpiła ona dotychczasową, otwartą ponad 30 lat temu. Instalację muzealną, podzieloną na kilka tematycznych części, przygotował Instytut Yad Vashem w Jerozolimie. Jedna z najbardziej wstrząsających sal poświęcona jest pamięci 1,5 mln dzieci żydowskich zamordowanych podczas Zagłady. Na białych ścianach izraelska artystka, Michal Rovner odwzorowała niektóre z zachowanych autentycznych dziecięcych rysunków pozostawionych przez ofiary. W innej sali znajduje się natomiast gigantyczna „Księga Imion” z zebranymi przez Instytut Yad Vashem imionami i nazwiskami 4,2 mln ofiar Szoa.

Podczas inauguracyjnego zwiedzania kurator wystawy Avner Shalev otrzymał nagrodę „Światło Pamięci”. Jest ona uhonorowaniem osób zajmujących się podtrzymywaniem i przekazywaniem pamięci o byłym niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym i zagłady Auschwitz.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Dyrektor Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście Andrzej Kacorzyk podkreślił, że dyrektor Instytutu Yad Vashem, przyczynił się bardzo do poszerzania współpracy Państwowego Muzeum w Oświęcimiu i placówki w Izraelu.

Premier Beniamin Netanyahu w swoim przemówieniu dzielił się swymi wrażeniami po obejrzeniu nowo otwartej wystawy: „Widziałem i dotknąłem imion milionów Żydów. Nie wszyscy trafili tutaj. Półtora miliona zostało zamordowanych w lasach i egzekucjach, na wsiach i w dołach, wśród nich także siostra bliźniaczka mojego błogosławionej pamięci teścia Shmuela Ben Artzi. Judith Hon była piękna i młoda. Kiedy ją zamordowano, miała około 20 lat. Widziałem tu jej imię. Są ludzie, którzy negują Holokaust. Przyjdźcie do bloku 27 i zobaczcie imię po imieniu” – apelował.

Reklama

Pod Ścianą Straceń na dziedzińcu bloku 11, gdzie Niemcy zamordowali tysiące więźniów, premier Izraela oddał hołd ofiarom.

Nowa wystawa ujmuje kwestię Zagłady całościowo i nie ogranicza się jedynie do losów Żydów w Auschwitz-Birkenau czy w Polsce. W ten sposób historia największego niemieckiego obozu koncentracyjnego, stała się elementem – choć centralnym i niezwykle ważnym – umieszczonym na tle szerszej historii Szoa.

„Wystawa odwołuje się do sfery wizualnej, by zwiedzający jak najwięcej z niej wynieśli i zastanowili się nad tym, co zobaczyli” – mówił dziennikarzom kurator i zaznaczał, że twórcy nic nie zmienili z surowych wnętrz obozowego bloku, musieli się natomiast do nich dostosować.

Głównym bohaterem wystawy, która bardziej niż do historii, odnosi się do kwestii etycznych, jest człowiek – ofiara walcząca o swe człowieczeństwo i godność w nieludzkich warunkach i sytuacji. Wystawa posługuje się nowoczesnym językiem multimediów i muzyki, niosąc jednocześnie prosty, ascetyczny i czytelny przekaz o cierpieniu, ale też o tych, którzy ocaleli z Holokaustu.

Podziel się:

Oceń:

2013-06-14 10:42

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Warszawa: otwarcie Muzeum Katyńskiego

Andrzej Hrechorowicz

- Zbrodnia katyńska musi być nazywana zbrodnią ludobójstwa – powiedział podczas uroczystości otwarcia Muzeum Katyńskiego Prezydent RP Andrzej Duda. Otwarcie nowej placówki, dokumentującej i upowszechniającej wiedzę o Zbrodni Katyńskiej jest centralnym punktem tegorocznych obchodów 76. rocznicy agresji sowieckiej na Polskę.

Więcej ...

Matka Chrystusowego Kościoła

Święto Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła obchodzone jest w Kościele katolickim w poniedziałek po uroczystości Zesłania Ducha Świętego.

Więcej ...

Śp. ks. Tadeusz Kasperek - proboszcz, jakich mało

2024-05-20 22:29

Katarzyna Dybeł

Serce i czas miał dla wszystkich, ale w centrum jego duszpasterskiej troski były dzieci i osoby chore, starsze, zmagające się z cierpieniem i niezrozumieniem - wspomina Katarzyna Dybeł.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Wiara

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Maryja Matką Kościoła

Maryja Matką Kościoła

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...