Reklama

Edukacja

MEN: na chwilę obecną nie ma planów, by przesuwać egzaminy

Dariusz Piontkowski, Minister Edukacji Narodowej

gov.pl

Dariusz Piontkowski, Minister Edukacji Narodowej

Na chwilę obecną nie ma planów, by przesuwać egzamin ósmoklasisty i egzamin maturalny – poinformowało w czwartek 26.03. PAP Ministerstwo Edukacji Narodowej. Resort zaapelował do przedstawicieli samorządów, aby nie wprowadzali niepokoju wśród uczniów i rodziców.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Prezydent stolicy Rafał Trzaskowski skierował w czwartek pismo do premiera Mateusza Morawieckiego i do ministra edukacji narodowej Dariusza Piontkowskiego, w którym zaapelował o przełożenie egzaminu ósmoklasisty i matur. W jego ocenie przeprowadzenie w terminie tych egzaminów stwarzałoby dalsze poważne zagrożenie rozpowszechniania się choroby.

MEN w przesłanej PAP odpowiedzi podkreśliło, że obecna sytuacja wymaga pełnej mobilizacji i współpracy. Ministerstwo zaapelowało do przedstawicieli samorządów, by nie wprowadzali niepokoju wśród uczniów.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

"Na każdym kroku staramy się wesprzeć nauczycieli, dyrektorów, a także rodziców i uczniów. O to samo prosimy również przedstawicieli samorządów. Apelujemy, aby nie wprowadzali niepokoju wśród uczniów i rodziców w tym trudnym dla wszystkich czasie" – podkreślił resort.

Przypomniał, że zawieszenie tradycyjnych zajęć w szkołach ma potrwać do 10 kwietnia, a egzamin ósmoklasisty planowany jest od 21 do 23 kwietnia, egzamin maturalny zaś od 4 maja.

"Obecne regulacje nie nakazują przesuwania terminów egzaminów. Oczywiście zdajemy sobie sprawę z tego, że sytuacja jest bardzo dynamiczna. Przygotowujemy się na różne scenariusze. Dla nas kluczowe są wytyczne Ministerstwa Zdrowia i GIS, a także to, jak rozwijać się będzie sytuacja epidemiczna w kraju" – zaznaczyło MEN.

Resort przekazał, że Centralna Komisja Egzaminacyjna i okręgowe komisje egzaminacyjne przygotowują materiały do przeprowadzenia próbnego egzaminu ósmoklasisty, a także egzaminu maturalnego.

Podziel się cytatem

"To duża pomoc dla dyrektorów szkół. Zainteresowane placówki będą mogły przeprowadzić taką próbę od 30 marca do 1 kwietnia br. (egzamin ósmoklasisty) oraz od 2 do 8 kwietnia (egzamin maturalny). Wiemy, że w wielu szkołach dyrektorzy samodzielnie co roku przygotowują próbne egzaminy. W tym roku, ze względu na wyjątkową sytuację, wspólnie z CKE i OKE chcemy wesprzeć szkoły w tym zadaniu" – wskazało ministerstwo.

MEN jeszcze raz zaapelował do władz Warszawy, aby wspierały uczniów, rodziców, nauczycieli oraz dyrektorów i nie wzbudzały u nich niepokoju.

Reklama

Jak przekonywał w czwartek prezydent Warszawy, przeprowadzenie egzaminów w tej nadzwyczajnej sytuacji, poza zagrożeniem rozprzestrzeniania się choroby, mogłoby spowodować "stres egzaminacyjny zdających, co mogłoby skutkować gorszymi wynikami egzaminów".

Jego zdaniem nie ma też możliwości przeprowadzenia tych egzaminów w sposób zdalny. "W Warszawie problem dotyczy prawie 15 tys. uczniów VIII klas szkół podstawowych oraz ponad 16 tys. maturzystów" – przypomniał.

Trzaskowski podkreślił także, że "dodatkowo, narastająca atmosfera lęku o własne zdrowie i najbliższych, konieczność przebywania w domu, bez kontaktu z rówieśnikami w realnym świecie, coraz bardziej tragiczne informacje o pandemii negatywnie wpływają na kondycję psychofizyczną dzieci i młodzieży".

Prezydent Warszawy zaapelował zatem, aby przełożyć egzamin ósmoklasisty i maturę oraz zmienić kalendarz roku szkolnego 2019/2020 tak, aby można było zrealizować rzetelnie podstawy programowe, a dzieci, by mogły przygotować się do egzaminów.

Podziel się:

Oceń:

2020-03-26 19:26

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

MEN o nowych regulacjach prawnych: możliwe jest prowadzenie kształcenia na odległość

MEN

Możliwe jest prowadzenie kształcenia na odległość w okresie ograniczenia funkcjonowania szkół i placówek oświatowych - podało w piątek wieczorem MEN. Nowe przepisy, związane z obecną epidemią koronawirusa, będą obowiązywały od 25 marca do 10 kwietnia 2020 r.

Więcej ...

W siedzibie MEN przedstawiono szokujący ranking szkół przyjaznych osobom LGBTQ+

2024-04-24 13:58

PAP/Rafał Guz

„Bednarska" - I społeczne liceum ogólnokształcące im. Maharadży Jam Saheba Digvijay Sinhji w Warszawie zostało najwyżej ocenione w najnowszym rankingu szkół przyjaznych osobom LGBTQ+. Ranking przedstawiła Fundacja "GrowSpace" w siedzibie Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Więcej ...

Bp Artur Ważny o nowych wyzwaniach, problemach i priorytetach

2024-04-25 09:46

RDN

O nowych wyzwaniach, priorytetach i z czym musi się zmierzyć. "Stąd nie zabieram nic, żadnych mebli, tylko same książki (...). Zabieram tylko całe to dziedzictwo, które noszę - takie duchowe, kulturowe, religijne." - mówi bp Ważny w rozmowie z Radiem RDN.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Oprócz apostołów, Bóg powołuje także innych uczniów...

Wiara

Oprócz apostołów, Bóg powołuje także innych uczniów...

Legenda św. Jerzego

Święci i błogosławieni

Legenda św. Jerzego

Św. Marek, Ewangelista

Święci i błogosławieni

Św. Marek, Ewangelista

W Lublinie rozpoczęło się spotkanie grupy kontaktowej...

Kościół

W Lublinie rozpoczęło się spotkanie grupy kontaktowej...

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Kościół

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Kościół

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...