Reklama

Niemcy

Biskupi Niemiec apelują o pomoc i modlitwę w czasie kryzysu

Katedra w Ratyzbonie (Niemcy)

Omnidom 999/pl.wikipedia.org

Katedra w Ratyzbonie (Niemcy)

W minioną niedzielę, gdy w kościołach na terenie całych Niemiec nie odprawiano Mszy św. z udziałem wiernych, biskupi zaprosili do modlitwy oraz zaapelowali o solidarność i gotowość pomocy. O solidarność trudnym czasie zaapelował przewodniczący Konferencji Biskupów Niemieckich, bp Georg Bätzing.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Teraz dystans jest nakazem chwili, ale nakazem chwili jest jednocześnie miłość bliźniego ”, powiedział biskup Limburga w wystąpieniu telewizyjnym w drugim programie niemieckiej telewizji ZDF. Przekonywał, że trzeba chronić siebie samego, ale nade wszystko chronić najbardziej zagrożonych.

Również w telewizji ZDF biskup pomocniczy w Moguncji, Udo Bentz, zwrócił uwagę, że Kościół szuka nowych dróg, aby mimo wszystko być blisko ludzi, „połączyć dystans i bliskość”. Służą temu nowe połączenia na czacie przeznaczone na duszpasterstwo, alternatywne formy Mszy św. oraz inne „nowości”. Renesans bezpośredniego kontaktu z księżmi przeżywa też telefon.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Kard. Rainer Maria Woelki, obok coraz większego lęku dostrzega też sytuacje dodające odwagi. “Obawiam się, że wraz z izolacją będzie rósł także dystans między ludźmi, że przez koronawirusa zapanuje między nami większy chłód”, napisał na Twitterze arcybiskup Kolonii. Przyznał jednocześnie, że nie traci nadziei patrząc, jak wielu ludzi okazuje w tych dniach bezinteresowną gotowość pomocy innym.

Także biskup Franz-Josef Overbeck z Essen z uznaniem zauważa wiele znaków gotowości pomocy. Są to młodzi ludzie, na różne sposoby spieszący z pomocą osobom starszym: robiąc im zakupy, czy dostarczając książki. Hierarcha wyraził też uznanie dla lekarzy i personelu medycznego, zapewnił o swojej modlitwie w intencji dotkniętych pandemią koronawirusa.

Arcybiskup Monachium, kard. Reinhard Marx zapewnił, że pandemia koronawirusa nie jest karą Bożą. W wywiadzie dla gazety „Münchner Merkur” ostrzegł, że taka interpretacja “przyczynia się do budowania bardzo trudnego i negatywnego obrazu Boga”. Przypomniał jednocześnie orędzie Jezusowe, że Bóg kocha wszystkich ludzi. „Ostatecznie nie mamy odpowiedzi na to, dlaczego cierpimy. Jesteśmy stworzeniami, jesteśmy śmiertelni. Ale jako chrześcijanie wierzymy w Boga, który za nas ofiarował się aż do śmierci na Krzyżu. Jest to przesłanie ważne zwłaszcza w obecnych czasach" - powiedział.

Reklama

Także biskup Spiry, Karl-Heinz Wiesemann, ostrzegł przed patrzeniem na kryzys jako karę Bożą. Zaapelował, aby „wystrzegać się” wszelkich pseudoreligijnych teorii spiskowych, które propagują pewne kręgi fundametalistyczne pragnąc wykorzystać ten kryzys jako biblijny dowód dla swoich poglądów.

Podobnie jak w Polsce, również media w Niemczech transmitują Msze św. i inne nabożeństwa w Internecie, radio i telewizji, co spotyka się z wielkim zainteresowaniem odbiorców. Stacje telewizyjne ZDF i ARD zapowiedziały też rozszerzyć swoją ofertę o czas dla Żydów i muzułmanów.

Pojawiające się krytyki Mszy św. bez udziału wiernych kard. Marx określił jako „debatę czysto teoretyczną”. Tłumaczył, że ich transmitowanie jest „wielką pomocą”. Także kard. Woelki odpowiadając na liczne pytania podkreślił, że "wyjątkowe sytuacje wymagają wyjątkowych rozwiązań”.

Podziel się:

Oceń:

2020-03-23 14:59

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Poszukiwanie motta

karlherl/pixabay.com

Chadeków i socjaldemokratów w Niemczech nic niemal nie łączy.

Więcej ...

Cisco podpisał apel o etykę AI: Watykan bardzo zadowolony

2024-04-24 17:21

Adobe Stock

"Jesteśmy bardzo zadowoleni, że Cisco dołączyło do Apelu Rzymskiego, ponieważ jest to firma, która odgrywa kluczową rolę jako partner technologiczny we wprowadzaniu i wdrażaniu sztucznej inteligencji (AI)". Tymi słowami arcybiskup Vincenzo Paglia, przewodniczący Papieskiej Akademii Życia i Fundacji RenAIssance, skomentował akces Cisco.

Więcej ...

Konferencja naukowa „Prawo i Kościół” w Akademii Katolickiej w Warszawie

2024-04-24 17:41

ks. Marek Paszkowski i kl. Jakub Stafii

Dnia 15 kwietnia 2024 roku w Akademii Katolickiej w Warszawie odbyła się Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Prawo i Kościół”. Wzięło w niej udział ponad 140 osób. Celem tego wydarzenia było stworzenie przestrzeni do debaty nad szeroko rozumianym tematem prawa w relacji do Kościoła.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Bóg pragnie naszego zbawienia

Wiara

Bóg pragnie naszego zbawienia

Droga nawrócenia św. Augustyna

Święci i błogosławieni

Droga nawrócenia św. Augustyna

W siedzibie MEN przedstawiono szokujący ranking szkół...

Wiadomości

W siedzibie MEN przedstawiono szokujący ranking szkół...

Marcin Zieliński: Znam Kościół, który żyje

Wiara

Marcin Zieliński: Znam Kościół, który żyje

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Kościół

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Kościół

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...