Reklama

Niedziela w Warszawie

Paulinobus na Długiej

Łukasz Krzysztofka

Tuż obok prowadzonego przez paulinów Sanktuarium Jasnogórskiej Matki Życia zaparkował dziś szczególny biały autobus.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Od rana do wieczora mieszkańcy Warszawy mogli „wyruszyć” nim w podróż śladami bł. Euzebiusza z Ostrzyhomia i jego duchowych synów. Paulinobus, a w języku węgierskim „Palos-bus”, czyli mobilna wystawa ukazująca życie bł. Euzebiusza i początki zakonu paulinów, wyruszył 25 stycznia z Budapesztu. Do Warszawy zawitał w drodze z Torunia. Wcześniej wystawę można było zwiedzać także na Jasnej Górze, w Świdnicy, Wrocławiu i Wieruszowie.

Ekspozycja związana jest z 750 r. śmierci bł. Euzebiusza, biskupa ostrzyhomskiego, założyciela paulińskiego zakonu. Wystawa podzielona jest na 8 części – symbolizujących 8 błogosławieństw. - Każde z nich wpisuje się niejako w charyzmat zakonu paulińskiego – wyjaśnia o. Michał Gawryluk, który podróżuje paulinobusem.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Na wystawie zobaczyć można dziedzictwo zakonu paulińskiego. Oprócz prezentacji mapy Węgier, gdzie znajdują się obecnie 4 klasztory paulinów, można podziwiać dzieła węgierskich paulinów w postaci muzyki, książek, rękopisów z XIV wieku, jak również zobaczyć cegłę z najstarszego kościoła paulińskiego na Węgrzech pw. Świętego Krzyża z 1250 r. Z tyłu paulinobusu jest umieszczony duży monitor, na którym zobaczyć można i usłyszeć świadectwo węgierskich ojców, którzy opowiadają o trudnym dla wspólnoty paulinów na Węgrzech czasie komunizmu. – Wtedy ojcowie nie mogli chodzić w strojach zakonnych, nie mogli legalnie studiować czy też składać ślubów. Wszystko było w ukryciu, wielu ojców zostało internowanych, czy też więzionych, wielu zginęło – opowiada o. Gawryluk.

Jak zaznaczają paulini, wystawa ma też pomóc w krzewieniu nowych powołań, szczególnie dla wspólnoty węgierskiej, gdzie obecnie posługuje i pracuje jedynie 17 ojców. W Polsce jest 350 paulinów, a na całym świecie około 500. - Chcemy w roku jubileuszowym przybliżyć wiernym postać naszego założyciela bł. Euzebiusza, aby kultywować wielkie dziedzictwo zakonu paulińskiego – podkreśla o. Gawryluk.

Reklama

Jubileusz związany z bł. Euzebiuszem zbiega się również z ważnym wydarzeniem, jakim będzie – odbywający się we wrześniu w Budapeszcie - 52. Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny. – W jego przygotowania paulini włączyli się od początku współpracując z Episkopatem Węgier. Główna Msza św. będzie odprawiona w Bazylice św. Stefana w Budapeszcie, a także w Ostrzyhomiu, gdzie kanonikiem był bł. Euzebiusz – powiedział „Niedzieli” o. Botond Bátor, pochodzący z Węgier, proboszcz paulińskiej parafii i przełożony wspólnoty zakonnej w Şumuleu Ciuc w Rumunii. Zaznaczył, że Polacy będą w stolicy Węgier szczególnie mile widziani, a zaproszenie nasi przyjaciele z Węgier złożą nam osobiście, pielgrzymując w czerwcu z Budapesztu specjalnym pociągiem na Jasną Górę. - Będzie z nami przewodniczący Konferencji Episkopatu Węgier, kapłani, paulini, siostry zakonne i wierni. W sumie około 700 osób. Będziemy wtedy chcieli zaprosić wszystkich Polaków na Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny, aby wspólnie modlić się i zgłębiać wielką tajemnicę naszej wiary – podkreślił o. Bátor.

Mobilna wystawa o historii zakonu paulinów cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród mieszkańców stolicy, jak i innych odwiedzanych miast. - W przeciągu tych 5 dni, w których jeździmy, wystawę odwiedzało około 500-600 osób dziennie w każdym mieście. To dla nas wielka radość – cieszy się o. Gawryluk.

Już jutro, w dzień życia konsekrowanego, wystawa zawita ponownie na Jasną Górę, później powróci na Węgry, gdzie odwiedzi 40 miejscowości. Na szlaku paulinobusu znajdzie się także Słowacja oraz Chorwacja.

Podziel się:

Oceń:

+4 0
2020-02-01 20:47

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Zapomniany założyciel paulinów. Za tydzień rozpocznie się Rok bł. Euzebiusza

Maciej Orman

– Rok jubileuszowy, który rozpoczniemy 20 stycznia, będzie nas ukierunkowywał na to, byśmy z wdzięcznością przyjęli naszą bogatą historię – powiedział 13 stycznia o. Arnold Chrapkowski, generału zakonu paulinów, podczas konferencji prasowej zorganizowanej w siedzibie Kurii Generalnej zakonu na Jasnej Górze, zapowiadającej obchody 750. rocznicy śmierci bł. Euzebiusza, założyciela zakonu paulinów

Więcej ...

Pojechała pożegnać się z Matką Bożą... wróciła uzdrowiona

Magdalena Pijewska/Niedziela

Sierpień 1951 roku na Podlasiu był szczególnie upalny. Kobieta pracująca w polu co i raz prostowała grzbiet i ocierała pot z czoła. A tu jeszcze tyle do zrobienia! Jak tu ze wszystkim zdążyć? W domu troje małych dzieci, czekają na matkę, na obiad! Nagle chwyciła ją niemożliwa słabość, przed oczami zrobiło się ciemno. Upadła zemdlona. Obudziła się w szpitalu w Białymstoku. Lekarz miał posępną minę. „Gruźlica. Płuca jak sito. Kobieto! Dlaczegoś się wcześniej nie leczyła?! Tu już nie ma ratunku!” Młoda matka pogodzona z diagnozą poprosiła męża i swoją mamę, aby zawieźli ją na Jasną Górę. Jeśli taka wola Boża, trzeba się pożegnać z Jasnogórską Panią.

Więcej ...

19 maja odbędzie się 5. Ogólnopolska Pielgrzymka Kobiet na Jasną Górę

2024-05-05 11:08

Episkopat Flickr

Pod hasłem „Pójdę ufna za Tobą” 19 maja odbędzie się 5. Ogólnopolska Pielgrzymka Kobiet na Jasną Górę. W ubiegłych latach pielgrzymka gromadziła w Częstochowie około 2,5 tys. kobiet z całej Polski.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Rozważania na niedzielę: Jak się uczyć miłości?

Wiara

Rozważania na niedzielę: Jak się uczyć miłości?

To święty również na dzisiaj

To święty również na dzisiaj

Ks. Węgrzyniak: miłość owocna i radosna dzięki...

Wiara

Ks. Węgrzyniak: miłość owocna i radosna dzięki...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...