Reklama

Polska

Kard. Dziwisz: pytania o ludzkie przemijanie dotykają sensu istnienia człowieka

Joanna Adamik

„Słowo Boże pomaga nam spojrzeć z nadzieją na trudną rzeczywistość ludzkiego przemijania, cierpienia i śmierci. Pytania z tym związane należą do najważniejszych, bo dotykają sensu naszego istnienia” – mówił kard. Stanisław Dziwisz w czasie Mszy św. sprawowanej w Dzień zaduszny w katedrze na Wawelu.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Metropolita senior w czasie liturgii sprawowanej we wspomnienie wszystkich wiernych zmarłych w katedrze na Wawelu zwrócił uwagę, że pytania o ludzkie przemijanie, cierpienie i śmierć należą do najważniejszych, bo dotykają sensu istnienia człowieka. – Jako uczniowie Jezusa Chrystusa szukamy u Niego odpowiedzi na rodzące się w naszym sercu lęki i pytania. (…) On, Jezus Chrystus, Syn Boży, swoim nauczaniem, a przede wszystkim mocą swojej zbawczej śmierci i zmartwychwstania rozjaśnił mroki ludzkiej egzystencji i otworzył nam drogę do życia, które nie będzie miało kresu – mówił kard. Dziwisz i podkreślał, że śmierć człowieka nie unicestwia go, chociaż zawsze jest trudnym doświadczeniem – jest „próbą wiary i nadziei w obliczu cierpienia, niepewności i trwogi”. – Nosimy w sobie niezniszczalne pragnienie życia, zaszczepione w nas przez samego Boga, jesteśmy bowiem stworzeni na Jego obraz i podobieństwo – dodawał.

W czasie homilii kardynał zauważył, że katedra wawelska od tysiąca lat jest świadkiem wiary pokoleń, które nas poprzedziły w drodze do wieczności. – My stanowimy tylko kolejne ogniwo. Przyszliśmy i odejdziemy tak, jak oni – mówił. Podkreślił, że skarbem katedry są relikwie świętego Biskupa i Męczennika Stanisława, a także świętej Królowej Jadwigi. Przypomniał, że w wawelskich grobach złożone są także doczesne szczątki polskich królów, wieszczów narodowych, biskupów krakowskich oraz zasłużonych Polaków.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Krypta Katyńska przyjęła dziesięć lat temu doczesne szczątki prezydenta Rzeczypospolitej Lecha Kaczyńskiego i jego małżonki, upamiętniając równocześnie wszystkie ofiary katastrofy smoleńskiej oraz spoczywających w katyńskich grobach synów polskiego narodu – przypomniał kard. Dziwisz.

Były wieloletni sekretarz Jana Pawła II wspominał także trzy Msze święte prymicyjne w krypcie św. Leonarda, które ks. Karol Wojtyła odprawił w Dzień zaduszny 1946 r., nazajutrz po swoich święceniach kapłańskich. – Dziś mamy w nim orędownika w niebie i szczególnego przewodnika wiary na naszych drogach do wieczności – mówił krakowski metropolita senior.

Reklama

– Powierzmy w tej Eucharystii wszystkich wiernych zmarłych, zwłaszcza tych, którym nasza modlitewna pamięć się należy. Prośmy Pana życia, by obdarzył ich wszystkich życiem wiecznym. Prośmy również, by nas samych umacniała nadzieja życia na wieki w Bogu i dzielmy się tą nadzieją ze wszystkimi, których spotykamy na naszych drogach – zakończył homilię kard. Dziwisz.

Po Mszy św. odbyła się tradycyjna procesja z modlitwą za zmarłych królów, wieszczów narodowych, biskupów krakowskich oraz zasłużonych Polaków. W wawelskich grobach złożono doczesne szczątki m.in. polskich królów począwszy od Władysława Łokietka, ale także narodowych bohaterów takich jak Tadeusz Kościuszko i Józef Piłsudski, wieszczów – Adama Mickiewicza i Juliusza Słowackiego, oraz metropolitów krakowskich – kard. Adama Sapiehy i kard. Franciszka Macharskiego.

Podziel się:

Oceń:

2019-11-03 05:46

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kard. Stanisław Dziwisz obchodzi 20. rocznicę przyjęcia sakry biskupiej

Ks. Daniel Marcinkiewicz

20 lat temu, 19 marca 1998 roku w bazylice św. Piotra w Watykanie, papież Jan Paweł II udzielił święceń biskupich ks. infułatowi Stanisławowi Dziwiszowi. Współkonsekratorami byli ówczesny metropolita krakowski kard. Franciszek Macharski i kard. Angelo Sodano, który w tamtym czasie pełnił funkcję Sekretarza Stanu Stolicy Apostolskiej. Dziś kard. Stanisław Dziwisz pozostaje niestrudzonym opiekunem dziedzictwa św. Jana Pawła II.

Więcej ...

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

św. Andrzej Bobola

Karol Porwich/Niedziela

św. Andrzej Bobola

Niezwyciężony atleta Chrystusa - takim tytułem św. Andrzeja Bobolę nazwał papież Pius XII w swojej encyklice, napisanej z okazji rocznicy śmierci polskiego świętego. Dziś, gdy wiara katolicka jest atakowana z wielu stron, św. Andrzej Bobola może być ciągle stawiany jako przykład czystości i niezłomności wiary oraz wielkiego zaangażowania misyjnego.

Więcej ...

Noc Muzeów - Światło Miłosza

2024-05-13 18:43
Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

Fatima - główne treści orędzia Matki Bożej

Europa

Fatima - główne treści orędzia Matki Bożej

107. rocznica objawień Matki Bożej w Fatimie

Wiara

107. rocznica objawień Matki Bożej w Fatimie

Czego tak naprawdę Maryja oczekuje od nas wołaniem z...

Wiara

Czego tak naprawdę Maryja oczekuje od nas wołaniem z...

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Wiadomości

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela