Reklama

Niedziela Wrocławska

Rajd Lektora i Służby Porządkowej Pielgrzymki Wrocławskiej

Wiesław Wowk

Podczas tego weekendu Służby Porządkowe Pieszej Pielgrzymki Wrocławskiej na Jasną Górę wraz z lektorami z parafii św. Elżbiety we Wrocławiu wzięli udział w 26. Rajdzie Lektora i Służby Porządkowej Pielgrzymki Wrocławskiej. Miejscem tych wyjątkowych rekolekcji była już po raz trzeci miejscowość Josefův Důl po czeskiej stronie Gór Izerskich. Uczestnicy mieli tam raj na ziemi. Przeczytajcie, dlaczego!

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

To spotkanie wywodzi się z rajdu lektorów parafii św. Elżbiety na ul. Grabiszyńskiej, który zapoczątkował Karol Żeromski. Główny Porządkowy Pieszej Pielgrzymki Wrocławskiej na Jasną Górę po 13 latach wpadł na pomysł, aby połączyć grupę lektorów z Grabiszyna ze Służbami Porządkowymi PPW. Był to więc 26. Rajd Lektora i Służby Porządkowej Pielgrzymki Wrocławskiej, a jednocześnie 39. Rajd Lektora z Parafii św. Elżbiety, który trwa od samych początków pielgrzymki wrocławskiej. Szef porządkowych nie tylko dba o odpowiednie przeszkolenie służb pielgrzymkowych, angażuje się także całym sobą w ich formację duchową.

W piątek 21.06 około 40 uczestników rajdu o godz. 4:50 wyruszyło z Wrocławia pociągiem w stronę Czech. Taki środek komunikacji został wybrany nie przypadkowo.Organizatorom bardzo zależało na integracyjnym charakterze rajdu, więc od samego początku dbali o to, aby mężczyźni nawet podróż mogli spędzić wspólnie. Po przyjeździe do pensjonatu Raj, wszyscy wybrali się w góry, aby, jak sami mówią, "nabrać kondycji przed zbliżającą się pielgrzymką". Po przebyciu malowniczej trasy, zdobyli górę Paličník. W codziennym planie rajdu była oczywiście Msza św. oraz cykl konferencji, które wygłosił o. Piotr Bęza CMF, Prowincjał Polskiej Prowincji Misjonarzy Klaretynów.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W sobotę rano po przejściu 7 km. nasi pielgrzymi wjechali wyciągiem na Tanvaldsky Spicak, gdzie o. Piotr wygłosił kolejną konferencję. Po południu uczestnicy rajdu wzięli udział we Mszy św. z procesją Bożego Ciała w parafii p.w. Przemienienia Pańskiego w miejscowości Josefův Důl. Idąc ulicami miasta z Panem Jezusem w Najświętszym Sakramencie dali niesamowite świadectwo wiary Czechom. Przed procesją nasze służby pomagały także w budowaniu ołtarzy i sprzątaniu kościoła.

Konferencje głoszone przez o. Piotra w pierwszych dwóch dniach spotkania nosiły tytuł "Kościół niełatwej miłości".

Reklama

-Niełatwo kochać ludzi Kościoła, a przecież Kościół to my. Pan Bóg nas takich trudnych kocha-mówił o. Piotr.

Ostatnia wyjazdowa konferencja poświęcona była ascezie i samoograniczeniu w życiu mężczyzny. W takim gronie można było sobie pozwolić na absolutną szczerość. To był szczególny wyjazd, ponieważ kilku porządkowych i lektorów postanowiło zabrać w tym roku również swoich synów. W ten sposób spędzili wyjątkowo dzisiejszy Dzień Ojca.

W niedzielę po Mszy św. służby wraz z lektorami około godz. 17:00 wyjechały pociągiem z Czech, a o godz. 22:00 wszyscy napełnieni nowymi siłami i ożywieni Duchem Świętym dotarli na Dworzec Główny we Wrocławiu. O. Piotr uważa, że ich kondycja jest tak dobra, iż mogliby wyruszyć na pielgrzymi szlak nawet juro!

Dla służb i lektorów był to iście rajski wyjazd i to nie tylko ze względu na nazwę pensjonatu, w którym mieszkali przez trzy dni. Doświadczyli piękna natury i wspólnie poszukiwali narzędzi, które zapewnią im też piękno duchowe. Ach, w tym zapachu lata tak bardzo czuć już nasza pielgrzymkę!

Podziel się:

Oceń:

2019-06-23 22:06

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

XXVI Rajd Pątniczy

Cudowny obraz Matki Bożej Kalwaryjskiej (w nowej sukni) w Kalwarii Pacławskiej

Ks. Mariusz Michalski

Cudowny obraz Matki Bożej Kalwaryjskiej (w nowej sukni) w Kalwarii Pacławskiej

Więcej ...

Bolesna Królowa Polski. 174. rocznica objawień Matki Bożej Licheńskiej

2024-04-30 20:50

Sanktuarium M.B. w Licheniu

Mijały niespokojne lata. Nadszedł rok 1850. W pobliżu obrazu zawieszonego na sośnie zwykł wypasać powierzone sobie stado pasterz Mikołaj Sikatka. Temu właśnie człowiekowi objawiła się trzykrotnie Matka Boża ze znanego mu grąblińskiego wizerunku.

Więcej ...

Madonno z Puszczy, módl się za nami...

2024-05-01 20:29

Karol Porwich/Niedziela

Początki kultu Madonny z Puszczy sięgają przełomu XVII i XVIII w. Wiadomo, że w pierwszej połowie XVII stulecia w świątyni znajdowało się 18 wotów oraz 6 nici korali.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Św. Józef - Rzemieślnik

Kościół

Św. Józef - Rzemieślnik

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

Kościół

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

Wiara

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst