Reklama

W diecezjach

Abp Skworc: wspólne dobro zależy od tworzących je ludzi

Bożena Sztajner/Niedziela

Abp Wiktor Skworc przewodniczył Eucharystii w intencji miasta Ruda Śląska z okazji 60-lecia jego istnienia. W homilii podkreślał znaczenie dobra wspólnego oraz przypominał, że „podstawową zasadą, która powinna rządzić życiem społecznym, jest miłość społeczna”.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Metropolita katowicki, przytaczając fragment „Posłannictwa chrześcijan w świecie” autorstwa J. Nagórnego przypomniał, że „ludzie w nieunikniony sposób są nawzajem ze sobą związani i na wiele sposobów zależą jedni od drugich”. – By ta współzależność przynosiła dobre owoce, konieczne jest w życiu każdego członka wspólnoty przyjęcie odpowiedniej postawy moralnej i społecznej, którą jest właśnie solidarność – mówił.

Duchowny zauważył, że „prawa miejskie zobowiązują”. W tym kontekście zwrócił uwagę na fakt, że miejscowość, która się nimi szczyci ma stawać się ważnym centrum życia społecznego, gospodarczego i kulturalnego. – Gromadząc się dziś na Eucharystii, nie dziękujemy jedyni za utworzenie miasta. Przychodzimy prosić, by szansy, jaką dają prawa miejskie nie zmarnować, ale wykorzystać dla dobra teraźniejszych mieszkańców i następnych pokoleń – mówił.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Przypomniał także, iź „wspólne dobro zależy od tworzących je ludzi, od jakości ich życia duchowego, od bogactwa, jakim jest każda rodzina, od społecznej odpowiedzialności wszystkich i każdego, od ducha służby, który powienien charakteryzować rządzących i wszystkich obywateli lokalnej społeczności”. – Miasto jest takie, jacy są jego mieszkańcy, na ile angażują się w budowanie przestrzeni sprzyjającej rozwojowi poszczególnych osób i całej wspólnoty – powiedział.

Abp Skworc odniósł się również do nauczania papieża Jana Pawła II. Komentując słowa encykliki Sollicitudo rei socialis zaznaczył, że „miłość społeczna – troska o wspólne dobro – jest powołaniem każdej wspólnoty ludzkiej”. – Szczególne prawo do udziału w dobru wspólnym mają osoby dotknięte różnoraką biedą, duchową i materialną: osoby starsze i samotne, chorzy i cierpiący, niepełnosprawni, bezrobotni, rodziny dotknięte patologiami, dzieci i młodzież niemająca właściwego wychowania w domu (…). Ci ubodzy są skarbem, ponieważ w ich obliczach – jak wiemy z Ewangelii – objawia się sam Chrystus. W nich woła o naszą solidarność, o miłość, o wyobraźnię miłosierdzia – stwierdził.

Reklama

Metropolita katowicki przypomniał wszystkim zgromadzonym w kościele, że praktyczną emanacją ewangelicznej miłości jest katolicka nauka społeczna. Polega ona na ewangelizowaniu życia społecznego czyli „zaszczepieniu w ludzkich sercach poczucia sensu i wyzwalającej mocy Ewangelii, wspierając tym samym rozwój społeczeństwa na miarę człowieka, który jest na miarę Chrystusa”.

Podczas homilii duchowny apelował także o odwagę świadczenia dla mieszkańców miasta. – Niech ośrodkiem waszej codzienności, osią waszego świata, tej małej ojczyzny, będzie wierność Bogu, wyrażająca się w życiu według Ewangelii, w szacunku dla wartości chrześcijańskich, stanowiących fundament naszej moralności – mówił przypominając o wierności niedzielnej i świątecznej Eucharystii oraz zachęcając do troski o bliźnich zwłaszcza ludzi starszych oraz tych, o których duszpastersko dbają księża zaangażowani w akcję „Światło w familoku” oraz Stowarzyszenie Filipa Nerii, które działa już od 20 lat.

Słowo zabrała także prezydent Rudy Śląskiej Grażyna Dziedzic. Nawiązując do niedawno utworzonej Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii podkreśliła zaangażowanie metropolity katowickiego w proces tworzenia Metropolii. – Ruda Śląska jest takim przykładem Metropolii w miniaturze, bo oto przed 60 laty z jedenastu dzielnic powstało prężnie rozwijające się miasto – stwierdziła.

Ruda Śląska powstała w 1959 z połączenia dwóch miast: Rudy oraz Nowego Bytomia. Z terenu Rudy podczas powstań śląskich walczyło około 3 tys. ludzi. O samo miasto toczyły się walki w II powstaniu śląskim z 2 na 3 sierpnia 1920. Teren Rudy powrócił do Polski w 1922 gdyż za takim rozwiązaniem opowiedzieli się mieszkańcy. Dzisiaj miasto świętowało 60. rocznicę istnienia w obecnym kształcie.

Podziel się:

Oceń:

2019-06-07 06:58

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Abp Skworc do bp. Olszowskiego: bądź człowiekiem modlitwy

Bożena Sztajner/Niedziela

Ks. prałat Grzegorz Olszowski przyjął w środę, w uroczystość Matki Bożej Piekarskiej, święcenia biskupie z rąk metropolity katowickiego abp. Wiktora Skworca. Współkonsekratorami byli abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce oraz abp senior Damian Zimoń. Uroczysta Msza św. odprawiona została w południe w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach.

Więcej ...

Bp Jezierski wydał edykt ws. procesu beatyfikacyjnego "doktor Oli"

2024-06-25 12:43

Adobe Stock

Edykt zawiadamiający o inicjatywie rozpoczęcia procesu beatyfikacyjnego lek. med. Aleksandry Gabrysiak - „doktor Oli” - wydał biskup elbląski Jacek Jezierski. Wcześniej nihil obstat na prowadzenie procesu udzieliła Dykasteria Spraw Kanonizacyjnych. Pozytywną opinię wyraziła również Konferencja Episkopatu Polski.

Więcej ...

Bp Florczyk będzie towarzyszył polskim olimpijczykom podczas Igrzysk Olimpijskich w Paryżu

2024-06-26 08:29

EpiskopatNews/ flickr.com

Nie ma szlachetnego człowieka, nie ma człowieka wysokiej jakości duchowej, który żyje wartościami, jeżeli nie narzuca sobie dyscypliny wewnętrznej, zmagania się z samym sobą - podkreślił pomocniczy biskup kielecki bp Marian Florczyk, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Sportowców, wskazując na związki sportu i wiary. Duchowny będzie towarzyszył polskim olimpijczykom podczas rozpoczynających się 26 lipca Igrzysk Olimpijskich w Paryżu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Jak wygląda moja modlitwa?

Wiara

Jak wygląda moja modlitwa?

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?

Kościół

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?