Reklama

Kościół

Święcenia biskupie prał. Tymona Chmieleckiego

Ks. Tymon Tytus Chmielecki

Archiwum autora

Ks. Tymon Tytus Chmielecki

Nowy nuncjusz apostolski w Gwinei i Mali przyjął święcenia biskupie w bazylice św. Piotra w Watykanie. 53-letni abp Tymon Tytus Chmielecki pochodzi z Torunia.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Po odśpiewaniu hymnu do Ducha Świętego „Veni Creator” (O Stworzycielu Duchu, przyjdź) odczytana została bulla nominacyjna. Następnie główny konsekrator kard. Pietro Parolin wygłosił kazanie.

Przypomniał w niej, że nowy arcybiskup w tej samej świątyni w 1991 r., również w maju, przyjął święcenia kapłańskie z rąk papieża Jana Pawła II. Przedstawił dotychczasową pracę ks. Chmieleckiego w dyplomacji papieskiej i Sekretariacie Stanu. Teraz staje się on następcą Apostołów, by nauczać, uświęcać i rządzić ludem Bożym, kochając go i prowadząc do Boga. Kardynał zaznaczył, że posługę biskupią najlepiej opisuje obraz pasterza. Biskup nie ma być panem, ale ma służyć wszystkim, stwierdził sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zauważył, że Gwinea i Mali, w których abp Chmielecki będzie reprezentował papieża, są krajami w większości muzułmańskimi. Dlatego jego zadaniem, oprócz pomocy w ewangelizacji, będą m.in. dbanie o pokój i wolność religijną.

Po litanii do Wszystkich Świętych, w czasie której ks. Chmielecki leżał twarzą do ziemi na znak uniżenia wobec Boga, kard. Parolin w ciszy nałożył ręce na głowę święconego biskupa. Gest ten powtórzyli najpierw dwaj współkonsekratorzy: sekretarz ds. relacji z państwami w Sekretariacie Stanu abp Paul Gallagher i emerytowany biskup toruński Andrzej Suski, a następnie wszyscy obecni w bazylice kardynałowie i biskupi, w tym: kard. Jean Zerbo z Mali, pochodzący w Gwinei kard. Robert Sarah, prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, jałmużnik papieski kard. Konrad Krajewski, a także kard. Giovanni Battista Re, który przyjmował ks. Chmieleckiego do służby dyplomatycznej Stolicy Apostolskiej oraz kard. Antonio Maria Vegliò i kard. Lorenzo Baldisseri, z którymi współpracował na placówkach w krajach zachodniej Afryki i Brazylii.

Nastęnie kard. Parolin odczytał modlitwę konsekracyjną, po czym namaścił głowę abp. Chmieleckiego olejem krzyżma, wręczył mu księgę Ewangelii, pierścień biskupi, mitrę i pastorał. Nowy arcybiskup po raz pierwszy zasiadł na tronie biskupim, co zebrani w świątyni przyjęli oklaskami, a potem wymienił uścisk ze wszystkimi obecnymi kardynałami i biskupami.

Reklama

Po odśpiewaniu hymnu „Te Deum laudamus” (Ciebie, Boga wysławiamy) głos zabrał abp Chmielecki. Przypomniał, że 28 lat temu na jego święceniach kapłańskich byli obecni: brat Roger z Taizé i św. Matka Teresa z Kalkuty, która uczyła przyszłych kapłanów, by byli nie pierwszymi, lecz ostatnimi ze wszystkich i sługami wszystkich. Podziękował Bogu za to, że go powołał i wybrał, zaś papieżowi Franciszkowi za nominację i powierzenie nowej misji.

Tymon Tytus Chmielecki urodził się 29 listopada 1965 r. w Toruniu. Po ukończeniu z wyróżnieniem Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, w klasie wiolonczeli prof. Romana Sucheckiego (1987), rozpoczął pracę artystyczną i tournée koncertowe m.in. z Filharmonią Pomorską i Państwową Orkiestrą Kameralną w Toruniu. Następnie uzyskał stopień doktora nauk humanistycznych w zakresie kościelnych nauk historycznych i społecznych na Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie (1992), wydając monografię najstarszego graduału cysterskiego z Pelplina. Po odbyciu studiów prawniczych, zakończonych doktoratem z obojga praw na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim w Rzymie (1995) i publikacją dotyczącą międzynarodowej ochrony dóbr kultury i wkładu Kościoła katolickiego w tę ochronę, uzyskał stopień doktora habilitowanego w zakresie historii powszechnej i historii Kościoła na Wydziale Historii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu (1999), poświęcając się pracy nad dziejami katolicyzmu w Gruzji w świetle archiwów watykańskich.

Jako alumn Wyższego Seminarium Duchownego w Pelplinie i Papieskiego Wyższego Seminarium Rzymskiego, przyjął święcenia kapłańskie z rąk św. Jana Pawła II w Watykanie 26 maja 1991 r. Jako kapłan diecezji toruńskiej, po formacji w Papieskiej Akademii Kościelnej kształcącej dyplomatów watykańskich i odbyciu stażu w przedstawicielstwie Stolicy Świętej w Federacji Rosyjskiej (1993), pracował w charakterze attaché, sekretarza i radcy w nuncjaturach apostolskich na Kaukazie (Gruzja, Armenia, Azerbejdżan), w Afryce Zachodniej (Senegal, Mali, Mauretania, Gwinea Bissau i Wyspy Zielonego Przylądka), w Austrii, na Ukrainie, w krajach Azji Środkowej (Kazachstan, Kirgistan, Tadżykistan, Turkmenistan i Uzbekistan) oraz w Brazylii. W ostatnich latach był pracownikiem Sekcji ds. Stosunków z Państwami w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej.

Reklama

26 marca br. papież Franciszek mianował go nuncjuszem apostolskim w Gwinei i Mali, jednocześnie wynosząc go do godności arcybiskupa tytularnego Tre Taverne.

Abp Chmielecki jest obecnie jednym z siedmiu Polaków - nuncjuszy apostolskich. Oprócz niego są to arcybiskupi: Marek Solczyński - nuncjusz apostolski w Tanzanii; Mirosław Adamczyk - nuncjusz apostolski w Panamie; Marek Zalewski - nuncjusz apostolski w Singapurze, przedstawiciel papieski w Wietnamie; Wojciech Załuski - nuncjusz apostolski w Burundi; Andrzej Józwowicz - nuncjusz apostolski w Rwandzie; Waldemar Sommertag - nuncjusz apostolski w Nikaragui. Ponadto delegatem ds. przedstawicielstw papieskich w Sekretariacie Stanu jest abp Jan Romeo Pawłowski.

Podziel się:

Oceń:

2019-05-13 20:51

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Nowi prezbiterzy w diecezji

Więcej ...

Francja: Kapitan siatkarzy kończy karierę i wstępuje do opactwa

2024-04-30 07:47
Ludovic Duée

fr.wikipedia.org

Ludovic Duée

Kapitan drużyny Saint-Nazaire - nowych zdobywców tytułu mistrzów Francji w siatkówce, 32-letni Ludovic Duee kończy karierę sportową i wstępuje do opactwa Lagrasse. Jak poinformował francuski dziennik „La Croix”, najlepszy sportowiec rozegrał swój ostatni mecz w niedzielnym finale z reprezentacją Tours 28 kwietnia i teraz poprosi o dołączenie do tradycjonalistycznej katolickiej wspólnoty kanoników regularnych w południowo-francuskim departamencie Aude.

Więcej ...

Jasna Góra: bp Turzyński do Polonii: bądźcie dumni, że jesteście Polakami

2024-05-02 16:05
bp Piotr Turzyński

Bartkiewicz / Episkopat.pl

bp Piotr Turzyński

- Bycie Polakiem i uczniem Maryi i Chrystusa to wielkie zadanie trwajcie w nim dobrze. Bądźcie dumni ze swojej polskości i trzymajcie wiarę mocno w sercu - mówił bp Piotr Turzyński. Delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej przewodniczył Mszy św. na Jasnej Górze w obchodzonym dziś Dniu Polonii i Polaków Za Granicą.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone i...

Kościół

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone i...

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku