Reklama

Polska

Lipnica Murowana: prawie 38 metrów ma rekordowa palma

Maria Fortuna-Sudor/Niedziela

Padł rekord. 37 metrów 78 cm ma najwyższa palma, która stanęła na rynku w Lipnicy Murowanej. Trwa tam 61. Konkurs Lipnickich Palm i Rękodzieła Artystycznego im. Józefa Piotrowskiego.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Twórcą najwyższej palmy jest Andrzej Goryl, mieszkaniec Lipnicy Górnej. To kolejny jego udział w konkursie, a w powstaniu rekordowej palmy pomagała mu rodzina.

Komisja artystyczna oceniając palmy brała pod uwagę m.in. wysokość, wiązanie, ułożenie pręci, zdobienie, wysmukłość. Sztuka wykonania palmy lipnickiej wymaga niezwykłych umiejętności, precyzji, dokładności i estetyki. Oprócz samego zbudowania palmy, warunkiem konkursu jest jej postawienie siłą ludzkich mięśni, z wykorzystaniem jedynie lin i stabilizujących tyczek, bez użycia dźwigów i podnośników.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Lipnickie palmy wykonywane są z drewnianej tyczki, wiklinowych witek, a także ozdób z bibuły, suszonych kwiatów oraz bazi.

Zobacz zdjęcia: Lipnica Murowana: Jest nowy rekord!

Dotychczasowy rekord należał do zmarłego Zbigniewa Urbańskiego, który w 2011 r. zbudował palmę, która miała 36 m i 4 cm.

Wydarzeniu towarzyszą występy zespołów regionalnych, barwny jarmark wielkanocny, warsztaty wykonywania palm oraz indywidualne zwiedzanie zabytków Lipnicy. Z kolei w kościele św. Leonarda o godzinie 17.00 odbędzie się koncert pieśni pasyjnych w wykonaniu chóru parafialnego Canon z Nowego Wiśnicza.

Konkurs w Lipnicy Murowanej sięga 1958 roku, kiedy to tamtejszy poeta Józef Piotrowski ogłosił I Konkurs Palm na Niedzielę Palmową. Zainteresowanie było bardzo duże wśród mieszkańców, czego dowodem była niezliczona liczba palm. Z małej imprezy lokalnej konkurs przekształcił się w wydarzenie ogólnopolskie. O podtrzymywanie tradycji dba lokalny samorząd i parafia.

Józef Piotrowski to dziadek wójta gminy Tomasza Gromali.

„Dziadek był wielkim autorytetem, to on wpajał nam umiłowanie do Lipnicy, ukazywał jej piękno i niespotykane walory. Pamiętam od najmłodszych lat, kiedy zbliżała się Niedziela Palmowa, trudno było zastać go w domu. Żył tylko przygotowaniem do konkursu, interesował się wykonywaniem palm, martwił się kiedy prognozy pogody nie były sprzyjające. Wczesnym rankiem zabierał ze sobą taśmę do mierzenia i wyruszał na lipnicki rynek, na którym w tym dniu czuł się najlepiej. Dbał, aby żaden konkurs nie odbył się bez przypomnienia „Legendy o założeniu Lipnicy” jego autorstwa” - mówi wójt Gromala.

Reklama

Lipnica Murowana to miejsce gdzie od ponad 60 lat na zabytkowym rynku w Niedzielę Palmową rozgrywa się widowiskowy, palmowy spektakl. Barwne, dostojne, wykonane z największą dbałością palmy królują nad miejscowością i zachwycają oczy tysięcy turystów.

Organizatorami konkursu są: Wójt Gminy Lipnica Murowana oraz Gminny Dom Kultury w Lipnicy Murowanej, współorganizatorem Parafia Rzymskokatolicka w Lipnicy Murowanej.

Podziel się:

Oceń:

2019-04-14 14:06

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

W niedzielę radiowe nabożeństwo Polskiej Rady Ekumenicznej

Adobe Stock

W najbliższą niedzielę Polskie Radio wyemituje nabożeństwo ekumeniczne, które Polska Rada Ekumeniczna przygotowała w związku z pandemią koronawirusa. W nabożeństwie wzięli udział przedstawiciele kilku Kościołów członkowskich PRE.

Więcej ...

Jasna Góra: „Perły od królów, złoto od rycerzy” - królewskie atrybuty Patronki Polski

2024-05-02 09:59

Karol Porwich/Niedziela

„Perły od królów, złoto od rycerzy”, tysiące brylantów i innych kamieni szlachetnych, a nawet meteoryty znalezione w różnych częściach świata czy ślubne obrączki, w tym ta wyrzucona z transportu do Auschwitz, to od wieków darami wyrażany hołd, Tej, która w naszej Ojczyźnie sławiona jest jako Królowa Polski i Polaków. Już w XV w. Jan Długosz nazwał Matkę Chrystusa czczoną w jasnogórskim obrazie cudami słynącym „najdostojniejszą Królową świata i naszą”. Wizerunek Jasnogórskiej Bogurodzicy od początku powstania częstochowskiego klasztoru uznany za niezwykły, otoczony został powszechnym kultem przez wiernych, ale i przez polskich królów. Wyrazem tego były także korony i niezwykłe szaty nakładane na obraz.

Więcej ...

Czym się zajmuje Komisja Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE)?

2024-05-02 19:53

pixabay.com

Rozszerzanie Unii Europejskiej, protesty rolników, aborcja, migracja i prawo azylowe, kryzys energetyczny, wojna w Ukrainie i na Bliskim Wchodzie, wolność religijna, pandemia COVID-19 i odbudowa po niej - to niektóre ze spraw, którymi w ostatnim czasie zajmowała się Komisja Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE).

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Kościół

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady