Reklama

Niedziela Częstochowska

Bp Przybylski: z głębi Serca Bożego płynie wielkie wołanie o święty post

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

„Wielki Post to najważniejsze „statio” naszej wiary” – mówił na początku liturgii Środy Popielcowej bp Andrzej Przybylski, biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej, który wieczorem 6 marca przewodniczył Mszy św. w archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie. Liturgia zainaugurowała pielgrzymowanie do częstochowskich „Kościołów Stacyjnych” w Wielki Poście.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W homilii bp Przybylski komentując czytania mszalne podkreślił, że „z głębi Serca Bożego, z serca Jego Kościoła płynie wielkie wołanie o święty post. Słowami proroka Joela Pan każe ogłosić święty post” - Ta forma ogłoszenia świętego postu przez proroka jest dokładnie taka, gdy naród wybrany zwoływał lud na nabożeństwo. Jednak ta forma zwoływania świętego postu jest również formą zwoływania narodu do wojny, do walki w obronie Boga, w obronie wolności narodu i wiary – mówił bp Przybylski.

- W Poście chodzi właśnie o te dwie rzeczy, żeby ten czas był jak liturgia, jak nabożeństwo. Żeby te 40 dni życia były jak najbardziej w bliskości Pana, w uwielbieniu Boga. A jednocześnie, żeby te 40 dni były jak wojna, jak walka z tym, co nie jest Boże w nas. To jest wojna z grzechem, z pogaństwem, z bezbożnictwem – kontynuował bp Przybylski.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Biskup podkreślił, że „Wielki Post to nie jest pomysł ludzi. Czas i okres Wielkiego Postu to nie jest inicjatywa jakiś pobożnych osób na świecie, które szukają sposobu, żeby pojednać się z Bogiem. Post jest wolą Boga”.

- Prawdziwy Bóg, Syn Boży wchodzi w Post. I zanim my pościmy On daje nam przykład ofiary z siebie, wyrzeczenia, nieprawdopodobnej modlitwy i uwielbienia Boga Ojca – przypomniał biskup i zaapelował do wiernych: „Niech czas Wielkiego Postu będzie jak jedna wielka święta liturgia uwielbiająca Boga i jak wielka wojna każdego z nas z grzechem we mnie, w moich najbliższych, w świecie, w Ojczyźnie”.

Zobacz zdjęcia: Bp Przybylski: z głębi Serca Bożego płynie wielkie wołanie o święty post

- Pojednanie z Bogiem nie może być poza Kościołem, gdzieś obok Kościoła. Jeśli nic chcemy zmarnować tego czasu łaski, to mamy dokonać pojednania z Bogiem przez Kościół i w Kościele – przypomniał biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej i dodał: „Szczytem naszego pojednania się z Bogiem jest spowiedź święta. Niech ten czas będzie czasem przeżywania najgłębiej jak potrafimy spowiedzi świętej. Niech to będzie nasz czas zatrzymania się na wielkopostnych rekolekcjach. Niech to będzie nasze bycie przy krzyżu Jezusa”.

Reklama

Biskup zachęcił wiernych to tego, aby znaleźli również czas na adorację i na Gorzkie Żale.

Za św. Bazylim Wielkim bp Przybylski podkreślił, że „ post jest rówieśnikiem ludzkości, ponieważ został ustanowiony w Raju. A pierwsze takie polecenie zostało wydane Adamowi. Zakaz nie wolno ci jeść jest zatem prawem postu i wstrzemięźliwości”.

„Ludzie złamali post, a skutkiem złamania postu była utrata Raju. Żeby znowu wrócić do Raju, do Boskiego porządku i Boskiej bliskości, to trzeba znowu pościć” – cytował słowa św. Bazylego Wielkiego.

Biskup podkreślił również, że „post to jest tylko jedna z trzech ważnych praktyk obok modlitwy i jałmużny” - Bo to za mało, gdybyśmy się czegoś wyrzekali. Modlitwa, post i jałmużna muszą być zawsze razem – mówił bp Przybylski.

- Jeden ze świętych mówił, że modlitwa jest jak ptak, którego skrzydłami są post i jałmużna. Nie wzleci do nieba, jeśli braknie jej jakiegoś skrzydła. Post jest jak ptak, którego skrzydłami są modlitwa i jałmużna. Nie wzleci do nieba, jeśli braknie mu jakiegoś skrzydła. Jałmużna jest jak ptak, którego skrzydłami są modlitwa i post. Nie wzleci do nieba, jeśli braknie jej jakiegoś skrzydła – kontynuował bp Przybylski.

- Jałmużna to nie jest myślenie o sobie, ale o drugich, biednych i potrzebujących. Jałmużna sprawia, że człowiek nie kręci się wokół siebie, ale potrafi być dla drugich – przypomniał biskup i dodał: „Post nie jest tylko rzeczywistością duchową, ale jest bardzo ziemską, bardzo cielesną. W poście chodzi też o nasze ciało, bo ciało jeśli nie jest dla Pana, to będzie dla rozpusty”.

„Bądź ostrożny wobec Diabła, bo będzie kusił. Bądź ostrożny wobec świata. Najważniejszym przeciwnikiem jest twoje „ja”, twoje ciało” – mówił biskup cytując „Ostrożności” św. Jana od krzyża.

- Wraz z popiołem przyjmijcie mocne postanowienie nawrócenia i życia Ewangelią – zakończył bp Przybylski.

Podziel się:

Oceń:

2019-03-07 00:16

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Bp Przybylski: Wolność to sprawa ducha, a nie pieniędzy i ciała

Zofia Białas

– Wolność to sprawa ducha, a nie pieniędzy i ciała – powiedział bp Andrzej Przybylski, biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej, który 1 września w kościele św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny w Wieluniu przewodniczył Mszy św. w intencji ojczyzny i ofiar II wojny światowej.

Więcej ...

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

Adobe Stock

Papież Benedykt XVI zaproponował, żeby do kalendarza liturgicznego wprowadzić nowe święto ku czci Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana.

Więcej ...

List Biskupa legnickiego do kapłanów

2024-05-23 07:03

ks. Waldemar Wesołowski

Z okazji obchodzonego dziś święta Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana, bp Andrzej Siemieniewski skierował list do kapłanów diecezji legnickiej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Niesamowita święta Rita

Kościół

Niesamowita święta Rita

Istotą kapłaństwa jest składanie ofiary

Wiara

Istotą kapłaństwa jest składanie ofiary

Kto przeprosi panią Annę?

Wiadomości

Kto przeprosi panią Annę?

22 maja: wspomnienie św. Rity – patronki trudnych spraw

Święci i błogosławieni

22 maja: wspomnienie św. Rity – patronki trudnych spraw

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele