Reklama

Kościół

Jasna Góra: ogólnopolskie nocne czuwanie Wspólnot dla Intronizacji Najświętszego Serca Pana Jezusa

Ks. Daniel Marcinkiewicz

Apelem Jasnogórskim pod przewodnictwem bp. Damiana Muskusa OFM rozpoczęło się w piątek ogólnopolskie nocne czuwanie Wspólnot dla Intronizacji NSPJ. W Kaplicy Cudownego Obrazu w sanktuarium na Jasnej Górze pielgrzymi modlili się w intencji ojczyzny i Kościoła, za polską młodzież i osoby konsekrowane.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Rozważanie w godzinie Apelu Jasnogórskiego wygłosił bp Damian Muskus. Delegat KEP ds. Wspólnot dla Intronizacji NSPJ powierzył Maryi sprawy ojczyzny, „doświadczanej bolesnymi podziałami i wyniszczającymi sporami”.

Biskup modlił się także za polską młodzież, która jednoczyła się z papieżem Franciszkiem i młodymi na Światowych Dniach Młodzieży w Panamie. „Oby potrafili szerzyć wokół siebie jednoczącą miłość, umieli ukazywać piękno Ewangelii, mieli odwagę stawać po stronie dobra” – prosił.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W Apelu Jasnogórskim uczestniczyli także metropolita częstochowski abp Wacław depo oraz metropolita senior abp Stanisław Nowak. W nocnym czuwaniu brały udział wspólnoty z trzydziestu polskich diecezji oraz wspólnota parlamentarna. Pielgrzymi wspólnie odmówili Różaniec i koronkę do Bożego Miłosierdzia, odprawili Drogę Krzyżową.

Reklama

O północy bp Muskus przewodniczył Mszy św. W homilii zauważył, że aby naśladować Jezusa i dawać świadectwo wiary, nie potrzeba „wielkich strategii i wyszukanych środków”. „Bóg objawiając się sędziwemu Symeonowi pokazuje, że umiłował prostotę i skromność, a sukces nie jest Jego imieniem” – zaznaczył. „On upodobał sobie słabość i ubóstwo, dlatego przyszedł na ziemię w zwyczajnej rodzinie. Takimi też środkami: małymi, prostymi i ubogimi pragnie zmieniać świat” – wyjaśniał.

Hierarcha zaapelował, by nie ulegać „kultowi statystyk i wielkich gestów”, bo prawdziwa historia zbawienia toczy się w ukryciu i po cichu. „Najważniejsze jest, by ludzie widzieli w nas przyjaciół Jezusa, by nasz styl życia, tak jak proste życie Maryi i Józefa, mówił im jasno, że warto Go naśladować, warto opowiadać się po Jego stronie” – dodał.

Nocne czuwanie Wspólnot dla Intronizacji NSPJ zakończyło się wspólnie odśpiewanymi Godzinkami. Głównym zadaniem członków Wspólnot dla Intronizacji NSPJ jest adoracja Najświętszego Sakramentu, osobiste oddanie się Sercu Bożemu oraz uczynienie z Jezusa centrum swojego życia. Duchowość wspólnot wypływa z dwu źródeł.

Pierwszym są objawienia św. Małgorzacie Marii Alacoque poświęcone czci, zadośćuczynieniu i propagowaniu nabożeństwa do Najświętszego Serca Jezusa. Drugim są objawienia słudze Bożej Rozalii Celakównie, dotyczące intronizacji w wymiarze osobistym, społecznym i rodzinnym, które ma się dokonywać poprzez nawrócenie.

Podziel się:

Oceń:

2019-02-02 11:40

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Modlitwa i pamięć o Polakach deportowanych przez Sowietów

BPJG

Dziś przypada 83. rocznica pierwszej masowej deportacji Polaków w głąb ZSRR przeprowadzonej przez NKWD. Na Jasnej Górze pielęgnowana jest pamięć o tych, którzy na „nieludzkiej ziemi” pozostali na zawsze, często bez grobów. O tym tragicznym rozdziale polskiego martyrologium przypomina Golgota Wschodu i Kaplica Jasnogórskiej Matki Pojednania w Bastionie św. Barbary.

Więcej ...

Jasna Góra: „Perły od królów, złoto od rycerzy” - królewskie atrybuty Patronki Polski

2024-05-02 09:59

Karol Porwich/Niedziela

„Perły od królów, złoto od rycerzy”, tysiące brylantów i innych kamieni szlachetnych, a nawet meteoryty znalezione w różnych częściach świata czy ślubne obrączki, w tym ta wyrzucona z transportu do Auschwitz, to od wieków darami wyrażany hołd, Tej, która w naszej Ojczyźnie sławiona jest jako Królowa Polski i Polaków. Już w XV w. Jan Długosz nazwał Matkę Chrystusa czczoną w jasnogórskim obrazie cudami słynącym „najdostojniejszą Królową świata i naszą”. Wizerunek Jasnogórskiej Bogurodzicy od początku powstania częstochowskiego klasztoru uznany za niezwykły, otoczony został powszechnym kultem przez wiernych, ale i przez polskich królów. Wyrazem tego były także korony i niezwykłe szaty nakładane na obraz.

Więcej ...

Watykan/ Autorzy książki o rodzinie Ulmów odznaczeni polskim Złotym Krzyżem Zasługi

2024-05-02 20:31
Ks. Paweł Rytel-Andrianik

Episkopat.news

Ks. Paweł Rytel-Andrianik

Autorzy książki o błogosławionej rodzinie Ulmów "Zabili także dzieci": watykanistka włoskiej agencji prasowej Ansa Manuela Tulli i szef polskiej redakcji watykańskich mediów Vatican News ks. Paweł Rytel-Andrianik zostali w czwartek odznaczeni Złotym Krzyżem Zasługi, przyznanym przez prezydenta RP Andrzeja Dudę.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Kościół

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...