Reklama

Świat

Sobór Biskupi Rosji podkreślił znaczenie Wspólnego Przesłania do Narodów Polski i Rosji

Wspólne przesłanie do narodów Polski i Rosji podpisują abp Józef Michalik i patriarcha Cyryl I. Warszawa, 17 sierpnia 2012 r.

ARTUR STELMASIAK

Wspólne przesłanie do narodów Polski i Rosji podpisują abp Józef Michalik i patriarcha Cyryl I. Warszawa, 17 sierpnia 2012 r.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Za „pozytywny przykład współdziałania międzychrześcijańskiego” rosyjscy biskupi prawosławni uznali podpisanie w ub. roku przez patriarchę Cyryla i przewodniczącego episkopatu Polski Wspólnego Przesłania do narodów Rosji i Polski o pojednaniu między nimi. Fakt ten przypomniano w Postanowieniach, uchwalonych na zakończenie Uświęconego Soboru Biskupiego Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego (RKP), który obradował w Moskwie w dniach 2-5 lutego.

Hierarchowie, którzy zgromadzili się w Sali Soborów Kościelnych stołecznej świątyni Chrystusa Zbawiciela, podkreślili, że wspomniany dokument wzywa do „działań na rzecz wzajemnego przebaczenia win i uzdrowienia ran przeszłości, do zbliżenia w obliczu wspólnych wyzwań współczesnego, zeświecczonego świata oraz tworzenia pokojowej przyszłości”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wzmianka o porozumienia polsko-rosyjskim i katolicko-prawosławnym znalazła się w 64. punkcie 68-punktowych Postanowień. Dotyczą one całokształtu życia religijnego i społecznego współczesnej Rosji, a częściowo także sąsiednich narodów i państw, na które rozciąga się jurysdykcja Patriarchatu Moskiewskiego.

Reklama

W pracach obecnego Soboru (poprzedni obradował w dniach 2-4 lutego 2011) wzięło udział 280 spośród 290 hierarchów z 247 eparchii (diecezji), tworzących episkopat RKP. Przybyli oni zarówno z Rosji, jak i z pozostałych byłych republik, dziś niepodległych państw, wchodzących niegdyś w skład ZSRR, a także z krajów tzw. „dalekiej zagranicy”, w których istnieją zagraniczne eparchie RKP, i z Japonii. Istniejący tam Kościół prawosławny ma status autonomicznego, którego Kościołem macierzystym jest Patriarchat Moskiewski. 88 biskupów, przybyłych na Sobór, otrzymało sakrę w ciągu ostatnich 4 lat, czyli od czasu, gdy patriarchą moskiewskim i całej Rusi został Cyryl.

1 lutego minęła 4. rocznica jego intronizacji i tegoż dnia przewodniczył on uroczystej liturgii w świątyni Chrystusa Zbawiciela, po czym jego i ojców soborowych przyjął prezydent Władimir Putin. Następnego dnia rozpoczęły się obrady, które otworzył obszernym referatem o życiu i działalności Kościoła jego zwierzchnik. Poruszył w nim bardzo szeroki krąg zagadnień wewnątrzkościelnych, stosunków między RKP a państwem i społeczeństwem na całym kanonicznym obszarze Patriarchatu, a więc w Rosji i w innych krajach, zwłaszcza na Białorusi, Ukrainie i w Mołdawii. Wspomniał również o stosunkach z innymi Kościołami i wyznaniami chrześcijańskimi oraz religiami niechrześcijańskimi. Podkreślił coraz lepszą współpracę z Kościołem katolickim, zwłaszcza w zakresie obrony podstawowych wartości duchowych i moralności.

Przedstawiając najnowsze statystyki, dotyczące Kościoła patriarcha zwrócił uwagę, że po raz pierwszy zastosowano nowe kryteria gromadzenia danych o liczbie cerkwi. Podzielono je na takie, w których liturgia sprawowana jest częściej niż raz na tydzień – na koniec 2012 było ich 11731, takie, w których odprawia się ją raz na tydzień – 12644, nie rzadziej niż raz na miesiąc – 9114 i rzadziej niż raz w miesiącu – 2530. Oznacza to, że na wspomnianym terytorium kanonicznym istniało 33489 świątyń, w których przynajmniej raz na miesiąc była sprawowana liturgia. Na początku 2011 w RKP było 30675 parafii – dodał Cyryl.

Podziel się:

Oceń:

2013-02-07 12:21

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Ministrowie obrony Polski i Niemiec: jesteśmy zgodni w sprawach NATO i roli UE w polityce obronnej

Zgodność w poglądach na rolę UE w polityce obronnej, znaczenie NATO i relacji transatlantyckich, a także konieczność zwiększania mobilności wojsk - podkreślali po środowym spotkaniu w Warszawie szef MON Mariusz Błaszczak i minister obrony Niemiec Annegret Kramp-Karenbauer.

Więcej ...

Prokuratura umorzyła śledztwo w sprawie ks. Chmielewskiego

2025-11-24 11:27
Ks. Dominik Chmielewski

Karol Porwich/Niedziela

Ks. Dominik Chmielewski

Prokuratura Rejonowa w Słupcy umorzyła śledztwo w sprawie ks. Dominika Chmielewskiego ze względu na brak znamion przestępstwa – poinformował w poniedziałek PAP prok. Piotr Wrzesiński. Pod koniec sierpnia media opisały intymną relację salezjanina z jedną z uczestniczek jego rekolekcji.

Więcej ...

Londyn: szkic Michała Anioła do Kaplicy Sykstyńskiej na sprzedaż

2025-11-26 09:47
Szkic

Adobe Stock

Szkic

500-letni rysunek ołówkiem został zidentyfikowany jako dzieło Michała Anioła dla słynnej Kaplicy Sykstyńskiej w Watykanie. Studium prawej stopy „Libijskiej Sybilli”, starożytnej wieszczki, zostanie wystawione na sprzedaż w domu aukcyjnym Christie`s 5 lutego, a jego szacowana cena wyniesie od 1,5 do 2 mln dolarów - poinformował włoski dziennik gazeta „La Repubblica”.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Prokuratura umorzyła śledztwo w sprawie ks. Chmielewskiego

Kościół

Prokuratura umorzyła śledztwo w sprawie ks. Chmielewskiego

Rozważanie do Słowa Bożego: życie ukryte w Bogu...

Wiara

Rozważanie do Słowa Bożego: życie ukryte w Bogu...

„Katarzyna Adwent zaczyna” - wspomnienie św. Katarzyny...

Święci i błogosławieni

„Katarzyna Adwent zaczyna” - wspomnienie św. Katarzyny...

Nowenna do św. Andrzeja Apostoła

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Apostoła

Watykan: ekskomunika dla biskupa i kapłana za udzielenie...

Kościół

Watykan: ekskomunika dla biskupa i kapłana za udzielenie...

Nowenna do Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata

Wiara

Nowenna do Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata

Bulwesujące sceny w kościele. Wokalistka zatańczyła w...

Kościół

Bulwesujące sceny w kościele. Wokalistka zatańczyła w...

Ofiarowanie Najświętszej Maryi Panny

Wiara

Ofiarowanie Najświętszej Maryi Panny

Miss Universe 2025 oddała chwałę Jezusowi.

W wolnej chwili

Miss Universe 2025 oddała chwałę Jezusowi. "Taka była...