Reklama

Polska

Pielgrzymka dzieci i młodzieży do miejsc kultu św. Stanisława Kostki

Scipione Delfini, Stanisław Kostka,
ok. 1560 r. nowicjat jezuitów w Szampanii

Archiwum

Scipione Delfini, Stanisław Kostka, ok. 1560 r. nowicjat jezuitów w Szampanii

Około 9,5 tys. dzieci i młodzieży z diecezji płockiej i z Polski 15 września wzięło udział w 36. Pielgrzymce Dzieci i Młodzieży do Przasnysza i Rostkowa - miejsc związanych ze św. Stanisławem Kostką, którego 450. rocznicę śmierci obchodzi Kościół w tym roku. Pielgrzymka odbyła się ona pod hasłem „KOSTKA znaczy WIĘCEJ”, a wspólnej modlitwie towarzyszyły relikwie Świętego z Mazowsza.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pielgrzymka do miejsc kultu św. Stanisława Kostki – Rostkowa i Przasnysza w tym roku odbyła się pod hasłem „KOSTKA znaczy WIĘCEJ”, co nawiązuje do trwającego Roku św. Stanisława Kostki, ogłoszonego w 450. rocznicę jego śmierci. Święty ten jest patronem dzieci i młodzieży, a także diecezji płockiej, a urodził się w Rostkowie w diecezji płockiej (żył w latach 1550-1568).

Młodzi pątnicy dotarli do Rostkowa w dwóch grupach. Dzieci (uczniowie klas I-VI szkoły podstawowej) spotkały się w Przasnyszu przed kościołem farnym. Dzieci m.in. uczestniczyły też w odsłonięciu muralu przedstawiającego św. Stanisława Kostkę, który namalowano na budynku parafialnym parafii św. Wojciecha – w tej parafii Święty został ochrzczony. Mural powstał z inicjatywy Miejskiego Domu Kultury w Przasnyszu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Potem w 20 grupach, pod opieką dekanalnych duszpasterzy służby liturgicznej, dzieci pieszo wyruszyły do Rostkowa - miejsca urodzin Świętego. Pątników prowadziła orkiestra dęta z gminy Strzegowo. Po pokonaniu 6 km, dzieci dotarły do miejsca urodzin św. Stanisława Kostki. Przy sanktuarium diecezjalnym pod jego wezwaniem przeszły przez Bramę św. Stanisława Kostki.

Obejrzały też program w wykonaniu zespołu Solo Dios Basta z parafii Świętego Krzyża w Płocku i aktorki Ilony Koryckiej (znanej z serialu „Korona królów), pochodzącej z Pułtuska w diecezji płockiej. Wzięły też udział w Eucharystii, której przewodniczył bp Mirosław Milewski, biskup pomocniczy diecezji płockiej. Kazanie wygłosił ks. Kamil Kowalski, wikariusz parafii św. Antoniego w Zegrzu.

Z kolei młodzież spotkała się od razu przy sanktuarium św. Stanisława Kostki w Rostkowie. Wyjątkiem były grupy z Ciechanowa, Przasnysza i Opinogóry, które do Rostkowa dotarły pieszo. Najpierw młodzież wzięła udział w programie ewangelizacyjnym, prowadzonym przez księży jezuitów, a później w Eucharystii, której również przewodniczył bp Mirosław Milewski.

Reklama

Kazanie do młodych wygłosił ks. Krzysztof Ruciński, diecezjalny duszpasterz młodzieży: - Pozwólmy Jezusowi zamieniać nas z uczniów w misjonarzy, apostołów, najpierw do własnych środowisk parafialnych. To będzie znakiem, że przyszłość będzie należała do Ewangelii. Nie spełnią się żadne proroctwa socjologów, którzy wieszczą koniec Kościoła. Będziemy widzieć ludzi, którzy przychodzą zafascynowani, zdumieni tajemnicą Kościoła, zdumieni tajemnicą naszych wspólnot – powiedział duszpasterz.

Dodał jednak, że najpierw każdy człowiek musi sam sobie zadać pytanie o swój wybór Boga, o Jego miejsce w życiu. Jeśli brakuje takiego oświadczenia, to nic nie wyjdzie, a głoszenie Jezusa będzie jedynie rzemiosłem. Poprosił też młodych, aby za wstawiennictwem św. Stanisława Kostki, modlili się o wiarę, która jest „świadomym i dobrowolnym wyborem”. Dzięki temu stworzą prawdziwą „bardziej ludzką, braterską i miłosierną” wspólnotę parafialną.

Spotkanie młodzieży zakończył wieczorny koncert zespołu ewangelizacyjnego „Fragua”.

Wspólnej modlitwie dzieci i młodzieży towarzyszyły relikwie św. Stanisława Kostki.

W pielgrzymce do Przasnysza i Rostkowa, poza pątnikami z diecezji płockiej, uczestniczyły także dzieci i młodzież m.in. z diecezji łomżyńskiej, łowickiej, warszawskiej, warszawsko-praskiej, siedleckiej, archidiecezji łódzkiej, białostockiej, gdańskiej i warmińsko-mazurskiej.

Szacuje się, że uczestniczyło w niej około 9,5 tysiąca osób, w tym 6 tysięcy dzieci oraz 3,5 tysiąca młodzieży. Każdy z młodych pątników otrzymał magnez na lodówkę z wizerunkiem św. Stanisława Kostki i hasłem „KOSTKA znaczy WIĘCEJ”.

Dzieciom i młodzieży towarzyszyli księża, siostry zakonne, klerycy seminarium, katecheci świeccy, dekanalni duszpasterze młodzieży, którzy aktywnie wsparli pielgrzymkę.

Reklama

Za organizację pielgrzymki odpowiadał wydział duszpasterski Kurii Diecezjalnej w Płocku. Wsparło go m.in. miasto Przasnysz i dwie przasnyskie parafie, Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży, gmina Czernice Borowe, Fundacja „Scalam”, Miejski Dom Kultury w Przasnyszu, Szkoła Podstawowa w Rostkowie i Szkoła Podstawowa nr 2 w Przasnyszu. Nad bezpieczeństwem pątników czuwały służby porządkowe.

Św. Stanisław Kostka urodził się 28 października 1550 r. w Rostkowie koło Przasnysza w diecezji płockiej, został ochrzczony w kościele św. Wojciecha w Przasnyszu; zmarł 15 sierpnia 1568 r. w Rzymie. Jest m.in. patronem Polski, diecezji płockiej, ministrantów oraz dzieci i młodzieży. Był synem kasztelana zakroczymskiego. W wieku 14 lat razem ze starszym bratem Pawłem został wysłany do szkół jezuickich w Wiedniu. W grudniu 1565 r. ciężko zachorował. W nocy miał wizję, w której św. Barbara z dwoma aniołami przyniosła mu komunię św. Miał też drugą wizję, w której Matka Boża z Dzieciątkiem Jezus pochyla się nad nim i składa mu w ramiona Dzieciątko. Rano wstał zupełnie zdrowy.

Stanisław pragnął wstąpić do zakonu jezuitów, ale nie uzyskał zezwolenia rodziców. W sierpniu 1567 r. pieszo, w przebraniu, uciekł z Wiednia. W pogoń za nim ruszył jego brat Paweł. Stanisław dotarł do Dillingen w Bawarii (około 650 km) i zgłosił się do świętego Piotra Kanizjusza. Ten wysłał go do Rzymu, gdzie święty Franciszek Borgiasz przyjął go 28 października 1567 r. do nowicjatu. Mając 18 lat złożył śluby zakonne. 10 sierpnia 1568 r. nagle zachorował na malarię i zmarł 15 sierpnia 1568 r. w Rzymie. Na jego pogrzeb przybyły tłumy. Od 1983 roku z Przasnysza do Rostkowa wyrusza doroczna pielgrzymka dzieci i młodzieży.

Podziel się:

Oceń:

2018-09-16 12:16

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Płock: rozpoczęły się Dni Historii Płocka

wikipedia.org.pl

Zwiedzanie bazyliki katedralnej i Muzeum Diecezjalnego, spektakl o świętych i koncerty muzyki dawnej oraz Turniej Kuszniczy o Miecz Bolesława Krzywoustego, znajdą się w programie tegorocznych Dni Historii Płocka (22-23 czerwca)

Więcej ...

Świadectwa o cudach za przyczyną św. Rity

Św. Rita

fot. s. Amata J. Nowaszewska CSFN

Św. Rita

W dzisiejsze wspomnienie św. Rity prezentujemy świadectwa cudów, jakie ta święta wyprosiła przed obliczem Boga. Publikujemy również historię o tym, jak to się stało, że św. Rita została patronką Wspólnoty Rodzin działającej przy parafii św. Trójcy we Wrocławiu.

Więcej ...

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie. Sąd odrzucił zażalenie

2024-05-23 09:56
Ks. Michał Olszewski

Archiwum parafii NSPJ w Bydgoszczy

Ks. Michał Olszewski

W środę Sąd Okręgowy w Warszawie utrzymał w mocy postanowienia sądu I Instancji o zastosowaniu tymczasowego aresztowania wobec trójki podejrzanych w śledztwie dotyczącym nieprawidłowości w Funduszu Sprawiedliwości – wśród nich wobec ks. Michała Olszewskiego.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Niesamowita święta Rita

Kościół

Niesamowita święta Rita

Istotą kapłaństwa jest składanie ofiary

Wiara

Istotą kapłaństwa jest składanie ofiary

Kto przeprosi panią Annę?

Wiadomości

Kto przeprosi panią Annę?

22 maja: wspomnienie św. Rity – patronki trudnych spraw

Święci i błogosławieni

22 maja: wspomnienie św. Rity – patronki trudnych spraw

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele