Reklama

Niedziela Przemyska

Przemyśl świętuje 325. rocznicę odnowienia jedności eparchii z Rzymem - przesłanie abp. S. Szewczuka

Abp Adam Szal z patriarchą Światosławem Szewczukiem

Ks. Andrzej Bienia

Abp Adam Szal z patriarchą Światosławem Szewczukiem

W niedzielę 9 września w Przemyślu odbędą się uroczystości z okazji 325. rocznicy odnowienia jedności miejscowej eparchii (diecezji) greckokatolickiej z rzymską Stolicą św. Piotra. Głównym punktem obchodów będzie liturgia pod przewodnictwem arcybiskupa większego kijowsko-halickiego Swiatosława Szewczuka, głowy Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK). Z tej okazji wystosował on do wiernych eparchii i ogółu grekokatolików w Polsce obszerne przesłanie, w którym przypomniał dzieje i okoliczności zawarcia samej Unii Brzeskiej i powstania biskupstwa przemyskiego.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Uroczystości poprzedzi trzydniowe przygotowanie duchowe, które rozpocznie się 6 bm. Przez cały ten czas wierni będą mogli uczcić relikwie św. Jozafata Kuncewicza. Przybędą też biskupi greckokatoliccy z Ukrainy i innych krajów, uczestniczący obecnie w dorocznym posiedzeniu swego Synodu, obradującym w Brzuchowicach koło Lwowa.

W swym przesłaniu arcybiskup zwrócił uwagę, że idea Unii była jednym z przejawów dążeń do przywrócenia jedności między chrześcijaństwem wschodnim i zachodnim, zerwanej w 1054 roku. Biskupi metropolii kijowskiej, pozostającej w łączności z Patriarchatem Konstantynopolskim, odpowiedzieli na to wyzwanie [pragnienie odbudowy jedności kościelnej – KAI] na Synodzie w Brześciu w 1596, gdy „potwierdzili swą wspólnotę z Kościołem Rzymskim” – zaznaczył zwierzchnik UKGK.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Przypomniał, że unicka eparchia przemyska powstała ostatecznie w 1693 roku, a po kilku dalszych latach „nowa unia” objęła też eparchię lwowską. „W ten sposób Kościół, narodzony w wyniku chrztu księcia Włodzimierza w 988 (...), postanowił odnowić wspólnotę eucharystyczną z biskupem Rzymu, a pod opieką Kijowskiej Metropolii Unickiej zjednoczył ukraińsko-białoruską wspólnotę etno-wyznaniową w ramach Rzeczypospolitej” – podkreślił autor dokumentu. Dodał, że Kościół ten odznaczał się wówczas wielkim rozmachem i w drugiej połowie XVIII wieku miał ponad 4,5 mln wiernych w 9650 parafiach.

Reklama

Później przeżywał on wiele trudności pod rządami Rosji i w czasach komunistycznych w ówczesnym ZSRR i Polsce, nie przestał jednak istnieć i działać, także w podziemiu. Arcybiskup wymienił w swym dokumencie kilka najbardziej zasłużonych dla Kościoła postaci, m.in. biskupa Michała Lewickiego, który w 1816 założył w swej eparchii przemysko-samborsko-sanockiej Towarzystwo Prezbiterów Galicyjskich obrządku greckokatolickiego, innych hierarchów: Innocentego Winnickiego, Iwana Snigurskiego czy męczenników Jozafata Kocyłowskiego i Grzegorza Łakotę. Arcybiskup kijowsko-halicki wyraził uznanie abp. Janowi Martyniakowi za „kierowanie odbudową eparchii po 45 latach dyskryminacji w państwie totalitarnym”.

Na zakończenie życzył, aby „łaska Boża umacniała was na drodze naśladowania cnót męczenników i wyznawców”, aby „nie zabrakło paschalnej odwagi obrony godności każdego bez wyjątku człowieka, którego Bóg stworzył na swój obraz”. Życzył też, aby „obchody jubileuszowe stały się zachętą do wdzięczności za dar jedności z Kościołem powszechnym i za świadectwo męczenników i wyznawców wiary z minionych wieków”. A swój dokument zakończył udzieleniem błogosławieństwa wszystkim uczestnikom uroczystości jubileuszowych.

Podziel się:

Oceń:

2018-09-05 18:28

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Biskupi greckokatoliccy: narodzenie Jezusa najważniejszym wydarzeniem w historii ludzkości

www.milosierdzie.pl

Narodzenie Jezusa było najważniejszym wydarzeniem w historii ludzkości, a kolejnym równie istotnym będzie Jego ponowne przybycie na świat – stwierdzają polscy biskupi greckokatoliccy w liście na Boże Narodzenie. Wierni tego obrządku posługują się w liturgii kalendarzem juliańskim, dlatego święta rozpoczną dopiero 7 stycznia.

Więcej ...

Słowacja/ Media na bieżąco realcjonują sytuację po zamachu na premiera Ficę

2024-05-15 17:03

PAP/EPA/JAKUB GAVLAK

Słowackie media na bieżąco relacjonują sytuację po zamachu na premiera Roberta Ficę. Informacyjne stacje telewizyjne przerwały w środę swoje programy. Portale internetowe publikują informacje w trybie on-line.

Więcej ...

USA: rzucono wyzwanie odmówienia 50 tys. różańców w maju

2024-05-16 16:49

Karol Porwich/Niedziela

33 689 różańców odmówiono od początku maja aż do dzisiaj w ramach akcji „Wyzwanie 50 tys. różańców”. To inicjatywa promowana przez amerykańskiego biskupa Roberta Barrona wraz z zespołem katolickiej aplikacji Hallow. Jak pokazuje mapa wydarzenia, biorą w nim udział ludzie z całego świata.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

Kościół

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

Św. Andrzej Bobola, prezbiter i męczennik

Wiara

Św. Andrzej Bobola, prezbiter i męczennik

Dopóki żyjemy to wiara i Ewangelia mają być głoszone w...

Wiara

Dopóki żyjemy to wiara i Ewangelia mają być głoszone w...

#PodcastUmajony (odcinek 16.): Śpij, Jasieńku, śpij

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 16.): Śpij, Jasieńku, śpij

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania