Reklama

Kultura

Muzyka ze zbiorów jasnogórskich na inaugurację Festiwalu „Gaude Mater”

Ks. Mariusz Frukacz

Występ zespołu muzyki dawnej La Tempesta pod batutą Jakuba Burzyńskiego, który w Bazylice Jasnogórskiej zaprezentował muzykę ze zbiorów jasnogórskich zainaugurował 28. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej „Gaude Mater”, który odbywa się w Częstochowie w dniach 1-7 maja.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Podczas koncertu obecni byli m. in. abp senior Stanisław Nowak, paulini: o. Sebastian Matecki, o. Nikodem Kilnar, Krajowy Duszpasterz Muzyków Kościelnych, przedstawiciele władz samorządowych z zastępcą prezydenta Częstochowy Ryszardem Stefaniakiem, ludzie kultury, mediów, parlamentarzyści.

Zobacz zdjęcia: Muzyka ze zbiorów jasnogórskich na inaugurację Festiwalu „Gaude Mater”

List w imieniu abp. Wacława Depo metropolity częstochowskiego odczytał o. Nikodem Kilnar. W swoim liście do organizatorów festiwalu i jego uczestników metropolita częstochowski wskazał na wyjątkowe znaczenie Jasnej Góry oraz festiwalu na ziemi polskiej. Abp Depo podkreślił również, że festiwal wpisuje się w setną rocznicę odzyskania przez naszą Ojczyznę niepodległości. Metropolita częstochowski przypomniał również postać sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego – prymasa Tysiąclecia.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Do koncertu wprowadziła Beata Młynarczyk. W Bazylice Jasnogórskiej zabrzmiały kompozycje Franciszka Lessela (1780-1838), ucznia Josepha Haydna, pochodzące ze zbiorów Jasnej Góry. Uczestnicy koncertu usłyszeli dzieła: Missa (1813) z tekstami polskimi Franciszka Wężyka, Graduale Benedicta et venerabilis, Offertorium Ave Regina. Zrobione i poświęcone na chwałę Bogarodzicy Jasnogórskiej w Częstochowie.

La Tempesta to jeden z czołowych polskich zespołów muzyki dawnej, założony w 1998 roku w Warszawie przez swego kierownika artystycznego, Jakuba Burzyńskiego. Wykonuje muzykę renesansu, baroku, klasycyzmu i romantyzmu w nurcie wykonawstwa historycznie poinformowanego. Ma w repertuarze m.in. dzieła Josquina (Missa Pange Lingua), Palestriny (Missa Papae Marcelli), Monteverdiego (Selva Morale), Schütza (Weihnachts-Historie, Musikalische Exequien), Carissimiego (Historia di Jephte), Stradelli (Lo Schiavo liberato), Vivaldiego (Gloria, Stabat Mater, motety solowe), Bacha (Magnificat, Pasja wg św. Jana, kantaty), Haendla (Mesjasz) czy Haydna (Msza nelsońska).

Z udziałem artystów m. in. z Polski, Iranu, Syrii, Ukrainy, Wielkiej Brytanii, Izraela, w dniach 1-7 maja odbywa się w Częstochowie 28. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej „Gaude Mater”. Uczestnicy festiwalu usłyszą m. in. muzykę synagogalną, barokową, gospel i wielkie dzieła kultury chrześcijańskiej.

Reklama

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: Marszałek Województwa Śląskiego Wojciech Saługa, Prezydent Miasta Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk i abp Wacław Depo metropolita częstochowski.

28. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej „Gaude Mater” został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej „Gaude Mater”, zainicjowany przez Krzysztofa Pośpiecha, dyrygenta, pedagoga i pierwszego dyrektora Ośrodka Promocji Kultury „Gaude Mater”, to największy w Polsce projekt promujący muzykę różnych religii i kultur, od ponad 25-lat związany z Częstochową i Jasną Górą. Festiwal ma dwie misje - dialog chrześcijaństwa, judaizmu i islamu oraz promocję polskiej muzyki sakralnej, zarówno współczesnej - stawiając na prawykonania, jak i dawnej - kultywując tradycje i najwybitniejsze osiągnięcia wielowiekowego dziedzictwa polskiej muzyki barokowej zgromadzonej w jasnogórskich archiwach ojców paulinów.

Podziel się:

Oceń:

2018-05-01 21:16

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: rozpoczął się 31. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej Gaude Mater

BPJG

31. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej Gaude Mater otworzyła na dziś na Jasnej Górze muzyka o. Eryka Briknera, jednego z najwybitniejszych kompozytorów w dziejach Zakonu Paulinów. Zabrzmiało „Completorium”, czyli modlitwa na zakończenie dnia. Wśród wykonawców inauguracyjnego koncertu uczniowie Jasnogórskiej Szkoły Muzycznej I i II stopnia.

Więcej ...

Nowenna do Ducha Świętego

Pio Si/Fotolia.com

Jak co roku w oczekiwaniu na Niedzielę Zesłania Ducha Świętego Kościół katolicki będzie odprawiał nowennę do Ducha Świętego i tym samym trwał we wspólnej modlitwie, podobnie jak apostołowie, którzy modlili się jednomyślnie po wniebowstąpieniu Pana Jezusa czekając w Jerozolimie na zapowiedziane przez Niego zesłanie Ducha Świętego.

Więcej ...

Noc na Strzeleckiej

2024-05-17 13:15

materiały prasowe IPN

Izba Pamięci „Strzelecka 8” na Pradze-Północ zaprasza na Noc Muzeów. Program zapowiada się bardzo interesująco.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 17.):  Ale nudy!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 17.): Ale nudy!

Czy miłujesz Mnie?

Wiara

Czy miłujesz Mnie?

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

Kościół

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

Były rugi pruskie, są …rugi warszawskie. Stołeczny...

Niedziela w Warszawie

Były rugi pruskie, są …rugi warszawskie. Stołeczny...

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Rozpoczął się proces beatyfikacyjny Sługi Bożej Heleny...

Kościół

Rozpoczął się proces beatyfikacyjny Sługi Bożej Heleny...