Reklama

Kościół

Spotkanie Rycerzy Kolumba z Prezydentem RP

Przedstawiciele Rycerzy Kolumba wraz z Delegatem Stanowym Tomaszem Wawrzkowiczem uczestniczyli w spotkaniu z Prezydentem Polski Andrzejem Dudą. Spotkanie podsumowało dotychczasową akcję niesienia pomocy po zeszłorocznych nawałnicach.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wczoraj w Centrum Kultury i Bibliotece im. Jana Karnowskiego w Brusach odbyło sie spotkanie Prezydenta Andrzeja Dudy z przedstawicielami organizacji zaangażowanych w likwidację skutków nawałnicy w województwie pomorskim i kujawsko-pomorskim oraz w pomoc rodzinom poszkodowanym w wyniku gwałtownych burz, które przeszły nad północną Polską w sierpniu ubiegłego roku.

"Przybyłem tu 7 miesięcy po tych wydarzeniach" - mówił Prezydent. "Przybędę tu również za kolejne 7 miesięcy i za następne 7 miesięcy. W mediach temat ucichł, ale pracy do wykonania wciąż jest tu bardzo dużo".

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podczas spotkania Rycerzy Kolumba reprezentowała 12-osobowa delegacja na czele z Delegatem Stanowym Tomaszem Wawrzkowiczem, przywódcą Rycerzy w Polsce. W skład delegacji wchodzili Rycerze ze Słupska, Brodnicy oraz Chojnic wraz ze swoimi kapelanami. Rycerze od ponad pół roku pracują nad usuwaniem skutków nawałnicy. Prezydent otrzymał od nich pamiątkowy rycerski różaniec.

"Od pierwszego dnia po nawałnicach byliśmy tutaj razem z potrzebującymi" - komentował Tomasz Wawrzkowicz. "Również dziś, choć minęło wiele czasu, nasza praca trwa i każdego dnia niesiemy im pomoc".

Rycerze Kolumba z całej Polski zaangażowali się w pomoc poszkodowanym. Spędzili kilkaset godzin na dobrowolnej pracy na rzecz poszkodowanych, a łącznie ich pomoc finansowa i materialna liczona jest w setkach tysięcy złotych.

Rycerze uczestniczyli w fizycznych pracach porządkowych i odbudowie budynków mieszkalnych, udzielali doraźnej i długofalowej pomocy potrzebującym. Członkowie wspólnoty zorganizowali także szereg wydarzeń kulturalnych, z których dochód został przeznaczony na pomoc poszkodowanym. Koncerty zorganizowane m.in. w Brusach, Brodnicy i Suchedniowie pozwoliły przekazać potrzebującym rodzinom środki finansowe na odbudowę ich domów. Ponad 40 tysięcy złotych zgromadzonych podczas ostatniego z tych wydarzeń trafiło do rodziny Warnke, których rodzinny dom w Główczewicach na Pomorzu został przeznaczony do rozbiórki.

Reklama

Dodatkowe środki finansowe dla poszkodowanych udało się pozyskać również dzięki współpracy Rycerzy Kolumba z lokalnymi firmami i instytucjami charytatywnymi, m.in. z diecezjalnymi komórkami Caritas w różnych częściach Polski. Rycerze sfinansowali także zakup kontenera mieszkalnego dla trzypokoleniowej rodziny Bruszan, która w następstwie gwałtownych burz straciła dach nad głową.

Rycerze Kolumba są międzynarodową organizacją katolickich mężczyzn. Działają w kilkunastu państwach świata i gromadzą w swoich szeregach ponad 1,95 miliona członków. W Polsce obecni są od ponad 11 lat i liczą ponad 5 tys. członków działających w 104 radach na terenie 28 diecezji. Zasadami Rycerzy Kolumba są miłosierdzie, jedność, braterstwo i patriotyzm. Organizację założył ks. Michael McGivney, który w 1882 r. w New Haven w Stanach Zjednoczonych zgromadził grupę mężczyzn pragnących wspierać się wzajemnie i formować w wierze katolickiej. 15 marca 2008 roku Benedykt XVI zatwierdził dekret o heroiczności cnót Sługi Bożego ks. McGivney'a.

Podziel się:

Oceń:

2018-03-21 14:51

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

USA: rozpoczyna się Najwyższa Konwencja Rycerzy Kolumba

W Baltimore w stanie Maryland rozpocznie się 136. Najwyższa Konwencja Rycerzy Kolumba. Jest to trzydniowe spotkanie członków największej świeckiej organizacji katolickiej z całego świata.

Więcej ...

Ks. dr Strzelczyk: ksiądz bez stałej formacji popada w rutynę

2024-06-24 15:25

Karol Porwich/Niedziela

- Jeśli ksiądz zaniedbuje stałą formację duchową, intelektualną i wspólnotową, popada w rutynę. Możemy wtedy mieć do czynienia z gburem i samotnikiem, który się nie modli i nie rozumie współczesnej kultury - mówi w rozmowie z KAI ks. dr Grzegorz Strzelczyk z Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, odpowiedzialny za formację stałą księży w archidiecezji katowickiej. Był on gościem ubiegłotygodniowej konferencji zorganizowanej w Warszawie przez Zespół ds. przygotowania wskazań dla formacji stałej i posługi prezbiterów w Polsce, który działa przy Komisji Duchowieństwa KEP.

Więcej ...

Katedralne organy to skarb Wrocławia

2024-06-25 15:20
Konferencja prasowa poświęcona katedralnym organom

Marzena Cyfert

Konferencja prasowa poświęcona katedralnym organom

W święto Jana Chrzciciela, patrona katedry wrocławskiej, Wrocławia i archidiecezji odbyła się konferencja prasowa poświęcona katedralnym organom. O budowie instrumentu, jego remoncie i znaczeniu mówili: ks. Paweł Cembrowicz, proboszcz parafii katedralnej, Włodzimierz Patalas, sekretarz miasta oraz organmistrz Dariusz Zych.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Co chciałbym zmienić w moim dawaniu świadectwa o Jezusie?

Wiara

Co chciałbym zmienić w moim dawaniu świadectwa o Jezusie?

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?

Kościół

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?