Reklama

Niedziela Częstochowska

Abp Depo: miłość do Ojczyzny łączy się z troską o ludzi chorych i cierpiących

Grzegorz Gadacz/TV Niedziela

O chrześcijańskim obowiązku patriotyzmu w kontekście troski o ludzi chorych mówił w homilii abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, który 11 lutego, w Światowy Dzień Chorego, przewodniczył Mszy św. w archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie. W Mszy św. wziął udział m. in. kard. Ernest Simoni z Albanii, któremu towarzyszył ks. prał. Albert Warso pracownik Watykańskiej Kongregacji Nauki Wiary.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Mszę św. z metropolitą częstochowskim koncelebrowali również kapelani szpitalni, duszpasterze chorych i cierpiących. We Mszy św. wzięli udział członkowie m. in. Katolickiego Ruchu „Betel” oraz chorzy i cierpiący.

W homilii abp Depo podkreślił, że czytania mszalne mówią o tajemnicy cierpienia, szczególnie ludzi chorych na trąd. – Ukazują one postawę Jezusa wobec człowieka, który żył na marginesie życia społecznego i wspólnoty religijnej – podkreślił abp Depo.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Jezus dotknął tego, którego nie wolno było dotykać, a moc Jego słowa przywróciła choremu nie tylko zdrowie fizyczne, ale również godność człowieka i przynależność do Ludu Bożego. Jezus pokazał, że nie jest jednak Mesjaszem politycznym, który swoim panowaniem wyniósłby jeden naród ponad wszystkie inne. On stał się cierpiącym „Sługą Jahwe”, który przez swoją śmierć na krzyżu odkupi każdego człowieka – kontynuował arcybiskup.

Zobacz zdjęcia: Światowy Dzień Chorego - Częstochowa

Metropolita częstochowski odnosząc się do pierwszego dnia nowenny przed jubileuszem setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości przypomniał, że „Ojczyzna to jest umiłowane dziedzictwo, które otrzymujemy po rodzicach , po naszych przodkach.”

- Ojczyzna to nie tylko pewne terytorium zamieszkania, ale również historia, tradycja, kultura, język oraz religia i wartości duchowe. To właśnie dzięki kulturze i wartościom duchowym Naród Polski pozbawiony swojej państwowości i wymazany z mapy Europy nie tylko przetrwał, ale rozwijał się dynamicznie – dodał metropolita częstochowski.

- Patriotyzm, który z pewnością trzeba zaszczepiać i pielęgnować w kolejnych pokoleniach nie jest jednak wartością absolutną i zasadniczo różni się od nacjonalizmu, który jest złą miłością, która wynosi się ponad innych- zaznaczył abp Depo.

Duchowny przypomniał również słowa, które wypowiedział św. Jan Paweł II na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ w 1995 r. : „Należy ukazać zasadniczą różnicę, jaka istnieje między szaleńczym nacjonalizmem, głoszącym pogardę dla innych narodów i kultur, a patriotyzmem, który jest godziwą miłością do własnej ojczyzny. Prawdziwy patriota nie zabiega nigdy o dobro własnego narodu kosztem innych. To bowiem przyniosłoby ostatecznie szkody także jego własnemu krajowi, prowadząc do negatywnych konsekwencji zarówno dla napastnika, jak i dla ofiary” – cytował abp Depo.

Reklama

Metropolita częstochowski wskazał, że „dzisiaj ta miłość do Ojczyzny nakłada się na niezwykłą solidarność społeczną i troskę o ludzi chorych”.

Arcybiskup przypomniał również, że Serce Jezusowe obejmuje nas dzisiaj w sposób szczególny w tajemnicy Kościoła, który papież Franciszek nazwał „szpitalem polowym”, otwartym dla wszystkich zranionych przez życie. - Jest to bardzo konkretne dotarcie do każdego człowieka. Podchodzimy na Golgotę, aby dotknąć Serca Jezusa i z tego Serca czerpać siłę i moc dla naszego codziennego życia i naszej wierności – mówił arcybiskup.

Pasterz Kościoła częstochowskiego podziękował szczególnie Katolickiemu Ruchowi „Betel”, któremu patronuje Matka Boża Częstochowska, Madonna ze zranionym obliczem. - W dobie kryzysu migracyjnego warto zauważyć, że od kilku lat świadectwem misyjnego zaangażowania „Betel” jest dom dla upośledzonych sierot społecznych w Etiopii. Obecnie czynione są starania, by podobna placówka powstała w Kamerunie - mówił abp Depo, który na zakończenie homilii zachęcił wszystkich wiernych do modlitwy i postu w intencji pokoju w dniu 23 lutego.

W rozmowie z KAI kard. Ernest Simoni powiedział, że „wszyscy doświadczamy różnych cierpień duchowych i fizycznych. Jezus zaprasza wszystkich do tego, aby byli uzdrowieni. Drogą do uzdrowienia, do przemiany jest modlitwa, umartwienie i pokuta”.

Reklama

Zapytany o sytuację Kościoła w Albanii po zakończeniu reżimu komunistycznego kard. Simoni podkreślił, że „Kościół się dzisiaj tam odradza”.

Natomiast ks. Jacek Marciniec duszpasterz osób chorych i niepełnosprawnych archidiecezji częstochowskiej w rozmowie z KAI przypomniał, że „chorzy i cierpiący wnoszą w nasze życie bardzo wiele ważnych wartości. Można powiedzieć, że budzą nasze serca z letargu pokazując, że nie siła się liczy, ale właśnie serce”. - Przypominają nam także, że potrzebujemy siebie nawzajem, bo każdy z nas w pewien sposób jest poraniony i słaby – dodał.

W ramach obchodów XXVI Światowego Dnia Chorego Katolicki Ruch Dobroczynny „Betel” zorganizował już po raz 18. przy kościołach archidiecezji częstochowskiej zbiórkę ofiar do puszek na pomoc dla niepełnosprawnych sierot społecznych. Kwesta odbyła się pod hasłem „Prośmy Maryję, aby nam pomagała być otwartymi na chorych braci”. Datki z kwesty zostaną przeznaczone na domy z niepełnosprawnymi oraz na prowadzenie działalności wśród osób niepełnosprawnych i chorych w archidiecezji częstochowskiej.

Na zakończenie obchodów odbędzie się również nocne czuwanie na Jasnej Górze, podczas którego mieszkańcy domów „Betel” poprowadzą różaniec.

Podziel się:

Oceń:

2018-02-11 15:03

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Bp Nicolas Brouwet: w Częstochowie mogłem zobaczyć głęboką wiarę Polaków

bp Nicolas Brouwet

Wikipedia

bp Nicolas Brouwet

„Mój pierwszy pobyt w Polsce miał miejsce w lipcu 1980 r. Odbyłem tam cudowną podróż – przejeżdżając przez Częstochowę – gdzie mogłem zobaczyć głęboką wiarę Polaków. Wywarło to na mnie duże wrażenie. Widziałem w Polsce Kościół bardzo żywy, mimo surowości reżimu. Polacy otwarcie pokładali nadzieję w Panu” – powiedział portalowi polskifr.fr bp Nicolas Brouwet, były ordynariusz diecezji Tarbes-Lourdes we Francji, a obecnie biskup nominat diecezji Nîmes.

Więcej ...

Pielgrzymka prezydenckiego kapelana: "od Krzyża, do Krzyża i z Krzyżem, którego trzeba znowu bronić"

2024-06-24 13:59

Archiwum ks. Zbigniewa Krasa

Ksiądz Zbigniew Kras, kapelan prezydenta Andrzeja Dudy idzie z samotną pielgrzymką "w intencji ustania wojny w Ukrainie i w Palestynie, od Krzyża, do Krzyża i z Krzyżem, którego trzeba znowu bronić". Ruszył 10 czerwca z Bałtyckiego Krzyża Nadziei, a celem jest Giewont. Duchowny codziennie relacjonuje swoją pielgrzymkę w mediach społecznościowych.

Więcej ...

Papież polecił wybudowanie elektrowni agrowoltaicznej. Mówi o "przeciwdziałaniu globalnemu ociepleniu"

2024-06-26 14:13

PAP/EPA/ANGELO CARCONI

Ojciec Święty powierzył przewodniczącemu Gubernatoratu Państwa Watykańskiego i przewodniczącemu Administracji Dóbr Stolicy Apostolskiej zadanie budowy elektrowni agrowoltanicznej na eksterytorialnym obszarze Santa Maria di Galeria. Ma ona zapewnić nie tylko zasilanie istniejącej tam stacji radiowej, ale także całkowite zaopatrzenie w energię Państwa Watykańskiego. Postanowienia te zawarte są w opublikowanym dziś Liście apostolskim w formie „Motu Proprio” „Fratello Sole” (Brat Słońce).

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Jak wygląda moja modlitwa?

Wiara

Jak wygląda moja modlitwa?

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?

Kościół

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?