Reklama

Polska

Pogrzeb ks. prof. Józefa Kudasiewicza

ARCHIWUM NIEDZIELI KIELECKIEJ

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W Kielcach odbył się dzisiaj pogrzeb ks. prof. Józefa Kudasiewicza – wybitnego biblisty związanego z lubelskim KUL i kieleckim WSD, wychowawcy pokoleń biblistów, autora wielu poczytnych publikacji z dziedziny m.in. biblistyki i duchowości maryjnej. Mszy św. w kieleckiej bazylice przewodniczył bp Kazimierz Ryczan. Ks. Kudasiewicz zmarł 16 listopada w 86. roku życia i 60. roku kapłaństwa.

Pogrzebową Eucharystię wraz z bp. Ryczanem koncelebrowali bp Piotr Skucha – biskup pomocniczy sosnowiecki, bp siedlecki Zbigniew Kiernikowski oraz biskupi pomocniczy kieleccy – Marian Florczyk i Kazimierz Gurda, a także opat cysterski o. Edward Stradomski.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W homilii biskup Ryczan zacytował ostatnie zadnie z testamentu ks. prof. Kudasiewicza: „Witaj Królowo Matko Miłosierdzia”, gdzie słowo „Miłosierdzie” zostało zapisane wielką literą, jako „zaufanie do końca Świętej Księdze”. „Dał ci Pan łaskę spotkania ze Świętą Księgą – taki otrzymałeś talent. Pokochałeś ją na dobre i na złe, sercem i umysłem, poświęciłeś jej lata medytacji - mówił biskup. - Stałeś się mistrzem dla studentów biblistyki”.

Na Mszy św. obecni byli rektorzy uczelni, m.in. Wyższego Seminarium Duchownego w Kielcach – ks. dr Grzegorz Kaliszewski, Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach – prof. dr hab. Jacek Semaniak oraz kilku uczelni kieleckich. W uroczystości wzięli udział m.in.: delegacja Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, zgromadzeń zakonnych. Obecnych było kilkuset księży diecezji kieleckiej, uczniowie śp. Księdza Profesora, rodzina i przyjaciele.

Po Mszy św. trumnę z ciałem zmarłego przewieziono do jego rodzinnej miejscowości Kije koło Pińczowa do kościoła św. Piotra i św. Pawła. Tam Mszy św. pogrzebowej przewodniczył bp Kazimierz Gurda, a homilię wygłosił ks. prof. dr hab. Henryk Witczyk.

Ciało zmarłego zostało pochowane na cmentarzu parafialnym w Kijach w grobowcu księży.

Reklama

Ks. prof. dr hab. Józef Kudasiewicz urodził się 23 lipca 1926 r. w Kijach k. Pińczowa (woj. świętokrzyskie). W 1954 r. uzyskał stopień magistra i licencjat teologii. W 1957 r. obronił doktorat na podstawie rozprawy „Geneza symboliki małżeńskiej w eklezjologii św. Pawła”.

W 1958 r. studiował w Papieskim Instytucie Biblijnym w Rzymie. W 1959 r. uzyskał licencjat nauk biblijnych. Uzupełnieniem studiów w Rzymie był wakacyjny pobyt w Szkole Biblijnej w Jerozolimie. Po powrocie do kraju w lutym 1961 r. rozpoczął pracę dydaktyczną w WSD w Kielcach, a od października na KUL-u, gdzie prowadził wykłady z języków biblijnych. W 1965 r. był adiunktem katedry Egzegezy Nowego Testamentu. Habilitował się w 1971 r. na podstawie rozprawy pt. „Jeruzalem w życiu i działalności zbawczej Jezusa. Studium z teologii św. Łukasza”.

Od 1972 r. do przejścia na emeryturę w 1997 r. kierował Katedrą Teologii Biblijnej Nowego Testamentu przy Instytucie Nauk Biblijnych KUL.

W 1979 r. decyzją Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego uzyskał nominację na profesora nadzwyczajnego, a w 1989 r. – profesora zwyczajnego. Był członkiem zwyczajnym m.in.: Towarzystwa Naukowego KUL, Polskiego Towarzystwa Mariologicznego oraz Stowarzyszenia Biblistów Polskich. Był członkiem redakcji naukowej czasopisma „Verbum Vitae” i „Współczesnej Ambony”. Kilkakrotnie odznaczany za osiągnięcia naukowe, w tym Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, który otrzymał w 1993 roku.

Ostatnia znacząca nagroda to Feniks 2012. Kapituła Jury Nagrody Stowarzyszenia Wydawców Katolickich przyznała ją ks. prof. Kudasiewiczowi za całokształt osiągnięć naukowych, autorstwo i współautorstwo licznych publikacji, podejmowanie i wyjaśnianie w swoich książkach i pracach trudnych zagadnień świata nauki, Biblii i wiary, popularyzację wiedzy.

Pod kierunkiem ks. Kudasiewicza powstało 240 prac magisterskich, 27 licencjackich i 14 doktorskich. W jego dorobku dominują publikacje z zakresu teologii biblijnej Nowego Testamentu. Przez ks. prof. Mariana Ruseckiego został nazwany „ojcem polskiej teologii biblijnej”.

Podziel się:

Oceń:

2012-11-21 14:05

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Pogrzeb o. Jana Góry będzie transmitowany przez TVP

Mszę św. pogrzebową o. Jana Góry, która sprawowana będzie 30 grudnia w poznańskim kościele Ojców Dominikanów, transmitować będzie TVP 1. Z kolei ceremonia pogrzebu na Polach Lednickich relacjonowana będzie w TVP Info. W obu wydarzeniach uczestniczyć będzie można także za pośrednictwem strony www.lednica2000.pl.

Więcej ...

Elżbieta Rafalska: Umiejętnie potrafiliśmy skorzystać ze środków unijnych przez 20 lat obecności w UE

2024-04-29 07:49
Rozmowa z europoseł Elżbietą Rafalską

YouTube

Rozmowa z europoseł Elżbietą Rafalską

Umiejętnie potrafiliśmy skorzystać ze środków unijnych przez 20 lat obecności w Unii Europejskiej, a swoboda przepływu osób i usług była najcenniejszą wartością tego okresu - podkreśla Elżbieta Rafalska w rozmowie z portalem niedziela.pl.

Więcej ...

Jasna Góra: zaproszenie na uroczystość Królowej Polski

2024-04-29 12:48

Karol Porwich/Niedziela

Na Maryję jako tę, która jest doskonale wolną, bo doskonale kochającą, wolną od grzechu wskazuje o. Samuel Pacholski. Przeor Jasnej Góry zaprasza na uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski 3 maja. Podkreśla, że Jasna Góra jest miejscem, które rodzi nas do wiary, daje nadzieję, uczy miłości, a o tym świadczą ścieżki wydeptane przez miliony pielgrzymów. Zachęca, by pozwolić się wprowadzać Maryi w przestrzeń, w której uczymy się ufać Bogu i „wierzymy, że w oparciu o tę ufność nie ma dla nas śmiertelnych zagrożeń, śmiertelnych zagrożeń dla naszej wolności”.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

św. Katarzyna ze Sieny - współpatronka Europy

św. Katarzyna ze Sieny - współpatronka Europy

Każde cierpienie połączone z Chrystusowym krzyżem...

Wiara

Każde cierpienie połączone z Chrystusowym krzyżem...

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Zmarł ks. Zbigniew Nidecki

Aspekty

Zmarł ks. Zbigniew Nidecki

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Kościół

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Legenda św. Jerzego

Święci i błogosławieni

Legenda św. Jerzego