Reklama

Niedziela Łódzka

Łączy nas Pan Jezus

Marek Kamiński

W Polsce około 900 tysięcy osób ma poważny uszczerbek słuchu, a około 50 tysięcy to osoby głuche. W Łodzi jest ich ponad dwa tysiące, w archidiecezji łódzkiej ponad trzy i pół tysiąca. Utrata słuchu uniemożliwia swobodne opanowanie mowy dźwiękowej. Koniecznością życiową ludzi głuchych stało się stworzenie języka migowego jako własnego sposobu porozumiewania się.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Aby ludzie głusi mogli uczestniczyć w Mszach świętych, przyjmować Sakramenty święte, niektórzy kapłani i klerycy musieli opanować język migowy.

- Podstawowym zadaniem duszpasterstwa jest prowadzenie ludzi do Boga i nauczanie miłości – mówi ks. kan. Wiesław Kamiński, duszpasterz osób głuchych Archidiecezji Łódzkiej – Jezus Chrystus, Syn Boży przekazał nam przykazanie: „Będziesz Miłował Pana Boga swego z całego serca swego, sił swoich, myśli swoich, a bliźniego swego jak siebie samego ( Mt.22, 37 - 40 ). To cel wszystkich działań Kościoła, a jego częścią przecież są wszyscy ochrzczeni, w tym także głusi.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Marek Kamiński

Duszpasterstwo głuchych to migowe Msze święte, spowiedzi bez konfesjonału, który dla słyszących jest pomocą, a dla głuchych byłby przeszkodą w miganiu, to chrzty, śluby i pogrzeby. Działalność nie ogranicza się tylko do świątyni. W szkołach na lekcjach religii prowadzone są przygotowania do Pierwszej Komunii Świętej i Bierzmowania, normalna katechizacja. Przed Świętami Bożego Narodzenia księża i katecheci organizują jasełka i wigilie.

Ponad 300 osób niesłyszących i słabo słyszących przybyło na spotkanie opłatkowe do parafii pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła – Cieszę się, że jesteśmy razem. Łączy nas to co jest najważniejsze. Łączy nas Pan Jezus – powiedział ks. kan. Wiesław Kamiński duszpasterz osób głuchych Archidiecezji Łódzkiej, proboszcz parafii.

Spotkanie rozpoczęło się odczytaniem (wymiganiem) ewangelii wg św. Łukasza o narodzeniu Pana Jezusa.

- Przenosimy się naszą wyobraźnią w przeszłość, ale przeżywanie Bożego Narodzenia nie oznacza tylko wspominania wydarzenia odległej przeszłości. Przeżywać Boże Narodzenie oznacza przede wszystkim zaakceptowanie tego, że Pan Jezus przychodzi do nas dzisiaj i jest obecny pośród nas. Chciałbym życzyć, żebyście tę wiarę w narodzenie Pana Jezusa potrafili przeżywać każdego dnia. Niech to Święto trwa w waszych sercach i w waszych rodzinach – powiedział ks. bp Marek Marczak.

Reklama

Życzenia złożyli także współorganizatorzy spotkania: Maciej Kowalski prezes Polskiego Związku Głuchych Oddział w Łodzi, Alicja Szymaniak prezes Stowarzyszenia „Słyszę Serce”, Tomasz Romanowski prezes Łódzkiego Klubu Sportowego Głuchych.

Marek Kamiński

- Jest to czas, kiedy osoby niepełnosprawne mogą się spotkać we własnym gronie i w tak miłej świątecznej atmosferze. Jest też okazja, aby podzielić się swoimi spostrzeżeniami i marzeniami. Ma to charakter społeczny i rehabilitacyjny dla tych ludzi i daje im wiele radości – powiedziała Katarzyna Tręda – Pisera rzecznik Osób Niepełnosprawnych.

- Aby trafić do ludzi młodych wciąż trzeba szukać nowych dróg. W tym celu organizowane są różnego typu wyjazdy i zawody sportowe. Niesłyszących chłopców zapraszamy co tydzień do hal sportowych na treningi piłki nożnej. Organizujemy też wiele meczy ze słyszącymi ministrantami – mówi Ksiądz Wiesław.

Osoby niesłyszące chętnie biorą udział w pielgrzymkach organizowanych przez Duszpasterstwo Głuchych do polskich sanktuariów. Działalność duszpasterska to także współpraca z Polskim Związkiem Głuchych, Rzecznikiem Osób Niepełnosprawnych UMŁ, Wyższym Seminarium Duchownym w Łodzi i wieloma innymi instytucjami.

Ośrodki duszpasterskie w Archidiecezji Łódzkiej działają w Łodzi przy kościele p.w. Św. Apostołów Piotra i Pawła, w Pabianicach w parafii św. Maksymiliana Kolbego, w Piotrkowie Trybunalskim w parafii św. Jacka i św. Doroty oraz w Tomaszowie Mazowieckim w parafii św. Antoniego.

Jak bardzo potrzebna jest działalność duszpasterstwa głuchych widać to po dużej frekwencji nie tylko na Mszach świętych, ale także na spotkaniach opłatkowych, piknikach czy wycieczkach.

Po podzieleniu się opłatkiem, składano sobie życzenia i degustowano wigilijne potrawy. Na stołach nie zabrakło kapusty z grochem, śledzi, karpia a także sernika, makowca oraz piernika.

Podziel się:

Oceń:

2017-12-19 07:20

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Migający duszpasterz

Ks. Wiesław Kamiński, diecezjalny duszpasterz głuchych

Archiwum prywatne

Ks. Wiesław Kamiński, diecezjalny duszpasterz głuchych

Wierni postrzegają go jako osobę ciepłą i pomocną. Duszpasterz głuchych, wiceprzewodniczący Komisji Ekumenicznej, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego, kapelan Rady Rycerzy Kolumba, dziekan dekanatu Łódź Widzew oraz pasjonat pszczelarstwa. To tylko część aktywności ks. Wiesława Kamińskiego, proboszcza parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Łodzi.

Więcej ...

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość + Litania Loretańska

Karol Porwich/Niedziela

Maj jest miesiącem w sposób szczególny poświęconym Maryi. Nie tylko w Polsce, ale na całym świecie, niezwykle popularne są w tym czasie nabożeństwa majowe. [Treść Litanii Loretańskiej na końcu artykułu]

Więcej ...

Papież w Trieście: spotkanie z migrantami i osobami niepełnosprawnymi

2024-05-04 14:54

Monika Książek

Biskup Triestu, Enrico Trevisi, ogłosił program wizyty papieża w stolicy Friuli-Wenecji Julijskiej 7 lipca z okazji 50. Tygodnia Społecznego Katolików we Włoszech. Sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Włoch, abp Giuseppe Baturi, zapowiedział tę podróż w styczniu br.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Biskup nominat Krzysztof Nykiel: pragnę z ojcowskim sercem...

Kościół

Biskup nominat Krzysztof Nykiel: pragnę z ojcowskim sercem...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego...

Wiara

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...