Reklama

Niedziela Małopolska

Libiąż: kard. Dziwisz zapalił światełka na Choince Papieskiej

Krzysztof Tadej

Ilekroć czynimy dobro, ilekroć służymy innym z miłości, jesteśmy bliżej Boga, który jest miłością – mówił kard. Stanisław Dziwisz w kościele Przemienienia Pańskiego w Libiążu, gdzie przewodniczył Mszy św. i wziął udział w zapaleniu światełek na Choince Papieskiej, która po raz piąty rozbłysnęła na placu przed świątynią. Hierarcha wspominał również historię choinek na Placu św. Piotra w Watykanie.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Choinka Papieska w Libiążu nawiązuje do tradycji stawiania świątecznego drzewka i szopki na Placu św. Piotra w Watykanie. O tej tradycji opowiadał zgromadzonym w libiąskiej świątyni kard. Stanisław Dziwisz. Podkreślał on, że bożonarodzeniowa choinka jest symbolem jednoczącym rodziny, wspólnoty i środowiska życia, pomagającym odkrywać prawdę o przychodzącym Bogu i wnoszącym radość i nadzieję. O tym, że takie symbole potrzebne są człowiekowi, był przekonany Jan Paweł II, który w 1982 roku postanowił, że choinka i szopka staną na Placu św. Piotra.

„Początkowo ta decyzja spotykała się z pewnym oporem, a nawet sprzeciwem, bo według niektórych naruszała majestatyczną przestrzeń placu przed bazyliką watykańską. Tymczasem mieszkańcy Rzymu, turyści i pielgrzymi przyjęli papieską inicjatywę z entuzjazmem” – wspominał osobisty sekretarz papieża Polaka. Zdradził również, że Ojciec Święty „co roku wielokrotnie spoglądał ze swego okna na zgromadzonych przy choince i wszystkim dyskretnie błogosławił”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Kaznodzieja przypomniał także o tym, że tegoroczna choinka w Watykanie pochodzi z mazurskich lasów i została ozdobiona przez dzieci z onkologicznych oddziałów włoskich szpitali, a także przez mieszkańców nawiedzonego trzęsieniem ziemi regionu wokół miasta Spoleto i Nursji. „Co roku wiele diecezji i miejscowości z różnych krajów europejskich zgłasza pragnienie i gotowość ofiarowania takiego daru do Wiecznego Miasta. Widzimy więc, że symbol choinki wyzwala wiele dobra, tworzy atmosferę przyjaźni i braterstwa, jednoczy ludzi” – podkreślał.

W homilii kard. Dziwisz mówił o chrześcijańskiej radości, której źródłem jest przekonanie, że Bóg przychodzi bez wyjątku do każdego człowieka, a każdy z nas jest wezwany, by iść drogą prawdy i dobra. Zaznaczył, że Adwent jest czasem, kiedy myślimy o Bogu wkraczającym w naszą codzienność. „On chce być obecny i jest obecny we wszystkich naszych sprawach, w naszych radościach i smutkach, w naszych rozczarowaniach i marzeniach, w naszych zwycięstwach i niepowodzeniach” – przekonywał krakowski arcybiskup senior. Wymienił trzy sposoby odkrywania Boga w życiu codziennym: modlitwę, lekturę Pisma Świętego i pełnienie dobrych uczynków. „Ilekroć bowiem czynimy dobro, ilekroć służymy innym z miłości, jesteśmy bliżej Boga, który jest miłością” – stwierdził.

Reklama

Po Mszy św. zgromadzeni na uroczystości stali się świadkami momentu rozbłyśnięcia Choinki Papieskiej, stojącej na placu przed świątynią. Kard. Stanisław Dziwisz poświęcił też przyniesione przez dzieci figurki małego Jezusa oraz żłóbki, które stanowić będą bożonarodzeniowy wystrój domów, przypominając o istocie świąt Bożego Narodzenia.

Wydarzenie uświetnił śpiewem oraz muzyką Zespół Góralski z kapelą „Mali Miętusianie”, Orkiestra Górnicza ZG "Janina" oraz chór. Nie zabrakło też Świętego Mikołaja, a na zakończenie tradycyjnie już odbył się pokaz fajerwerków.

Podziel się:

Oceń:

2017-12-17 19:13

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kraków: publiczne śluby członków „Fraternitas Jesu”

Bożena Sztajner/Niedziela

W sobotę wieczorem w kaplicy Domu Arcybiskupów Krakowskich publiczne śluby złożyło dziesięciu członków bractwa „Fraternitas Jesu”. „Noście w waszym sercu herb Bractwa – obraz kuli ziemskiej z ustawionym na niej krzyżu, symbolizującym królowanie nad światem naszego Ukrzyżowanego Pana – Miłosiernej Miłości” – mówił w homilii do zgromadzonych kard. Stanisław Dziwisz.

Więcej ...

Kardynałowie Nycz i Ryś krytycznie o decyzji prezydenta Warszawy ws. symboli religijnych

2024-05-17 20:17
Kard. Kazmierz Nycz

flickr.com/episkopatnews

Kard. Kazmierz Nycz

To próba zaprowadzenia “urawniłowki” w pluralistycznym społeczeństwie - tak zarządzenie prezydenta Warszawy w sprawie symboli religijnych w stołecznych urzędach komentuje dla KAI kard. Kazimierz Nycz. Z kolei kard. Grzegorz Ryś stwierdza: “Neutralność, która domaga się tego, żeby każdy ‘wyzerował’ się ze swoich przekonań i poglądów nie buduje wspólnoty międzyludzkiej”.

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 18.): Odmówisz dziewiątkę?

2024-05-17 20:55

Mat. prasowy

Co oprócz Mszy zaczęło się w Wieczerniku? Dlaczego warto modlić się nowenną? I co to ma wspólnego z Maryją? Zapraszamy na osiemnasty odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski opowiada o pięknie modlitw nowennowych.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Bp Ważny do księży z diecezji sosnowieckiej: Musimy się...

Kościół

Bp Ważny do księży z diecezji sosnowieckiej: Musimy się...

Ks. prof. Stanisz: Propozycja minister Nowackiej to wstęp...

Kościół

Ks. prof. Stanisz: Propozycja minister Nowackiej to wstęp...

Święty od trudnych spraw

Niedziela w Warszawie

Święty od trudnych spraw

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli