Reklama

Polska

Rycerze Kolumba na Jasnej Górze

Anna Wyszyńska

Ogólnopolską Pielgrzymkę Rycerzy Kolumba na Jasną Górę, która odbywa się 17 i 18 listopada br. poprzedziło spotkanie z mediami w Kaplicy Różańcowej. Tomasz Wawrzkowicz – Delegat Stanowy, przywódca Rycerzy Kolumba w Polsce i Andrzej Anasiak – były Delegat Stanowy przedstawili program pielgrzymki oraz działania Rycerzy w przeciągu minionych miesięcy. Historię i ideę Zakonu Rycerzy Kolumba przedstawił delegat Rady Najwyższej Szymon Czyszek.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Tegoroczne dzieła miłosierdzia są związane z trwającą w Polsce od lutego peregrynacją relikwii i obrazów św. Brata Alberta. Została ona zorganizowana przez Rycerzy Kolumba i Zgromadzenie Sióstr Albertynek Posługujących Ubogim z okazji roku tego świętego. Dotychczas obrazy i relikwie odwiedziły ponad 100 polskich parafii. Peregrynacja potrwa do lutego 2018 r.

W tym roku Rycerze Kolumba w Polsce zostali wyróżnieni przez Fundację im. bp. Jana Chrapka nagrodą Viventi Caritate, czyli Żyjącemu Miłością. Ich działania dotyczą przede wszystkim terenu parafii, chociaż biorą udział również w akcjach ogólnopolskich, jak m.in. w zbieraniu podpisów w akcji „Zatrzymaj aborcję”. Kolejnym przykładem działań na rzecz obrony życia jest przekazanie przez Rycerzy, we współpracy z Caritas, inkubatora dla szpitala w diecezji radomskiej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Pielgrzymka będzie pierwszą okazją do spotkania Rycerzy Kolumba z nowym duszpasterzem – abp. Wacławem Depo. W czerwcu tego roku metropolita częstochowski został Kapelanem Stanowym Rycerzy Kolumba, zastępując śp. kard. Franciszka Macharskiego. Abp Wacław Depo będzie przewodniczył Mszy św. w Kaplicy Matki Bożej w sobotę 18 listopada o 7.30. Natomiast o godz. 10.00 w Kaplicy św. Józefa rozpocznie się konferencja, podczas której głos zabiorą m.in. siostry albertynki, bracia albertyni i ojcowie redemptoryści, z którymi Rycerze Kolumba współpracują. Przewidziane jest również wręczenie nagród wyróżniającym się radom – parafialnym grupom polskich Rycerzy. Na zakończenie pielgrzymki odbędzie się ceremonia przystąpienia do Zakonu Rycerzy Kolumba kolejnej grupy mężczyzn.

Pielgrzymki Rycerzy Kolumba mają wymiar charytatywny. W ub. roku zorganizowano zbiórkę pieluch dla dorosłych, które zostały przekazane do hospicjom we Lwowie i w Wilnie. W tym roku zaapelowano do uczestników pielgrzymki, by wsparli noclegownie i przytuliska prowadzone przez siostry albertynki, przekazując koce, kołdry, poduszki i pościel.

Reklama

Rycerze Kolumba są międzynarodową organizacją katolickich mężczyzn. Działają w kilkunastu państwach świata i gromadzą w swoich szeregach blisko 2 miliony członków. W Polsce są obecni od ponad 11 lat i liczą 5 tys. mężczyzn działających w 100 radach na terenie 27 diecezji. Zasadami Rycerzy Kolumba są miłosierdzie, jedność, braterstwo i patriotyzm. Założycielem organizacji był ks. Michael McGivney, który w 1882 r. w New Haven w Stanach Zjednoczonych zgromadził grupę mężczyzn pragnących wspierać się wzajemnie i formować w wierze katolickiej. Obecnie toczy się jego proces beatyfikacyjny. Rycerze Kolumba są również producentami filmów m.in. filmu o Janie Pawle II, który otrzymał kilka nagród oraz filmu „Oblicze miłosierdzia”.

Patronat nad tegoroczną pielgrzymką Rycerzy Kolumba na Jasną Górę objęła redakcja „Niedzieli”.

Podziel się:

Oceń:

2017-11-17 16:52

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Gorzów Wlkp.: wyruszyła 35. Piesza pielgrzymka na Jasną Górę

Monika Łukaszów

Pod hasłem: „Idźcie i głoście”, wyruszyła 31 lipca z Gorzowa Wielkopolskiego 35. piesza pielgrzymka na Jasną Górę. Pątników pobłogosławił ordynariusz diecezji zielonogórsko-gorzowskiej bp Tadeusz Lityński, podczas porannej Mszy św. w parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski.

Więcej ...

Ks. Jan Schneider – obrońca kobiet

2024-06-25 09:31
K. Jan Schneider

Zgromadzenie Sióstr Maryi Niepokalanej

K. Jan Schneider

Chcesz poznać niezwykłego Sługę Bożego, który spalał się w służbie innym? Przyjdź 30 czerwca do wrocławskiej katedry!

Więcej ...

UE/ Unia Europejska rozpoczęła negocjacje akcesyjne z Ukrainą

2024-06-25 18:41

Adobe Stock

Unia Europejska we wtorek w Luksemburgu zainaugurowała negocjacje akcesyjne z Ukrainą. "To kamień milowy w naszych stosunkach" - zadeklarowała w imieniu UE szefowa MSZ Belgii Hadja Lahbib. "Potwierdzamy przystąpienie do rozmów akcesyjnych" - powiedziała wicepremierka Olha Stefaniszyna reprezentująca Ukrainę.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Co chciałbym zmienić w moim dawaniu świadectwa o Jezusie?

Wiara

Co chciałbym zmienić w moim dawaniu świadectwa o Jezusie?

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?

Kościół

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?