Reklama

Polska

Caritas i „Pomoc Kościołowi w Potrzebie” rozpoczynają program „Polska dla świata”

„Polska dla świata” - taką nazwę nosi nowy program pomocowy na rzecz ofiar wojny, który wspólnie realizować będą Caritas Polska oraz sekcja polska Papieskiego Stowarzyszenia „Pomoc Kościołowi w Potrzebie”. Pierwszym etapem programu będzie odbudowa szkoły w syryjskim Hims. Zbiórka odbywać się będzie m.in. podczas koncertów oratorium Piotra Rubika „Z powodu Mojego Imienia”.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ks. Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska przypomniał, że w Syrii od ubiegłego roku Caritas prowadzi jeden ze swoich największych programów „Rodzina Rodzinie”. Jak dotąd objęto pomocą 10 tys. syryjskich rodzin, a wśród darczyńców są tysiące osób i instytucji. „Chcemy jeszcze bardziej włączyć się w pomoc potrzebującym” - podkreślił ks. Iżycki. Stąd pomysł, by połączyć siły z polskim oddziałem Papieskiego Stowarzyszenia „Pomoc Kościołowi w Potrzebie”.

Projekt „Polska dla świata” realizowany będzie nie tylko w Syrii, ale również w innych krajach świata, szczególnie za pośrednictwem polskich misjonarzy, którzy najlepiej znają lokalne potrzeby. „Zadaniem katolików jest pomaganie tym, którzy tej pomocy najbardziej potrzebują” - podkreślił dyrektor Caritas Polska. Jak dodał, im więcej instytucji stara się nieść pomoc, tym lepiej. „Dla wszystkich znajdzie się coś do zrobienia” - podkreślił ks. Iżycki.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Tylko w tym roku „Pomoc Kościołowi w Potrzebie” przekazało na Bliski Wschód prawie milion euro. Organizowano paczki z żywnością dla najbiedniejszych, ale także wypłacano stypendia dla studentów. Ks. Waldemar Cisło, dyrektor sekcji polskiej stowarzyszenia podkreślił, że „pomoc najbiedniejszym nie ma konkurencji, a połączenie wysiłków daje lepsze efekty”. Stąd pomysł wspólnego z Caritas Polska programu.

Pierwszym etapem inicjatywy „Polska dla świata” będzie odbudowa zniszczonej szkoły w syryjskim Hims. Szacuje się, że od rozpoczęcia przed siedmiu laty wojny, w całej Syrii zniszczonych lub zamienionych na inne cele zostało ok. 30 proc. placówek edukacyjnych. Koszt odbudowy tej konkretnej szkoły to ok. 1,2 mln dolarów. Zbiórka na ten cel prowadzona będzie m.in. podczas koncertów oratorium Piotra Rubika „Z powodu Mojego Imienia”.

Następnie obie organizacje zajmować się będą wsparciem dla studentów, którzy w wyniku działań wojennym musieli przerwać lub w ogóle nie podjęli edukacji w szkole wyższej. Nie zabraknie także wsparcia dla osób starszych, które w większości pozostały na miejscu, mimo zniszczonych domów oraz infrastruktury. W ramach projektu na wsparcie liczyć mogą również małe przedsiębiorstwa, w którym remontowane będą maszyny lub odbudowywane budynki. W ten sposób Syryjczycy będą mogli zarabiać na życie.

Reklama

Sytuacja w kraju, choć wojna w Syrii zeszła z pierwszym stron światowych dzienników, wciąż jest trudna. Mówił o tym Bashar Touma, syryjski student z Aleppo, który przed kilkoma dniami przyleciał do Polski. „Aleppo wciąż cierpi” - podkreślił. W jego opinii to właśnie edukacja stanowi najlepszą obronę przed terrorystami. Jak zauważył właściwie wszystkie miasta w Syrii potrzebują odbudowy, zniszczona została bowiem cała infrastruktura. „Ludzie czekają tam na pomoc, także w zakresie edukacji” - podkreślił Bashar Touma.

Program „Polska dla świata” ma uwrażliwić społeczeństwo na biedę i trudną sytuację osób zmagających się z ciężarem wojny. Aby włączyć się w pomoc wystarczy wysłać SMS o treści SYRIA pod numer 72 052 (koszt to 2,46 zł z VAT). Można również dokonać wpłaty na konto Caritas Polska z dopiskiem Syria lub kupić bilet-cegiełkę na koncerty charytatywne oratorium Piotra Rubika „Z powodu Mojego Imienia”. Koncert inauguracyjny odbędzie się 12 listopada w Kopalni Soli Wieliczka. Kolejny 24 listopada w katowickim „Spodku”.

Więcej na temat programu na „Polska dla Świata” na stronie www.polskadlaswiata.pl.

Patronat honorowy nad programem objęła prezes Rady Ministrów Beata Szydło oraz przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki. Jego organizatorami są: Caritas Polska oraz sekcja polska Papieskiego Stowarzyszenia „Pomoc Kościołowi w Potrzebie” wraz z firmą ATMA, jako producentem wykonawczym.

Podziel się:

Oceń:

2017-11-08 14:12

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Pomoc Kościołowi w Potrzebie: 111 mln euro na projekty pomocy

Międzynarodowe papieskie dzieło Pomoc Kościołowi w Potrzebie (PKwP) przeznaczyło w 2019 roku 111,2 mln euro na projekty pomocy oraz działania na rzecz prześladowanych chrześcijan. Ta kwota jest porównywalna z rokiem poprzednim, kiedy na podobne projekty przeznaczono 111,1 mln euro, poinformowała centrala tej organizacji w niemieckim Königstein. Jak podkreślono, pieniądze przeznaczono głównie na realizację około 5200 projektów pomocy w 139 krajach świata.

Więcej ...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Adobe Stock

Litania Loretańska to jeden z symboli miesiąca Maja. Jest ona także nazywana „modlitwą szturmową”. Klamrą kończąca litanię są wezwania rozpoczynające się od słowa ,,Królowo”. Czy to nie powinno nam przypominać kim dla nas jest Matka Boża, jaką ważną rolę odgrywa w naszym życiu?

Więcej ...

Nadmorska Pani, módl się za nami...

2024-05-08 20:50

Adobe.Stock

Kult Matki Bożej w Swarzewie sięga czasów przed reformacją a z Jej historią związanych jest kilka legend.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Suplika do Maryi w Pompejach

Wiara

Suplika do Maryi w Pompejach

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadomość, że Jezus mnie zna, jest pocieszająca

Wiara

Świadomość, że Jezus mnie zna, jest pocieszająca

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Wiadomości

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku