Reklama

Polska

Rycerze Kolumba w Polsce z nagrodą Viventi Caritate

Rycerze Kolumba w Polsce otrzymali tegoroczną nagrodę Viventi Caritate. Uroczystość odbyła się w środę wieczorem w radomskiej katedrze. Mszy świętej w intencji biskupa Jana Chrapka z racji 16. rocznicy jego tragicznej śmierci i pracowników służby zdrowia przewodniczył biskup Henryk Tomasik. W liturgii uczestniczyła rodzina biskupa Chrapka: brat Marek i siostra Barbara ze Zgromadzenia Sióstr Michalitek oraz wszyscy kapelani radomskich szpitali.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

18 października Kościół obchodzi liturgiczne wspomnienie św. Łukasza Ewangelisty. W tym dniu świętuje cała służba zdrowia: lekarze, pielęgniarki, czy siostry zakonne pracujące w szpitalach i domach opieki. - Modlimy się za naszą służbę zdrowia. Dziękujemy za naśladowanie miłosiernego Samarytanina pochylającego się nad słabym człowiekiem. Modlimy się o to, by służba zdrowia nie zatraciła tego chrześcijańskiego wymiaru, aby wszystkie rozwiązania strukturalne służyły dobru pacjenta. Słowo służba nie jest cenione w naszych czasach, ale dobrze, że zostaje ono w odniesieniu do służby zdrowia - mówił biskup Tomasik.

W dalszej części homilii wiele uwagi poświęcił drugiemu biskupowi radomskiemu Janowi Chrapkowi z racji 16. rocznicy jego tragicznej śmierci. Przypomniał, że organizował pielgrzymki papieża Jana Pawła II do Polski, znał media i rozumiał sposób ich funkcjonowania. - Był zaangażowany w różne problemy społeczne. W całej Polsce znane były jego listy pasterskie m.in. na temat przemian społecznych. Wspominamy biskupa Jana i prosimy Boga, by obdarzył go darem życia wiecznego - mówił biskup Henryk Tomasik.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Po liturgii biskup Henryk Tomasik ogłosił laureata nagrody Viventi Caritate, czyli Żyjącemu Miłością. W tym roku otrzymali ją Rycerze Kolumba w Polsce. Wyróżnienie odebrali byli delegaci stanowi tego największego katolickiego stowarzyszenia dla mężczyzn Krzysztof Orzechowski i Andrzej Anasiak.

- Bp Jan Chrapek przykładem swojego życia pokazywał, że miłosierdzie jest w zasięgu każdego, biednego i bogatego, a tam gdzie jest bogactwo, miłosierdzie jest obowiązkiem a nie przywilejem. Odbierając nagrodę czynię to w imieniu 5 tys. mężczyzn ze 100 rad parafialnych w Polsce. Staramy się, by każdego dnia dokonywał się mały cud miłosierdzia poprzez pomoc udzielaną potrzebującym - mówił Andrzej Anasiak.

Na dyplomie, który razem ze statuetką otrzymał laureat napisana jest sentencja bp. Jana Chrapka: "Życie należy przeżywać z pasją wiary i chęcią służenia Chrystusowi w bliźnich". Laureat otrzymał statuetkę autorstwa artysty rzeźbiarza Sławomira Gęsiaka, która jest - jak przypominają przedstawiciele Funduszu Biskupa Jana Chrapka - "alegorią otwartego serca i rodzącej się z niego miłości".

Reklama

- Poprzez nagrodę Viventi Caritate chcemy nie tylko pamiętać o bp. Janie, ale przede wszystkim dostrzegać i stawiać za wzór te osoby czy instytucje, które podejmują cierpliwe, systematyczne, często heroiczne wysiłki, by przestrzeń życia wypełnić dobrem. Dla których pasja, akt woli, by pójść ku innym i oddać się im, jest najistotniejszym sensem życia - mówił Wojciech Sałek z Radia Plus Radom, który prowadził uroczystość.

Rycerze Kolumba w Polsce - Zakon Rycerzy Kolumba to największa na świecie katolicka organizacja mężczyzn i ich rodzin, skupionych wokół idei miłosierdzia, jedności, braterstwa i patriotyzmu. Od ponad 135 lat realizuje dzieła miłosierdzia, wspierając najbardziej potrzebujących z różnych środowisk, wspierając swoich duszpasterzy i pomagając sobie nawzajem.

Rycerze Kolumba rozpoczęli swoją działalność w Polsce na prośbę św. Jana Pawła II. Na ewangeliczne wezwanie do miłowania czynem odpowiadają pomagając powodzianom, przekazując świąteczne paczki najuboższym rodzinom, dzieciom w domach dziecka i szpitalach, organizują i współfinansują wakacyjny wypoczynek dzieci, organizują akcje oddawania krwi, potrzebującym dostarczyli za pośrednictwem Caritas 500 wózków inwalidzkich, poprzez bale i koncerty charytatywne wspierają terapie chorych na stwardnienie rozsiane, prace Hospicjum św. Ojca Pio, dzieci z Ośrodka dla dzieci niewidomych i słabo widzących. Pomagają afrykańskim misjom. W swoje rozliczne działania Rycerze Kolumba w Polsce zawsze angażują lokalne społeczności, uwrażliwiając przez nie i wychowując do praktycznych odpowiedzi na wyzwania, które domagają się różnorakiej aktywności.

Reklama

Biskup Jan Chrapek (1948-2001) był od 1975 r. kapłanem zgromadzenia św. Michała Archanioła (michalitów). Przez wiele lat pracował w środkach społecznego przekazu, m.in. był redaktorem naczelnym wydawanego przez jego zgromadzenie miesięcznika "Powściągliwość i Praca".

25 marca 1992 r., po przeprowadzeniu reformy administracyjnej Kościoła w Polsce, Jan Paweł II mianował go biskupem pomocniczym diecezji drohiczyńskiej, skąd w 1994 przeniósł go na podobne stanowisko w diecezji toruńskiej, a 28 czerwca 1999 mianował go biskupem radomskim. Stanowisko to pełnił tylko dwa lata - do tragicznej śmierci w wypadku samochodowym 18 października 2001 r.

Bp Chrapek kontynuował i rozwijał dzieła charytatywne w diecezji radomskiej. Szczególny też akcent kładł na duszpasterstwo młodzieży – w pamięci wielu pozostały Apele Młodych gromadzące kilkutysięczne rzesze młodzieży. Odbywają się do dzisiaj.

Podziel się:

Oceń:

2017-10-18 21:46

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Rycerze Kolumba przygotowują nowe wsparcie dla Ukrainy

Family News Service

Rycerze Kolumba uruchamiają kolejną inicjatywę pomocy dla Ukrainy. Przed Świętami Bożego Narodzenia dotrą tam specjalne paczki pomocy przygotowane przez największą bratnią organizację katolicką na świecie. - Do tej pory udało się przekazać już 100 tysięcy paczek dla rodzin w Ukrainie. To dla nas istotny kamień milowy w tym, co możemy zrobić, by złagodzić ból mieszkańców Ukrainy – mówi Family News Service Patrick E. Kelly, Najwyższy Rycerz Rycerzy Kolumba.

Więcej ...

Mamy obowiązek kochać swoją ojczyznę

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Mt 5, 38-42.

Więcej ...

Nowy Sącz: Pożar zabytkowego kościoła p.w. Św. Heleny

2024-06-16 23:08

archiwum KM PSP Nowy Sącz/gov.pl

W niedzielę rano wybuchł pożar w zabytkowym, drewnianym kościele Świętej Heleny w Nowym Sączu. Spaleniu uległo prezbiterium XVII-wiecznej świątyni; z zalanego wnętrza strażacy zdążyli wynieść m.in. zabytkowe obrazy i tabernakulum.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Kościół

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy

Wiara

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy

Panie, rozbudź we mnie nadzieję, że z Tobą mogę...

Wiara

Panie, rozbudź we mnie nadzieję, że z Tobą mogę...

Budować z Bogiem

Wiara

Budować z Bogiem

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Sport

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

Niedziela Świdnicka

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

Lekkoatletyczne ME: Wojciech Nowicki zdobył złoty medal w...

Sport

Lekkoatletyczne ME: Wojciech Nowicki zdobył złoty medal w...

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych

Wiara

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych

12 czerwca: Rocznica objawień w Akicie. Uzdrowienia,...

Wiara

12 czerwca: Rocznica objawień w Akicie. Uzdrowienia,...