Reklama

Polska

Rycerze Kolumba w Polsce z nagrodą Viventi Caritate

Rycerze Kolumba w Polsce otrzymali tegoroczną nagrodę Viventi Caritate. Uroczystość odbyła się w środę wieczorem w radomskiej katedrze. Mszy świętej w intencji biskupa Jana Chrapka z racji 16. rocznicy jego tragicznej śmierci i pracowników służby zdrowia przewodniczył biskup Henryk Tomasik. W liturgii uczestniczyła rodzina biskupa Chrapka: brat Marek i siostra Barbara ze Zgromadzenia Sióstr Michalitek oraz wszyscy kapelani radomskich szpitali.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

18 października Kościół obchodzi liturgiczne wspomnienie św. Łukasza Ewangelisty. W tym dniu świętuje cała służba zdrowia: lekarze, pielęgniarki, czy siostry zakonne pracujące w szpitalach i domach opieki. - Modlimy się za naszą służbę zdrowia. Dziękujemy za naśladowanie miłosiernego Samarytanina pochylającego się nad słabym człowiekiem. Modlimy się o to, by służba zdrowia nie zatraciła tego chrześcijańskiego wymiaru, aby wszystkie rozwiązania strukturalne służyły dobru pacjenta. Słowo służba nie jest cenione w naszych czasach, ale dobrze, że zostaje ono w odniesieniu do służby zdrowia - mówił biskup Tomasik.

W dalszej części homilii wiele uwagi poświęcił drugiemu biskupowi radomskiemu Janowi Chrapkowi z racji 16. rocznicy jego tragicznej śmierci. Przypomniał, że organizował pielgrzymki papieża Jana Pawła II do Polski, znał media i rozumiał sposób ich funkcjonowania. - Był zaangażowany w różne problemy społeczne. W całej Polsce znane były jego listy pasterskie m.in. na temat przemian społecznych. Wspominamy biskupa Jana i prosimy Boga, by obdarzył go darem życia wiecznego - mówił biskup Henryk Tomasik.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Po liturgii biskup Henryk Tomasik ogłosił laureata nagrody Viventi Caritate, czyli Żyjącemu Miłością. W tym roku otrzymali ją Rycerze Kolumba w Polsce. Wyróżnienie odebrali byli delegaci stanowi tego największego katolickiego stowarzyszenia dla mężczyzn Krzysztof Orzechowski i Andrzej Anasiak.

- Bp Jan Chrapek przykładem swojego życia pokazywał, że miłosierdzie jest w zasięgu każdego, biednego i bogatego, a tam gdzie jest bogactwo, miłosierdzie jest obowiązkiem a nie przywilejem. Odbierając nagrodę czynię to w imieniu 5 tys. mężczyzn ze 100 rad parafialnych w Polsce. Staramy się, by każdego dnia dokonywał się mały cud miłosierdzia poprzez pomoc udzielaną potrzebującym - mówił Andrzej Anasiak.

Na dyplomie, który razem ze statuetką otrzymał laureat napisana jest sentencja bp. Jana Chrapka: "Życie należy przeżywać z pasją wiary i chęcią służenia Chrystusowi w bliźnich". Laureat otrzymał statuetkę autorstwa artysty rzeźbiarza Sławomira Gęsiaka, która jest - jak przypominają przedstawiciele Funduszu Biskupa Jana Chrapka - "alegorią otwartego serca i rodzącej się z niego miłości".

Reklama

- Poprzez nagrodę Viventi Caritate chcemy nie tylko pamiętać o bp. Janie, ale przede wszystkim dostrzegać i stawiać za wzór te osoby czy instytucje, które podejmują cierpliwe, systematyczne, często heroiczne wysiłki, by przestrzeń życia wypełnić dobrem. Dla których pasja, akt woli, by pójść ku innym i oddać się im, jest najistotniejszym sensem życia - mówił Wojciech Sałek z Radia Plus Radom, który prowadził uroczystość.

Rycerze Kolumba w Polsce - Zakon Rycerzy Kolumba to największa na świecie katolicka organizacja mężczyzn i ich rodzin, skupionych wokół idei miłosierdzia, jedności, braterstwa i patriotyzmu. Od ponad 135 lat realizuje dzieła miłosierdzia, wspierając najbardziej potrzebujących z różnych środowisk, wspierając swoich duszpasterzy i pomagając sobie nawzajem.

Rycerze Kolumba rozpoczęli swoją działalność w Polsce na prośbę św. Jana Pawła II. Na ewangeliczne wezwanie do miłowania czynem odpowiadają pomagając powodzianom, przekazując świąteczne paczki najuboższym rodzinom, dzieciom w domach dziecka i szpitalach, organizują i współfinansują wakacyjny wypoczynek dzieci, organizują akcje oddawania krwi, potrzebującym dostarczyli za pośrednictwem Caritas 500 wózków inwalidzkich, poprzez bale i koncerty charytatywne wspierają terapie chorych na stwardnienie rozsiane, prace Hospicjum św. Ojca Pio, dzieci z Ośrodka dla dzieci niewidomych i słabo widzących. Pomagają afrykańskim misjom. W swoje rozliczne działania Rycerze Kolumba w Polsce zawsze angażują lokalne społeczności, uwrażliwiając przez nie i wychowując do praktycznych odpowiedzi na wyzwania, które domagają się różnorakiej aktywności.

Reklama

Biskup Jan Chrapek (1948-2001) był od 1975 r. kapłanem zgromadzenia św. Michała Archanioła (michalitów). Przez wiele lat pracował w środkach społecznego przekazu, m.in. był redaktorem naczelnym wydawanego przez jego zgromadzenie miesięcznika "Powściągliwość i Praca".

25 marca 1992 r., po przeprowadzeniu reformy administracyjnej Kościoła w Polsce, Jan Paweł II mianował go biskupem pomocniczym diecezji drohiczyńskiej, skąd w 1994 przeniósł go na podobne stanowisko w diecezji toruńskiej, a 28 czerwca 1999 mianował go biskupem radomskim. Stanowisko to pełnił tylko dwa lata - do tragicznej śmierci w wypadku samochodowym 18 października 2001 r.

Bp Chrapek kontynuował i rozwijał dzieła charytatywne w diecezji radomskiej. Szczególny też akcent kładł na duszpasterstwo młodzieży – w pamięci wielu pozostały Apele Młodych gromadzące kilkutysięczne rzesze młodzieży. Odbywają się do dzisiaj.

Podziel się:

Oceń:

2017-10-18 21:46

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

USA: rozpoczęła się najwyższa konwencja Rycerzy Kolumba

Mszą św. pod przewodnictwem abp. Bernarda Hebdy, metropolity diecezji Saint Paul i Minneapolis rozpoczęła się 137. Najwyższa Konwencja Rycerzy Kolumba w Minneapolis w Stanach Zjednoczonych. Wśród celebransów znaleźli się również m.in. kard. Gérald Lacroix, prymas Kanady oraz kard. Daniel Nicholas DiNardo, Przewodniczący Konferencji Episkopatu USA.

Więcej ...

Hiszpania: Dopuszczono możliwość aborcji u 16-latek bez zgody rodziców lub opiekunów

2024-06-25 07:21

Adobe.Stock

Trybunał Konstytucyjny Hiszpanii dopuścił możliwość przerywania ciąży u dziewcząt powyżej 16. roku życia na ich żądanie, a także bez zgody ich rodziców lub opiekunów prawnych. Tym samym poparł znowelizowane w 2023 roku przepisy dotyczące aborcji.

Więcej ...

Łódź: Mistrzowie Polski LSO z Łodzi!

2024-06-25 22:00

Piotr Drzewiecki

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Co chciałbym zmienić w moim dawaniu świadectwa o Jezusie?

Wiara

Co chciałbym zmienić w moim dawaniu świadectwa o Jezusie?

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?

Kościół

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?