Reklama

Duchowość

Prymas Polski zachęca do przeżycia Wszystkich Świętych w duchu modlitwy

BOŻENA SZTAJNER/NIEDZIELA

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Abp Józef Kowalczyk zachęca do przeżycia uroczystości Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego w duchu modlitwy, refleksji i pamięci o zmarłych. „W tych dniach nasza myśl biegnie do rzeczy ostatecznych. Wspominajmy i pamiętajmy w naszych modlitwach o tych, którzy przekroczyli już próg wieczności” – mówi prymas. Metropolita gnieźnieński przyznaje, że zbliżająca się uroczystość Wszystkich Świętych i następujący po niej Dzień Zaduszny, bardziej niż jakiekolwiek inne dni skłaniają do refleksji nad przemijalnością ludzkiego życia.

„Odwiedzając cmentarze, zapalając znicze na grobach naszych bliskich, uświadamiamy sobie, że i my kroczymy drogą ku wieczności, że nasze ziemskie bytowanie kiedyś się skończy. Na jednym z nagrobków przeczytałem kiedyś taki napis: kim ty jesteś, ja byłem, kim ja jestem, ty będziesz. To krótkie zdanie w sposób dobitny mówi, że jesteśmy śmiertelni, ale nie proch jest naszym przeznaczeniem. Naszym przeznaczeniem jest życie wieczne” – mówi abp Kowalczyk.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podkreśla również, że świętość nie jest zarezerwowana dla wybranych. Świętość jest zadaniem i powołaniem każdego człowieka. Możemy ją osiągnąć podążając za Jezusem i wypełniając powołanie, jakie nam Bóg powierzył.

Reklama

„Co mam czynić, aby osiągnąć życie wieczne? W Ewangelii wg św. Łukasza pytanie takie zadał Jezusowi bogaty młodzieniec. A Jezus odpowiedział mu: „Znasz przykazania: Nie cudzołóż, nie zabijaj, nie kradnij, nie zeznawaj fałszywie, czcij swego ojca i matkę!”. A gdy młodzieniec odrzekł mu, że wszystko to czyni, Jezus rzekł mu dalej: „Jednego ci jeszcze brak: sprzedaj wszystko, co masz, i rozdaj ubogim, a będziesz miał skarb w niebie; potem przyjdź i chodź ze Mną (por. Łk 18, 20-23). Co zatem mamy czynić, aby osiągnąć życie wieczne? Pierwsze, to zachowywać przykazania. Ale Jezus na tym nie poprzestaje. Zachęca nas, abyśmy poszli krok dalej, abyśmy naśladowali Go w naszym codziennym życiu” – mówi abp Kowalczyk.

Dodaje również, że w innym miejscu w Ewangelii wg. św. Łukasza podobne pytanie stawia Jezusowi pewien uczony w Prawie. A Jezus pyta go: „Co jest napisane w Prawie? Jak czytasz?”. Ów uczony odpowiada: „Będziesz miłował Pana, Boga swego, całym swoim sercem, całą swoją duszą, całą swoją mocą i całym swoim umysłem; a swego bliźniego jak siebie samego”. „Dobrześ odpowiedział. To czyń, a będziesz żył” (Por. Łk 10, 26-28) powiada mu Jezus.

„I to jest odpowiedź na nasze pytanie – mówi abp Kowalczyk. – Kochajmy Boga i bliźniego, a w miłości tej bądźmy jak najgorliwsi, bo jak mówi św. Jan od Krzyża, pod wieczór naszego życia będziemy sądzeni właśnie z miłości” – zachęca metropolita gnieźnieński.

Podziel się:

Oceń:

2012-10-30 12:32

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Otoczyć troską zmarłych

Olszyńska grupa apostolstwa

Artur Grabowski

Olszyńska grupa apostolstwa

4 października parafię św. Józefa w Olszynie odwiedziła s. Anna Czajkowska ze Zgromadzenia Wspomożycielek Dusz Czyśćcowych. Mówiła wiernym o potrzebie modlitwy za zmarłych.

Więcej ...

Granice, gościnność i odpowiedzialność – spór o Ewangelię w kontekście migracji

2025-07-16 10:49
Ks. Dariusz Kowalczyk SJ

Ks. Dariusz Kowalczyk SJ/facebook.pl

Ks. Dariusz Kowalczyk SJ

W przestrzeni medialnej ponownie rozgorzał spór dotyczący postawy Kościoła wobec kwestii migracyjnych. Tym razem punktem zapalnym stały się słowa bp. Antoniego Długosza, który w jednej z wypowiedzi wyraził wdzięczność za modlitwę w intencji obrony polskich granic. Portal Onet przytoczył w odpowiedzi mocno krytyczną opinię o. Pawła Gużyńskiego OP, który zarzucił biskupowi sprzeniewierzenie się Ewangelii i uleganie propagandzie

Więcej ...

Zmarł prof. Wojciech Kurpik, wieloletni konserwator i opiekun Wizerunku Matki Bożej na Jasnej Górze

2025-07-17 15:37
prof. Wojciech Kurpik

BPJG

prof. Wojciech Kurpik

- Obraz Maryi Jasnogórskiej stał się bardzo ważną częścią mojego życia, mojej osobowości - mówił w jednym z wywiadów. W wieku 94 lat, 15.07.2025 r., zmarł w Warszawie prof. Wojciech Kurpik, wieloletni konserwator i opiekun Wizerunku Matki Bożej na Jasnej Górze, konfrater Zakonu Paulinów. Pogrzeb odbędzie się w piątek, 25.07. o godz. 13.30 w paulińskim kościele pw. Świętego Ducha w Warszawie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do św. Krzysztofa

Wiara

Nowenna do św. Krzysztofa

Nie żyje Joanna Kołaczkowska

Wiadomości

Nie żyje Joanna Kołaczkowska

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Wiara

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Holandia: Kościół zostanie przekształcony w basen

Kościół

Holandia: Kościół zostanie przekształcony w basen

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Wiara

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Wiara

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Co tak naprawdę powiedzieli biskupi na Jasnej Górze?

Kościół

Co tak naprawdę powiedzieli biskupi na Jasnej Górze?

Przesłanie, które płynie z dzisiejszej Ewangelii mówi,...

Wiara

Przesłanie, które płynie z dzisiejszej Ewangelii mówi,...