Reklama

Polska

Kard. Nycz: musimy zabiegać, by Polska była krajem ludzi wolnych

BPJG/M.Kępiński

Do podjęcia zdecydowanych działań, aby Polska była krajem ludzi wolnych, wezwał kard. Kazimierz Nycz uczestników Mszy św. w archikatedrze warszawskiej, sprawowanej na zakończenie Narodowego Kongresu Trzeźwości. W kościołach w całej Polsce odprawione zostały dziś Msze w intencji trzeźwości narodu Polskiego.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Metropolita warszawski zwrócił uwagę, że Msza w archikatedrze warszawskiej jest dziękczynieniem za zakończony w sobotę na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego Narodowy Kongres Trzeźwości. – Uczestnicy kongresu przychodzą do grobu prymasa Wyszyńskiego z wypracowanymi postulatami, by powiedzieć: „pomóż nam, bo sprawa jest poważna” – stwierdził kard. Nycz.

Metropolita warszawski zachęcił do modlitwy w intencji rychłej beatyfikacji oraz dziękczynienia za posługę prorocką prymasa. – My się będziemy modlić za Twoją beatyfikację, a Ty bierz te nasze sprawy jako swoje i staraj się je Panu Bogu przedstawiać, aby nas wspomógł i aby nas ku wolności wyswobodził – modlił się hierarcha.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Duchowny przypomniał list kardynała Wyszyńskiego na temat trzeźwości z 1979 r., w którym powiązał kwestię wychowania do trzeźwości i z troską o rodzinę. – Troska o rodzinę i troska o trzeźwość idą jedną ścieżką. Widział to prymas Wyszyński i zauważyli to uczestnicy zakończonego kongresu – wskazał kardynał. - Dobra, święta, kochająca się i wychowująca dzieci rodzina nadaje życiu ludzkiemu najgłębszy sens i jest najlepszym wezwaniem i drogą trzeźwości – powiedział metropolita.

Dodał, że problem alkoholizmu często bierze się z braku miłości w domach. – Alkoholizm jest chorobą braku sensu, którego człowiek zaczyna szukać po omacku. Sięgając po używki znajduje go jedynie przejściowo i fałszywie – podkreślił.

Kardynał Nycz przypomniał również zaangażowanie na rzecz wolności od nałogów twórcy Ruchu Światło-Życie i Krucjaty Wyzwolenia Człowieka sł. B. ks. Franciszka Blachnickiego. – Był niespokojny całe życie. Zawsze zajmował się troską, żeby człowiek był wolny, a naród trzeźwy. Za tę troskę zapłacił wysoką cenę: został aresztowany, więziony i skazany – przypomniał hierarcha.

Kardynał przypomniał, że prześladowanie w komunizmie za tworzenie grup i ruchów trzeźwościowych wynikało z tego, że ówczesnej władzy zależało, aby Polska nie była krajem ludzi wolnych. – Dlatego nie po drodze było im z kimś, kto chciał, żeby Polacy byli wolnymi i mieli swoją godność – stwierdził.

Reklama

Dodał, że także dzisiaj osobom, które prawdziwie zabiegają o trzeźwość, nie jest po drodze z dzisiejszym światem. – Czy światu zależy, by Polska również dzisiaj była krajem ludzi zniewolonych uzależnieniami od alkoholu lub narkotyków? – pytał kardynał.

- Przyjmujemy wołanie o wielką miłość Boga do nas, żeby tu, w nieustannym szukaniu sensu życia, znajdować drogę trzeźwości i wolności od wszelkich uzależnień, po to by Polska była krajem ludzi wolnych i krajem świętych dobrych rodzin, w których wychowują się wolni ludzie – powiedział kard. Kazimierz Nycz.

W Mszy uczestniczyli organizatorzy i uczestnicy Narodowego Kongresu Trzeźwości, m.in. delegat KEP ds. Duszpasterstwa Trzeźwości bp Bronisław Bronakowski, a także duszpasterze zaangażowani w diecezjalne duszpasterstwo trzeźwościowe. Na zakończenie w liturgii złożyli na grobie sł. B. kard. Stefana Wyszyńskiego wypracowane podczas trzydniowego spotkania postulaty.

Mszą świętą w archikatedrze warszawskiej zakończyły się wydarzenia związane z Narodowym Kongresem Trzeźwości. W obradach zorganizowanych na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego uczestniczyli eksperci ds. uzależnień, parlamentarzyści, duchowni i propagatorzy abstynencji. Hasłem spotkania było "Ku trzeźwości Narodu. Odpowiedzialność rodziny, Kościoła, państwa i samorządu".

Zgodnie z apelem przewodniczącego Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości w niedzielę, 24 września, w kościołach w całej Polsce odprawione zostały uroczyste liturgie w intencji trzeźwości.

Podziel się:

Oceń:

2017-09-24 14:09

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kto się kryje za FASadą?

Niedziela Ogólnopolska 40/2017, str. 12-13

Dorota Polańska w ośrodku

Archiwum

Dorota Polańska w ośrodku

Więcej ...

Jak naprawdę wygląda piekło? Poznaj kilka wizji św. Faustyny!

Adobe Stock

Choć nikt z nas nie chce tam trafić, nie raz zastanawiamy się „jak tam jest?”. Jak naprawdę wygląda piekło? Z podpowiedzią przychodzi nam św. Faustyna, która w swoim Dzienniczku zapisała kilka wizji piekła.

Więcej ...

Komunikat Metropolity Lubelskiego przed świętem Matki Bożej Płaczącej i 46. Lubelską Pieszą Pielgrzymką na Jasną Górę

2024-07-01 05:55

Archidiecezja lubelska

Zaproszenie na Święto Maryjne oraz na pielgrzymi szlak ku Jasnej Górze.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Tygodnik

Kościół

Tygodnik "Sieci" ujawnia wstrząsające listy ks....

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Muzeum Auschwitz przygotowuje się do remontu

Wiadomości

Muzeum Auschwitz przygotowuje się do remontu

Zmarł ks. Paweł Pilśniak, kapłan wyświęcony rok temu

Kościół

Zmarł ks. Paweł Pilśniak, kapłan wyświęcony rok temu

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...

Matka Boża Nieustającej Pomocy – skąd Jej fenomen?

Wiara

Matka Boża Nieustającej Pomocy – skąd Jej fenomen?

Trzecia tajemnica fatimska

Wiara

Trzecia tajemnica fatimska

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...