Reklama

Polska

Warszawa: Wyruszyła pielgrzymka z Polski do Rosji w intencji pokoju

congerdesign/pixabay.com

Godzinę temu, 9 września kilkudziesięciu Polaków odleciało z Warszawy z pielgrzymką do Rosji. Jej tygodniowa trasa rozpoczyna się od odwiedzin słynnej Ikony Matki Bożej Kazańskiej w Kazaniu a zakończy w Moskwie. Pielgrzymka jest okazją do wspólnej modlitwy katolików i prawosławnych w intencji pokoju w Europie i na świecie.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

- Będzie to spotkanie chrześcijan Zachodu i Wschodu, podczas którego modlić się będziemy o pokój w Europie - mówi jej główny organizator ks. Manfred Deselaers, niemiecki kapłan, który od kilku dziesięcioleci pracuje w Polsce na rzecz pojednania między sąsiadującymi, zwaśnionymi narodami.

Trasa pielgrzymki rozpoczyna się w Kazaniu na południu Rosji, skąd pochodzi słynna Ikona Matki Bożej. Po rewolucji październikowej wywieziono ją z Rosji. Znalazła się najpierw w Anglii, a potem w Stanach Zjednoczonych. Następnie przekazano ją do Fatimy z intencją, aby tam przebywała do czasu, kiedy będzie możliwość powrotu do Rosji. W 1993 r. została ofiarowana Janowi Pawłowi II, który codziennie się przy niej modlił. Planował zawieść ją do Rosji, kiedy pojedzie tam z pielgrzymką. A skoro nie doszła ona do skutku, to w 2004 r. do Moskwy odwiozła ją watykańska delegacja, której przewodniczył kard. Walter Kasper.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W Kazaniu polscy pielgrzymi modlić się będą wspólnie z tamtejszymi prawosławnymi i katolikami, spotkają się też prawdopodobnie ze społecznością muzułmańską.

Od 12 do 15 września polscy pielgrzymi przebywać będą w Moskwie, w gościnnym domu przy katolickiej katedrze na Małej Gruzińskiej. Spotkają się tam m. in. z abp. Paolo Pezzi, ordynariuszem katolickiej diecezji Matki Bożej w Moskwie. 13 września wieczorem, w rocznicę kolejnych widzeń Matki Bożej w Fatimie, pielgrzymi uczestniczyć będą w liturgii w rosyjsko-języcznej parafii katolickiej w Moskwie na słynnej Łubiance.

Poza spotkaniami z katolikami, ich ważnym partnerem będzie prawosławne Bractwo Przemienienia Pańskiego, założone przez słynnego kapłana, duszpasterza moskiewskiej inteligencji i środowisk twórczych o. Georgija Koczetkowa. Jest to ważny ruch odnowy duchowej działający w ramach Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej. W tym roku Bractwo Przemienienia Pańskiego, z okazji 100-lecia rewolucji październikowej podjęło, niezwykłą jak na rosyjskie warunki, inicjatywę: Akcję pokuty narodowej 1917 - 2017.

Reklama

Oprócz tego polscy pątnicy będą mieli okazję zwiedzić Moskwę i jej pomniki kultury. Udadzą się też do Butowa pod Moskwą, miejsca masowych egzekucji dokonywanych przez NKWD, nazywanego „Rosyjską Golgotą”. Rozstrzelono tam w latach 1937 - 38 ok. 20 tys. przedstawicieli 60 narodowości, w tym ok. 2 tys. Polaków.

- Kiedy w ostatnich latach sytuacja w Europie i na świecie staje się coraz bardziej niebezpieczna, kiedy gwałtownie narasta polaryzacja, kiedy widać coraz więcej zbrojeń po jednej i po drugiej stronie, pomyślałem sobie, że jedni inwestują w broń, a ja powinienem inwestować w dialog i modlitwę. Stało się to dla mnie tym bardziej oczywiste w tym roku, kiedy przeżywamy 100-lecie objawień fatimskich. A objawienia te wskazują na wielką silę modlitwy. Dlatego wpadłem na pomysł zorganizowania tej pielgrzymki - wyjaśnia w rozmowie z KAI ks. Manfred Deselaers.

Podziel się:

Oceń:

2017-09-09 14:54

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Jubileuszowa 40. Pielgrzymka Obrońców Życia Człowieka na Jasną Górę

Bożena Sztajner/Niedziela

Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka serdecznie zaprasza na jubileuszową, 40. Pielgrzymkę Obrońców Życia Człowieka na Jasną Górę, która odbędzie się w sobotę 21 marca 2020 r. pod hasłem "Każdy człowiek ma prawo do życia. Bez wyjątków!".

Więcej ...

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone konsekrowane hostie

2024-05-02 12:47

Karol Porwich

W kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bytomiu-Szombierkach doszło do profanacji Najświętszego Sakramentu. Policja przekazała w czwartek, że poszukuje sprawców kradzieży z włamaniem.

Więcej ...

Czym się zajmuje Komisja Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE)?

2024-05-02 19:53

pixabay.com

Rozszerzanie Unii Europejskiej, protesty rolników, aborcja, migracja i prawo azylowe, kryzys energetyczny, wojna w Ukrainie i na Bliskim Wchodzie, wolność religijna, pandemia COVID-19 i odbudowa po niej - to niektóre ze spraw, którymi w ostatnim czasie zajmowała się Komisja Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE).

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Kościół

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...