Reklama

Watykan

Watykan i Moskwa przed wizytą kard. Parolina w Rosji

Grzegorz Gałązka

„Jadę do Rosji, aby wspierać pokój” – te słowa kard. Pietro Parolina wybiły media na pierwszy plan. Sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej udzielił przed swoją wizytą w Moskwie (20-24 sierpnia) kolejnego wywiadu, tym razem katolickiemu tygodnikowi Famiglia Cristiana.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Watykański purpurat zaznacza, że sprawa pokoju będzie przedmiotem jego rozmów zarówno z prezydentem Władimirem Putinem, jak i z patriarchą Cyrylem, bowiem wspólnota wierzących ma tu do odegrania ważną rolę. Przypomina zarazem, że jego wizyta odbywa się „w kontekście poważnych napięć międzynarodowych”, stąd tak ważne będzie promowanie pokoju. Kard. Parolin wspomina także o wspólnocie rosyjskich katolików, dla których jego obecność będzie widzialnym znakiem bliskości Papieża.

Wizyta watykańskiego sekretarza stanu nie pozostawia obojętną stronę rosyjską. W związku z tym wydarzeniem wywiadu włoskiemu dziennikowi „Sole 24 Ore” udzielił metropolita Hilarion. Hierarcha odpowiedzialny w moskiewskim patriarchacie za kontakty zagraniczne szeroko podkreślał możliwości współpracy prawosławno-katolickiej na różnych polach.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Na pierwszym miejscu wymienił on walkę z kryzysem duchowym i marginalizacją religii, z czym mamy do czynienia na Zachodzie, a także prześladowanie chrześcijan w różnych częściach świata. Na drugim miejscu pojawia się postulowana współpraca – nie bez udziału rosyjskiego rządu – w sprawie zaprowadzenia pokoju w Syrii. Natomiast w sprawie konfliktu na Ukrainie metropolita Hilarion pochwalił „wyważone” stanowisko Stolicy Apostolskiej, która „zachęca obie strony do dialogu i położenia kresu działaniom wojskowym, kładąc nacisk na przestrzeganie porozumień z Mińska”.

Reklama

Pytany o dalsze zbliżenie obu Kościołów prawosławny hierarcha stwierdził, że dotyczy ono zwłaszcza współpracy na różnych polach, o czym mowa była we wspólnej deklaracji podpisanej w Hawanie przez papieża Franciszka i patriarchę Cyryla. „Jestem przekonany, że rozwój współpracy prawosławnych i katolików w sferach, w których nasze Kościoły posiadają wspólne bądź zbliżone stanowisko, uczyni możliwym przezwyciężenie wiekowych uprzedzeń i osiągnięcie wzajemnego zrozumienia” – stwierdził Hilarion. Metropolita dodał, że dowodem tej współpracy są wspólne inicjatywy na rzecz ochrony chrześcijan na Bliskim Wschodzie. Ważnym też znakiem ekumenicznym była niedawna peregrynacja relikwii św. Mikołaja w Rosji.

Natomiast gdy chodzi o samą wizytę kard. Parolina w Moskwie hierarcha odpowiedzialny za relacje zagraniczne patriarchatu zaznaczył, że będzie ona przede wszystkim znakiem zbliżenia politycznego na linii Rosja-Watykan. Gdy jednak chodzi o „protokół rozbieżności” między Cerkwią a Kościołem katolickim, Hilarion wskazał przede wszystkim na „delikatny problem uniatyzmu, który nadal ciąży na wzajemnych relacjach”. Skutki unii części prawosławnych z Kościołem katolickim nazwał „niszczącymi”, oskarżając ukraińskich grekokatolików o postawę agresywną względem prawosławia. Zdaniem metropolity nasiliła się ona od czasów kijowskiego „majdanu”, a dowodem tego ma być rozbudowa greckokatolickich struktur kościelnych na południu i wschodzie Ukrainy oraz „zachęty do przemocy i próby odbierania przez unitów świątyń prawosławnym”. Odpowiedzialny za kontakty zewnętrzne patriarchatu moskiewskiego wyraził jednak nadzieję, że problemy te znajdą w przyszłości zadowalające rozwiązanie.

Podziel się:

Oceń:

2017-08-17 20:10

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Watykan będzie obchodził Międzynarodowy Dzień Kobiet

vasilennka-Foter.com-CC-BY

Już po raz drugi w Watykanie będzie obchodzony Międzynarodowy Dzień Kobiet. 8 marca kobiety z całego świata, zaangażowane w życie kościelne i społeczne, będą mogły wymienić swoje doświadczenia na specjalnej konferencji w siedzibie Papieskiej Akademii Nauk w Ogrodach Watykańskich.

Więcej ...

W związku z uroczystością Świętych Apostołów Piotra i Pawła zbiórka na tzw. "Świętopietrze"

2024-06-25 07:12

PAP/EPA/MASSIMO PERCOSSI

W związku z przypadającą 29 czerwca w Kościele katolickim uroczystością Świętych Apostołów Piotra i Pawła planowana jest zbiórka na działalność apostolską i charytatywną papieża, nazywana świętopietrzem lub "Obolem św. Piotra".

Więcej ...

Trwają przygotowania do synodu nt. synodalności: pierwsza wersja dokumentu roboczego gotowa

2024-06-25 14:27

episkopat

Gotowa jest pierwsza wersja dokumentu roboczego na październikową sesję synodu nt. synodalności. Instrumentum laboris jest aktualnie konsultowane przez ok. 70 osób reprezentujących lud Boży z całego świata, o różnej wrażliwości kościelnej i z różnych „szkół” teologicznych. Po zaaprobowaniu ostatecznej wersji dokumentu przez papieża Franciszka zostanie on opublikowany. Ma to nastąpić w pierwszej połowie lipca.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Co chciałbym zmienić w moim dawaniu świadectwa o Jezusie?

Wiara

Co chciałbym zmienić w moim dawaniu świadectwa o Jezusie?

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?

Kościół

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?