Reklama

Polska

Dzień Otwarty w Episkopacie Polski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Tysiące osób odwiedziło siedzibę Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie w ramach zorganizowanego dziś dnia otwartego. To pierwsza okazja, by chętni mogli obejrzeć jej wnętrza i spotkać m.in. sekretarza generalnego KEP, ekonoma a także stypendystów i szefa Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.

- Bardzo duże wrażenie robi na wszystkich sala plenarna, bo przeważnie widzą ją tylko w telewizji ale też eksponaty, które tutaj zgromadziliśmy – powiedział KAI rzecznik KEP ks. dr Józef Kloch. Są wśród nich zabytkowe już dzisiaj maszyny do pisania, magnetofony i kamery należące do Biura Prasowego a obecnie prezentowane na wystawie w kuluarach.

Dużym zainteresowaniem cieszy się 17-minutowy film dokumentalny, przygotowany specjalnie na 30. rocznicę tego gmachu oraz z myślą o Dniu Otwartym. Pokazy odbywają się co kilkanaście minut w. sali tzw „piętnastce”.

Ta niedziela to Dzień Papieski – dlatego na wystawie udostępniono także pamiątki po Janie Pawle II. Odwiedzający dziś siedzibę KEP chętnie modlą się w kaplicy przy relikwiach błogosławionego. Niektórzy odważają się nawet uklęknąć na modlitwę na klęczniku papieża Polaka.

Cały czas oblegany jest przez odwiedzających sekretarz generalny KEP bp Wojciech Polak. - Kiedy wchodzą na salę plenarną, pytają np. jak często biskupi się tu gromadzą, dlaczego są obrotowe krzesła? Pytają jak wyglądają obrady, czy są przygotowywane – opowiada biskup. - Ludzi często interesuje po prostu sposób pracy Konferencji Episkopatu. W telewizji widzą tylko migawki z początku obrad, a prace mają przecież swój rytm, przed zebraniem plenarnym przez wiele tygodni trwają przygotowania do nich - dodaje sekretarz generalny KEP.

Goście korzystają z okazji i pytają bp. Polaka także o wydarzenia z życia Kościoła. Z zaciekawieniem słuchali odpowiedzi na temat, jak doszło do podpisania Przesłania do narodów Polski i Rosji oraz tego, dlaczego miało to miejsce na Zamku Królewskim a nie np. w siedzibie KEP. Oglądali też ikonę, otrzymaną od delegacji rosyjskiej. Obecnie wisi ona w sali plenarnej.

W gronie odwiedzających siedzibę Episkopatu są zarówno rodziny z dziećmi jak i osoby starsze. Chętnie rozmawiają z pracownikami sekretariatu. – Dla wielu zdziwieniem jest to, że pracują tu nie tylko księża i zakonnice, ale również świeccy – zauważył ks. Kloch. Odwiedzający zadają mu pytania związane z historią budynku i tym, co dzieje się tu na co dzień.

Goście mogą także porozmawiać z bp. Alojzym Orszulikiem, niegdyś dyrektorem Biura Prasowego KEP, a następnie zastępcą sekretarza generalnego, który jest prawdziwą skarbnicą wiedzy o budynku od 30 lat służącym Episkopatowi.

Zwiedzanie zakończy się tuż przed godz. 15.00. Wówczas pracownicy Sekretariatu i przybyli goście przejdą do kościoła, by odmówić wspólnie Koronkę do Miłosierdzia Bożego.

Miejsce na Sekretariat Episkopatu wskazał Prymas Tysiąclecia. W 1979 r., dokładnie w pierwszą rocznicę wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża, poświęcił kamień węgielny. Jan Paweł II był tu dwukrotnie w 1987 i 1991 r. W domu biskupów przy skwerze kard. Wyszyńskiego jest do dziś m.in. ornat, w którym odprawił Mszę św. na pl. Defilad.

Od początku października w kaplicy Sekretariatu obecne są też relikwie bł. Jana Pawła II. Umieszczono je podczas 359. Zebrania Plenarnego KEP, które odbyło się w dniach 2-3 października br. Biskupi dziękowali wtedy za 30-lecie istnienia budynku Sekretariatu

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2012-10-16 09:53

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Papież Franciszek: rządzący muszą być pokorni i kochać swój naród

Grzegorz Gałązka

Więcej ...

Katecheci przeciwko zmianom zasad organizacji religii w szkołach

2024-05-21 16:42

Bożena Sztajner/Niedziela

Nauczyciele ze Stowarzyszenia Katechetów Świeckich krytykują propozycję MEN zmian w zasadach organizacji lekcji religii w szkołach. Według nich spowodują one utratę pracy przez część katechetów. Opowiadają się za natomiast za wprowadzeniem obowiązkowych dla uczniów lekcji religii lub etyki.

Więcej ...

Siostry duchaczki: Gwidon z Montpellier – nowy błogosławiony w duchu Franciszka

2024-05-21 17:37
Bł. Gwidon z Montpellier

Przemysław Radzyński

Bł. Gwidon z Montpellier

Na ogłoszenie Gwidona błogosławionym trzeba było czekać 800 lat, ale to wydarzenie opatrznościowe, bo to człowiek na nasze czasy - mówią siostry kanoniczki Ducha Świętego de Saxia z Krakowa, duchowe córki nowego błogosławionego - Gwidona z Montpellier, założyciela Zakonu Ducha Świętego.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Religijność Polaków: Powolny spadek deklaracji wiary,...

Kościół

Religijność Polaków: Powolny spadek deklaracji wiary,...

Zmarła śp. Teresa Nykiel - mama biskupa nominata...

Kościół

Zmarła śp. Teresa Nykiel - mama biskupa nominata...

Abp Gądecki: kapłaństwo to nie jest fach, który można...

Kościół

Abp Gądecki: kapłaństwo to nie jest fach, który można...

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnię życia,...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnię życia,...