Reklama

Aktualności

Papież: emigracja to dramat podziałów, szczególnie w Ameryce Łacińskiej

Grzegorz Gałązka

Emigracja to dramat podziałów: dzielą się rodziny, dzieci opuszczają swych rodziców i oddalają się od swej ojczystej ziemi. W obliczu tej rzeczywistości rodzą się też podziały między rządami i krajami – powiedział Franciszek. Kolejna wypowiedź papieża na temat kryzysu migracyjnego dotyczyła tym razem jego rodzimego kontynentu - Ameryki Łacińskiej. Papież przyjął dziś przedstawicieli Organizacji Włosko-Latynoamerykańskiej (IILA), promującej współpracę Włoch z krajami tego kontynentu.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Odnosząc się do najpilniejszych problemów Ameryki Łacińskiej, za jedno z podstawowych jej wyzwań Ojciec Święty uznał powstrzymanie emigracji i pomoc tym, którzy zdecydowali się na wyjazd. „W obliczu świata zglobalizowanego i coraz bardziej złożonego Ameryka Łacińska musi zjednoczyć swe siły, aby stawić czoła zjawisku emigracji. Wieloma jej przyczynami już dawno można się było zająć, ale nigdy nie jest na to za późno" - powiedział gospodarz spotkania.

Przypomniał, że emigracja istniała zawsze, jednakże w ostatnich latach przybrała takie rozmiarów, jakich nigdy wcześniej nie widziano. "Nasz lud z konieczności wyrusza na poszukiwanie «nowych oaz», aby tam móc znaleźć większą stabilizację i pracę, która zapewni bardziej godziwe życie. Jednakże wielu doświadcza pogwałcenia własnych praw; wiele dzieci i kobiet pada ofiarą handlu niewolnikami i wyzysku albo wpadają w sieci zorganizowanej przestępczości i przemocy" - ubolewał papież.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zwrócił uwagę, że "emigracja to dramat podziałów: dzielą się rodziny, dzieci opuszczają swych rodziców i oddalają się od swej ojczystej ziemi". W obliczu tej rzeczywistości rodzą się też podziały między rządami i krajami, toteż istnieje potrzeba zespolonej polityki współpracy, aby stawić czoła temu zjawisku - stwierdził Franciszek. Wyjaśnił, że "nie chodzi tu o szukanie winnych czy o uchylanie się od odpowiedzialności, ale wszyscy winniśmy zabrać się do pracy w sposób zespolony i skoordynowany”.

Franciszek zaapelował też o odkrycie potencjału Ameryki Łacińskiej, bo są to kraje o bogatej historii i kulturze. Mają też wielkie zasoby naturalne, a ich mieszkańcy wyróżniają się dobrocią i solidarnością. Świadectwem tego były niedawne kataklizmy naturalne. Okazywana sobie nawzajem pomoc stała się wzorem dla całej wspólnoty międzynarodowej - przypomniał mówca.

Jednocześnie zauważył, że mimo wszystkich tych zasobów, kraje latynoskie przeżywają poważny kryzys społeczno-gospodarczy. Skutkuje to postępującym zubożeniem i bezrobociem, narastaniem nierówności i wyzyskiem. Papież podkreślił, że szukając rozwiązania tego kryzysu, trzeba mieć zawsze na względzie potrzeby konkretnych ludzi. Ważne jest również promowanie kultury dialogu - dodał.

Reklama

„Niektóre kraje przechodzą przez trudne chwile pod względem politycznym, społecznym i gospodarczym. Mniej zasobni obywatele jako pierwsi dostrzegają istnienie korupcji w różnych warstwach społecznych i zły rozdział bogactw. Wiem, że wiele krajów pracuje i walczy o stworzenie społeczeństw sprawiedliwszych, propagując kulturę praworządności. Istotne jest tu wspieranie dialogu politycznego. (...) Dialog jest nieodzowny, ale nie dialog między głuchymi. Potrzeba postawy otwarcia, w której przyjmuje się sugestie i podziela się dążenia" – powiedział Ojciec Święty.

Organizacja Włosko-Latynoamerykańska powstała w Rzymie w 1966, a więc obecnie trwa jubileuszowy rok 50-lecia jej istnienia. Należą do niej Argentyna, Boliwia, Brazylia, Chile, Dominikana, Kolumbia, Kostaryka, Kuba, Ekwador, Gwatemala, Haiti, Honduras, Meksyk, Nikaragua, Panama, Paragwaj, Peru, Salvador, Urugwaj i Wenezuela oraz Włochy.

Podziel się:

Oceń:

2017-06-30 19:22

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Papieskie nauczanie o migrantach napotyka opór, również w Kościele

Więcej ...

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z udziałem katolickego księdza

2024-05-20 11:25

Fot. You Tube / Parafia Ewangelicko-Reformowana w Warszawie

W warszawskiej parafii ewangelicko-reformowanej „pobłogosławiono” 10 par LGBT+. W wydarzeniu, oprócz duchownych ewangelickich (w tym ewangelicko-augsburskiej pastor Haliny Radacz) uczestniczył… katolicki kapłan, ks. dr hab. Adam Świerżyński, były prorektor Gdańskiego Seminarium Duchownego, profesor UKSW. W parafii ewangelicko-reformowanej „nabożeństwo” odbyło się z okazji Międzynarodowego Dnia Przeciwko Homofobii, Bifobii i Transfobii (IDAHOBIT). Na ołtarzu leżała tęczowa flaga, było kazanie, czytania, pieśni. Oprócz warszawskiego kościoła kalwińskiego, organizatorem była… Fundacja Wiara i Tęcza - ta sama, która chciała „edukować” Kościół na Światowych Dniach Młodzieży w 2016 r. w Krakowie. Mamy więc do czynienia z pewnym zawłaszczaniem przestrzeni sacrum i znaczną nadinterpretacją „Fiducia supplicans” - co podaje portal wpolityce.pl.

Więcej ...

Wezwani do pomocy

2024-05-20 21:59

Mateusz Góra

- Św. Ivo zawsze zachęcał strony do ugody i myślę, że to jest przesłanie dla wszystkich sędziów – tłumaczył Karol Tatara, prezes Stowarzyszenia Ars Legis i radca prawny.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Wiara

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Maryja Matką Kościoła

Maryja Matką Kościoła

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...