Reklama

Redaktor Naczelny

Feniksy rozdane

Ks. inf. Ireneusz Skubiś, redaktor naczelny „Niedzieli”, został pierwszym laureatem Małego Feniksa Specjalnego. Wyróżnienia w kilkunastu kategoriach wręczono podczas XVIII Targów Wydawców Katolickich w Warszawie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W tym roku nagrody Stowarzyszenia Wydawców Katolickich (SWK) otrzymało niemal 40 autorów, wydawnictw i publikacji, a o zwycięstwo rywalizowało 59 edytorów, którzy zgłosili ponad 240 tytułów.

Osobowości docenione

Mały Feniks Specjalny, którym wyróżniono ks. inf. Ireneusza Skubisia, został przyznany po raz pierwszy w historii nagrody. Kapituła uhonorowała redaktora naczelnego „Niedzieli” za „całościowy wkład pracy w mediach, środkach społecznego przekazu, w tym za promocje dobrych, wartościowych książek w mediach”. Feniks to piękny ptak, zwany przez Rajskim Ptakiem, który budzi się do nowego życia. Odbierając nagrodę w imieniu Redaktora Naczelnego, jego zastępca red. Lidia Dudkiewicz obok obrazu Feniksa powstającego z popiołów ukazała obraz „Niedzieli”, która po wznowieniu w 1981 r. odradzała się do nowego życia, wychodząc z „Piwnicy” studenckiej w Częstochowie, gdzie ks. Skubiś tworzył pierwszy zespół redakcyjny. Dało to początek wielkiej instytucji multimedialnej, która dzisiaj podejmuje program nowej ewangelizacji w Kościele przy użyciu nowoczesnych środków elektronicznych. W gronie laureatów Małego Feniksa Specjalnego znaleźli się także: ks. Witold Józef Kowalów - redaktor naczelny dwumiesięcznika „Wołanie z Wołynia”, Miriam Arbter-Korczyńska, redaktor Radia Aniołów Beskidów z Bielska-Białej oraz Ewa Hołubowicz z Informacyjnej Agencji Radiowej.

Nagrodę główną Złotego Feniksa 2012 otrzymał ks. prof. dr hab. Józef Kudasiewicz za „dzielne świadectwo kapłańskiego życia, w czasach widocznej korozji wrażliwości religijnej”. Feniks diamentowy powędrował do prekursora badań naukowych z zakresu historii i teorii literatury oraz problematyki sacrum w literaturze - prof. dr hab. Stefana Sawickiego. - To „wzór nauczyciela akademickiego i propagatora literatury polskiej, otwartego na humanistyczny i chrześcijański jej wymiar” – napisano w uzasadnieniu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Stowarzyszenie przyznało również 3 Feniksy Specjalne. Otrzymali je: Wydawnictwo Naukowe PWN za publikację Teresy Michałowskiej „Literatura polskiego średniowiecza. Leksykon” oraz Polskie Towarzystwo Tomasza z Akwinu, za „Encyklopedię Filozofii Polskiej”, pod redakcją ks. Andrzeja Maryniarczyka. Trzecim Feniksem Specjalnym został wyróżniony kapłan poeta i kompozytor - bp Józef Zawitkowski z Łowicza, którego nagrodzono za „żarliwego ducha wiary i miłości ekspresyjnie wyrażanego w bogactwie słowa, wobec którego nie można przejść obojętnie”.

Uroczysta gala wręczenia Feniksów odbyła się w Bazylice Serca Jezusowego na zakończenie drugiego dnia Targów Wydawców Katolickich. Uroczystość uświetnił koncert pt. „Bogu na chwałę, ludziom ku radości w wykonaniu Białołęckiej Orkiestry Romantica z solistami Teatru Wielkiego Opery WArszawskiej.

Same zaś targi trwały przez trzy dni (20-22 kwietnia) w Arkadach Kubickiego na Zamku Królewskim.

Czas nowej ewangelizacji

Tegoroczne spotkanie wydawców z czytelnikami w Arkadach odbyło się pod hasłem „Kościół naszym domem. Rok 2012 rokiem nowej ewangelizacji”. – Musimy na nowo odkryć prawdy Ewangelii – wyjaśniał ks. Roman Szpakowski SDB. – Pomagają nam w tym refleksja, wywody w różnorakim stylu słowa – podkreślił prezes Stowarzyszenia Wydawców Katolickich.

Na targach swoją ofertę zaprezentowało 140 wydawców. Gościem specjalnym warszawskiej imprezy była Książnica i Wydawnictwo Watykańskie – Liberia Editrice Vaticana.

Tysiące osób, które w miniony weekend odwiedziły Arkady Kubickiego mogły nabyć książki w promocyjnych cenach, ale także spotkać się z ich autorami lub wziąć udział w licznych panelach. I tak np. Wydawnictwo Świętego Pawła zorganizowało dyskusję pt. „Katechizm YOUCAT jako narzędzie nowej ewangelizacji wśród młodzieży”. A na spotkaniu prowadzonym przez Wydawnictwo Benedyktynów z Tyńca rozmawiano, o tym: co wiara ma do zaproponowania: małżeństwu, biznesowi, mediom.

Reklama

Z czytelnikami spotkali się autorzy popularnych książek, m.in.: Agnieszka Grzelak, o. Leon Knabit czy znany demolog – o. Aleksander Posacki SJ. Nie zabrakło też piszących książki dziennikarzy – Grzegorza Górnego, Wojciecha Cejrowskiego. Wydawnictwo M zorganizowało spotkanie z Janem Pospieszalskim, a na stoisku Wydawnictwa diecezjalnego Sandomierz, Joanna Krzyżanek podpisywała swoje książki o bł. Janie Pawle II.

Tematyka papieska nadal jest obecna w ofercie wielu wydawnictw. Nie jest już jednak tak popularna jak w latach poprzednich. - W ostatnim czasie na rynku książki religijnej pojawiło się bardzo dużo tytułów o tematyce eschatologicznej i maryjnej, z akcentem na Medjugorie - oceniła w rozmowie z „Niedzielą” Kinga Polak-Gieroń, od lat związana z rynkiem książki katolickiej. - Nową tendencją są też publikacje o charakterze patriotyczno-historyczno-religijnym. Wydawnictwo AA niemal od razy sprzedało cały pierwszy nakład książki o Kresach - dodała Polak.

Rozwój w kryzysie

Podczas targów specjaliści dyskutowali także nad przyszłością książki. Aż dwa panele poświęcone były perspektywom związanym z e-książkami. Czy rzeczywiście te nowoczesne sposoby wydawania książek mogą zagrozić tradycyjnej, papierowej książce? - Mówi się od tym od co najmniej pięciu lat, ale nadal wydaje się to sprawą przyszłości - powiedziała nam Kinga Polak. Z kolei ks. Roman Szpakowski SDB nie wykluczył, że multimedialne wydania mogą pomóc książce papierowej. - Znam przypadki, że ktoś, kto najpierw posłuchał audio booka, później kupił książkę tradycyjną - powiedział „Niedzieli” prezes SWK i dodał.- Kryzys gospodarczy i podniesienie podatku VAT wpłynęły na działania wydawców. Niemniej można powiedzieć, że rynek książki katolickiej nadal się rozwija. I ten rozwój było widać na XVIII Targach Wydawców Katolickich.

ZOBACZ TAKŻE:
• Galeria zdjęć

Podziel się:

Oceń:

Wybrane dla Ciebie

Ważne jest nasze codzienne spotkanie z Bogiem

2024-04-15 15:07

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii J 16, 29-33.

Więcej ...

Komunikat Zgromadzenia oblatów w sprawie zakonników zatrzymanych na Białorusi

2024-05-12 23:03

Red.

O dalszą modlitwę w intencji dwóch misjonarzy oblatów zatrzymanych przez władze białoruskie oraz wiernych, którzy zostali pozbawieni opieki duszpasterskiej proszą ich współbracia zakonni. "Obaj oblaci są obywatelami Białorusi. W związku z powyższym prosimy dziennikarzy i agencje prasowe o roztropność w przekazywaniu informacji na ich temat" - pisze w wydanym wieczorem komunikacie o. Paweł Gomulak OMI, rzecznik Polskiej Prowincji Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.

Więcej ...

107. rocznica objawień Matki Bożej w Fatimie

2024-05-13 07:48
Łucja dos Santos wraz z młodszą Hiacyntą Marto

pl.wikipedia.org

Łucja dos Santos wraz z młodszą Hiacyntą Marto

Dziś przypada 107. rocznica objawień Matki Bożej w Fatimie. Maryja w Fatimie przypomniała, że zdobycie nieba jest celem naszego życia - powiedział PAP kustosz Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach ks. Marian Mucha. Dodał, że objawienia są wciąż aktualne, ponieważ dziś ludzie żyją jakby Bóg nie istniał.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Abp Antonio Guido Filipazzi na Skałce: Wzywam Kościół w...

Kościół

Abp Antonio Guido Filipazzi na Skałce: Wzywam Kościół w...

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Wiadomości

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania