Reklama

Polska

Wydarzenia związane z 25. rocznicą kanonizacji św. Rafała Kalinowskiego

Archiwum

Dla każdego Polaka św. Rafał Kalinowski jest wzorem rzetelnej służby Ojczyźnie, w konkretnym okresie jej historii, bez biernego oczekiwania na nadejście lepszych czasów – uważa o. Szczepan T. Praśkiewicz OCD, przypominając o trwającym u polskich karmelitów bosych dziękczynieniu za kanonizację tego odnowiciela życia karmelitańskiego.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Uroczystości związane z 25. rocznicą kanonizacji św. Rafała Kalinowskiego odbywają się m.in. w Czernej oraz w Wadowicach, gdzie rozpoczęło się triduum ku czci zakonnika wyniesionego ćwierć wieku temu na ołtarze.

O. Praśkiewicz, który był zaangażowany w końcowy okres procesu kanonizacyjnego w Rzymie, zauważa, że św Rafał jawi się dziś jako patron i orędownik szczególnie swych rodaków.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

„Żył przecież w czasach o wiele trudniejszych niż nasze: w szkole nie mógł się uczyć w języku ojczystym, na ulicach swego rodzinnego miasta Wilna od dziecka widział wojskowe oddziały zaborcy, jego gimnazjum znajdowało się naprzeciw klasztoru zamienionego na więzienie polityczne, z którego wychodziło się albo na szubienicę albo na Sybir” – przypomniał karmelita, nawiązując też do długoletniej katorgi syberyjskiej i lat emigracji na Zachodzie, jakie były udziałem Rafała Kalinowskiego.

Zdaniem postulatora Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, Kościół wpisując Rafała Kalinowskiego w poczet świętych 25 lat temu, na przełomie tysiącleci, ukazał w nim człowieka autentycznej modlitwy, oddanego służbie bliźnich, zwłaszcza najbiedniejszych.

„Dla każdego Polaka jest on ponadto wzorem rzetelnej, nie romantycznej, służby Ojczyźnie, w obecnym, konkretnym okresie jej historii, bez biernego oczekiwania na nadejście lepszych czasów” – dodał.

Z związku z niedawną 109. rocznicą śmierci Rafała Kalinowskiego, która przypadła 15 listopada, wierni mogli po wszystkich Mszach św. nawiedzić celę wyniesionego na ołtarze zakonnika na I piętrze klasztoru w Wadowicach oraz ucałować jego relikwie.

16 listopada w wadowickim klasztorze rozpoczęło się Triduum ku czci św. Rafała Kalinowskiego, które prowadzi o. dr Andrzej Ruszała OCD. Wieczorem chór z parafii św. Stanisława w Andrychowie zaśpiewał „Akatyst” ku czci Matki Bożej. O. Łukasz Piskulak podzielił się natomiast refleksją o ekumenizmie św. Rafała i jego otwartości na kult maryjny w Kościołach Wschodnich.

Reklama

17 listopada, w dokładny dzień 25-lecia kanonizacji św. Rafała przez Jana Pawła II w bazylice św. Piotra w Rzymie, uroczystości jubileuszowe odbędą się w Czernej, gdzie znajduje się grób św. Rafała i centralne miejsce jego kultu w Polsce. Głównym celebransem i kaznodzieją będzie o. prowincjał Tadeusz Florek OCD z Krakowa.

19 listopada wieczorem uroczystej sumie ku czci św. Rafała w sanktuarium wadowickim „na Górce” będzie przewodniczył i kazanie wygłosi ks. prał. Edward Staniek.

Tridua ku czci św. Rafała celebrowane są także w innych klasztorach karmelitów bosych –zwłaszcza w Kluszkowcach na Podhalu oraz we Włoszczowicach w diecezji kieleckiej.

Urodzony w Wilnie Rafał (Józef) Kalinowski (1835-1907) brał udział w powstaniu styczniowym, po którego upadku został aresztowany przez Rosjan i zesłany na ciężkie roboty na Syberię, gdzie spędził 10 lat.

Po zwolnieniu udał się do Paryża, jako wychowawca młodego księcia Augusta Czartoryskiego, którego beatyfikował Jan Paweł II w 2003 r. W 1877 r. wstąpił do nowicjatu karmelitów bosych w Grazu w Austrii. Pięć lat później w klasztorze tego zgromadzenia w Czernej koło Krakowa złożył śluby zakonne i przyjął święcenia kapłańskie. Niestrudzenie oddawał się posłudze sakramentu pokuty i kierownictwu duchowemu. Odnowił życie duchowe karmelitów bosych w Polsce.

Zmarł w Wadowicach 15 listopada 1907 r. Beatyfikował go Jan Paweł II w1983 r. w Krakowie, a kanonizował w 1991 r. w Rzymie. Jest m.in. patronem Sybiraków i kolejarzy.

Podziel się:

Oceń:

+2 0
2016-11-16 21:52

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Ofiara konfesjonału – św. Rafał Kalinowski

Św. Rafał Kalinowski

Archiwum

Św. Rafał Kalinowski

Św. Rafał pokazuje nam, że zebrane w życiu trudne doświadczenia mogą w późniejszym czasie wydać piękny owoc. Służba wojskowa u Rosjan, udział w powstaniu styczniowym i ciężka praca na Syberii doprowadziły do tego, iż stał się cenionym spowiednikiem i kierownikiem duchowym.

Więcej ...

Francja: siedmiu biskupów pielgrzymuje w intencji powołań

2024-04-29 17:49

Episkopat Flickr

Biskupi siedmiu francuskich diecezji należących do metropolii Reims rozpoczęli dziś pięciodniową pieszą pielgrzymkę w intencji powołań. Każdy z nich przemierzy terytorium własnej diecezji. W sobotę wszyscy spotkają się w Reims na metropolitalnym dniu powołań.

Więcej ...

Watykan: ogłoszono program papieskiej wizyty w Weronie

2024-04-29 11:54

PAP/EPA/ANDREA MEROLA

Nazajutrz po wizycie duszpasterskiej w Wenecji, Stolica Apostolska ogłosiła oficjalny program wizyty papieża w Weronie w dniu 18 maja.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

św. Katarzyna ze Sieny - współpatronka Europy

św. Katarzyna ze Sieny - współpatronka Europy

Każde cierpienie połączone z Chrystusowym krzyżem...

Wiara

Każde cierpienie połączone z Chrystusowym krzyżem...

Bp Krzysztof Włodarczyk: szatan atakuje dziś fundamenty...

Kościół

Bp Krzysztof Włodarczyk: szatan atakuje dziś fundamenty...

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Kościół

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...