Reklama

Świat

Przemówienie papieża do wspólnot religijnych będzie rozprowadzane w meczetach

PackShot/Fotolia.com

Tekst wypowiedzi Franciszka z 3 listopada do przedstawicieli różnych religii, Francuska Rada Kultu Muzułmańskiego (CFCM) zamierza rozpowszechnić wśród swych wiernych. Papież wezwał wyznawców wszystkich religii świata do wspólnego wkładu na rzecz pokoju. Podkreślił, że dziś bardziej niż kiedykolwiek religie muszą być „posłańcami pokoju i twórcami wspólnoty”, dodając przy tym, że dialog między nimi musi być prowadzony „bez pojednawczego synkretyzmu”, a więc bez mieszania religii.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Przemówienie do przedstawicieli różnych religii Ojciec Święty wygłosił w czasie audiencji dla chrześcijan, muzułmanów, buddystów, hinduistów i wyznawców innych religii, zaangażowanych w działalność socjalną. Po jej zakończeniu przewodniczący CFCM Anouar Kbibech powiedział Radiu Watykańskiemu, że już od wielu miesięcy miał zamiar złożyć wizytę papieżowi i poprosić o „wyraźne przesłanie do wiernych naszych religii”.

„Są to tragiczne, trudne czasy, zwłaszcza po zamachach we Francji. Takie symboliczne gesty i wyraźne przesłanie są bardzo potrzebne” – oświadczył przywódca islamski. Podkreślił, że muzułmanom i chrześcijanom nie wolno wpaść w pułapkę, jaką im przygotowano. „Terroryści chcą podburzać jedną wspólnotę przeciw drugiej. Nasze spotkanie z papieżem wpisuje się w nową dynamikę braterstwa i porozumienia, jakie zaczęliśmy budować we Francji między chrześcijanami a muzułmanami” – stwierdził Kbibech.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W jego ocenie współpraca przedstawicieli różnych religii we Francji jest bardzo dobra. On sam jest przedstawicielem islamu w radzie złożonej z przedstawicieli różnych wspólnot wyznaniowych. „Panuje wśród nas systematyczny, pokojowy dialog” – zapewnił przedstawiciel francuskich muzułmanów i wyraził nadzieję, że spotkanie z papieżem nada temu dialogowi jeszcze inny wymiar. „Może z tego wyniknąć mocne przesłanie do wszystkich wierzących, a nie tylko do oficjalnych przedstawicieli religii” – uważa Kbibech.

Reklama

Według niego, w gorącej debacie politycznej we Francji często nie słyszy się głosu muzułmanów. „Kiedy się wypowiadamy, napotykamy na pewien sceptycyzm. Zawsze jesteśmy zaskoczeni, kiedy nasi nie-muzułmańscy rodacy mówią: francuscy muzułmanie nie zabierają głosu, nie wypowiadają się jasno publicznie. A przecież moja organizacja potępiała wszystkie kolejne akty terroru i przemocy, zwłaszcza te, które powoływały się na islam” – stwierdził przewodniczący CFCM.

Spotkanie z papieżem Franciszkiem 3 listopada w Watykanie w ramach programu Roku Świętego Miłosierdzia przygotowały Papieska Rada ds. Dialogu Międzyreligijnego i mające swoją siedzibę w Wiedniu Centrum Dialogu Międzyreligijnego i Międzykulturowego Króla Abdullaha (KAICIID).

Podziel się:

Oceń:

2016-11-05 19:57

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Papież do biskupów: niech rejon śródziemnomorski będzie obszarem pokoju i braterstwa

Niech region ten będzie miejscem pokoju, braterstwa i gościnnego przyjmowania imigrantów, niech zapanują tu sprawiedliwość i pomyślność dla wszystkich – życzył Franciszek biskupom z państw basenu Morza Śródziemnego, uczestniczącym w międzynarodowym spotkaniu "Morze Śródziemne granicą pokoju".

Więcej ...

Abp Wojda na Jasnej Górze: chrześcijańska tożsamość jest nam potrzebna

2024-05-03 13:28

Karol Porwich/Niedziela

O tym, że chrześcijańska tożsamość jest nam potrzebna mówił na Jasnej Górze abp Tadeusz Wojda. Przewodniczący Episkopatu Polski, który przewodniczył Sumie odpustowej ku czci Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski apelował, by stawać w obronie „suwerenności naszego sumienia, naszego myślenia oraz wolności w wyznawaniu wiary, w obronie wartości płynących z Ewangelii i naszej chrześcijańskiej tradycji”. Przypomniał, że „życie ludzkie ma niepowtarzalną wartość i że nikomu nie wolno go unicestwiać, nawet jeśli jest ono niedoskonałe”.

Więcej ...

Prezydent: dziękuję strażakom za służbę ludziom i Rzeczypospolitej

2024-05-04 15:06
Prezydent Andrzej Duda

Karol Porwich/Niedziela

Prezydent Andrzej Duda

Prezydent Andrzej Duda podziękował w sobotę strażakom za służbę ludziom i Rzeczypospolitej. Podczas centralnych obchodów Dnia Strażaka przypomniał, że tylko w 2023 r. strażacy podjęli pół miliona interwencji, podczas których udzielali wszechstronnej pomocy.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego...

Wiara

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Św. Florian, żołnierz, męczennik

Święci i błogosławieni

Św. Florian, żołnierz, męczennik

Wytrwajcie w miłości mojej!

Wiara

Wytrwajcie w miłości mojej!

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Święta Mama

Kościół

Święta Mama