Reklama

Europa

Białoruś: trwa peregrynacja figury Matki Bożej Fatimskiej

Pilgrim-Fatima-Foter-CC-BY-SA

W ramach obchodów 100. rocznicy objawień fatimskich rozpoczęła się na Białorusi peregrynacja figury Matki Bożej z Fatimy. Pobłogosławił ją 4 października w narodowym portugalskim sanktuarium maryjnym metropolita mińsko-mohylewski abp Tadeusz Kondrusiewicz. 13 bm. wizerunek przybył do stołecznej katedry, a w 3 dni później rozpoczęła się jego peregrynacja po archidiecezji mińsko-mohylewskiej. Potrwa ona 9 miesięcy, po czym w ciągu 3 następnych miesięcy – do 12 października 2017 – figura nawiedzi pozostałe diecezje katolickie na Białorusi.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jej powitanie przed katedrą pw. Imienia Najświętszej Maryi Panny w Mińsku a następnie Msza św. w świątyni zgromadziły wielkie rzesze ludzi. Przed wniesieniem wizerunku do środka powitali go abp Kondrusiewicz, jego biskup pomocniczy Jerzy Kosobucki i nuncjusz apostolski w tym kraju abp Gábor Pintér. „Znasz każdego z nas po imieniu, nasze rodziny, wszystkich chorych, bezrobotnych, potrzebujących... Liczymy na Twoją pomoc” – modlił się, witając Maryję, proboszcz katedry ks. Antoni Klimontowicz.

Następnie odprawiono nabożeństwo ku czci Matki Bożej, po czym Mszy św. w intencji Białorusi przewodniczył metropolita mińsko-mohylewski. Rozpoczynając ją zaznaczył, że podczas niej wszyscy wierni łączą się duchowo z Ojcem Świętym, gdyż jego wysłannik kard. Pietro Parolin w tym samym dniu modli się w Fatimie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W kazaniu główny celebrans nawiązał do nawiedzenia przez Maryję św. Elżbiety i zauważył, że podobnie nawiedza teraz Ona Mińsk i cały kraj, przypominając swe orędzie sprzed 99 laty. Matka Boża przedstawiła „w nim dzieje świata, zwłaszcza Europy Wschodniej, z ostrymi, niespotykanymi dotychczas prześladowaniami wiary (...) a zarazem z nadzieją na wyzwolenie z sieci wojującego ateizmu” – powiedział abp Kondrusiewicz.

Zwracając uwagę na proroczą rolę Maryi w uzyskaniu wolności wyznania na Białorusi, przypomniał „niektóre tylko, obecnie już historyczne fakty”: po ofiarowaniu świata Niepokalanemu Sercu Maryi 25 marca 1984 przez Jana Pawła II w byłym ZSRR zaczęły następować niezwykłe jak na ten kraj zmiany, w 1988 Kościół prawosławny w tym kraju obchodził uroczyście tysiąclecie chrztu Rusi, a na wieżach kościołów zabrzmiały dzwony, głosząc świata, że wiara nie zmarła. Kolejnymi oznakami nadejścia nowych czasów były mianowanie w 1989 pierwszego po wojnie biskupa dla Białorusi [był nim właśnie obecny abp T. Kondrusiewicz – KAI] i w rok później pierwszego przedstawiciela papieskiego w ówczesnym Związku Sowieckim – podkreślił kaznodzieja.

Reklama

Zaznaczył, że „objawień fatimskich nie można oddzielać od historii naszego Kościoła i jego odrodzenia”. Wezwał wiernych, aby „nie spoczywali na laurach minionych dziesięcioleci”, ale aby byli „ludźmi dnia jutrzejszego”, troszczącymi się o zachowanie dziedzictwa chrześcijańskiego. „Gdy w 1917 reżym ateistyczny zbliżał się do naszego kraju, w dalekiej Fatimie Maryja okazała swoje miłosierdzie; wezwała do modlitwy i nawrócenia, dając nam nadzieję na wolność i odrodzenie wiary” – przypomniał metropolita mińsko-mohylewski.

Po Mszy odbyła się procesja z figurą Pani Fatimskiej ze świecami wokół świątyni, a na zakończenie nuncjusz przekazał wiernym pozdrowienia papieskie, podziękował im za przykład wiary i wierności Matce Bożej, dodając, że tu, na Białorusi, jak w jego ojczystym kraju – na Węgrzech – była Ona szczególnie bliska tym, którzy doświadczyli prześladowań za swoją wiarę.

16 bm. Matka Boża opuściła Mińsk i przybyła do mohylewskiej konkatedry pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Stanisława, gdzie uroczystościom przewodniczył miejscowy biskup pomocniczy Aleksander Jaszewski. „Maryjo, Tyś wielką chlubą naszego narodu, wielką chlubą naszej Mohylewszczyzny w swym dziewiczym wyrazie” – powiedział na rozpoczęcie nawiedzenia. Przypomniał treść trzech tajemnic fatimskich, wzywających ludzi do pokuty, czci Niepokalanego Serca Maryi przez nabożeństwo pierwszych sobót oraz ostrzegających przed piekłem. „Niech w czasie tych błogosławionych dni pobytu Pani Fatimskiej wśród nas wszyscy usłyszą wezwanie do nawrócenia, przemiany oraz życia dla Boga i z Bogiem” – życzył biskup.

Zgodnie z opracowanym planem peregrynacji figura z Fatimy pozostanie w dekanacie mohylewskim do 19 listopada, nawiedzając w tym czasie 10 miejscowych parafii, po czym gościć ją będą inne dekanaty archidiecezji mińsko-mohylewskiej. W dniach 30 czerwca - 3 lipca 2017 wizerunek będzie przebywał w narodowym białoruskim sanktuarium maryjnym w Budsławiu, a następnie nawiedzi on pozostałe diecezje białoruskie, potem powróci do Mińska i tu w miejscowej katedrze w dniach 13-15 października nastąpi zakończenie pielgrzymowania.

Podziel się:

Oceń:

2016-10-26 12:09

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Pierwsza taka peregrynacja

Procesja różańcowa ulicami Świdnicy z wizerunkiem Matki Bożej Łaskawej – Strażniczki Polski

Ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Procesja różańcowa ulicami Świdnicy z wizerunkiem Matki Bożej Łaskawej – Strażniczki Polski

Za łaską Pana przeżywamy dzisiaj pierwszą w historii peregrynację repliki cudownego wizerunku Matki Bożej Łaskawej – powiedział bp Marek Mendyk, witając przed katedrą świdnicką obraz Maryi – Strażniczki Polski.

Więcej ...

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

Karol Porwich/Niedziela

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

Więcej ...

Z wakacyjnego kajaka do łodzi Piotrowej - jak ks. Wojtyła został biskupem

2024-07-04 16:55

wikipedia

4 lipca 1958 r. ks. Karol Wojtyła został mianowany biskupem pomocniczym Krakowa. Decyzję papieża Piusa XII przekazał 38-letniemu wówczas kapłanowi Prymas Polski kard. Stefan Wyszyński, który ściągnął go do Warszawy ze spływu kajakowego po Mazurach.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Londyn: apel o „nienakładanie” nowych ograniczeń Mszy...

Wiara

Londyn: apel o „nienakładanie” nowych ograniczeń Mszy...

Gdy Jezus kazał paralitykowi wstać, okazał swoją...

Wiara

Gdy Jezus kazał paralitykowi wstać, okazał swoją...

„Miał wady, ale pięknie kochał” – wywiad z...

Kościół

„Miał wady, ale pięknie kochał” – wywiad z...

Św. Elżbieta Portugalska

Święci i błogosławieni

Św. Elżbieta Portugalska

Zmarł ks. Paweł Pilśniak, kapłan wyświęcony rok temu

Kościół

Zmarł ks. Paweł Pilśniak, kapłan wyświęcony rok temu

Zmarł ks. Mirosław Rapcia. Znane są szczegóły...

Niedziela Częstochowska

Zmarł ks. Mirosław Rapcia. Znane są szczegóły...

Tygodnik

Kościół

Tygodnik "Sieci" ujawnia wstrząsające listy ks....

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Skwarzyński: od czasu zatrzymania księdza, jego kondycja...

Wiadomości

Skwarzyński: od czasu zatrzymania księdza, jego kondycja...