Reklama

Polityka

Prezydent Duda na Węgrzech

Ks. Cezary Chwilczyński

Andrzej Duda jedynym prezydentem zaproszonym na obchody 60. rocznicy rewolucji węgierskiej. "Dziękuję naszym przyjaciołom Węgrom".

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zryw poznańskich robotników do wolności w 1956 r. dał impuls powstaniu węgierskiemu - mówił w niedzielę w Budapeszcie prezydent Andrzej Duda, który przybył na obchody 60. rocznicy rewolucji węgierskiej. Jak podkreślił, Polacy i Węgrzy „wielokrotnie krwią płacili za wolność”.

Ks. Cezary Chwilczyński

Przed pomnikiem gen. Józefa Bema prezydent spotkał się z Polakami przybyłymi na obchody 60. rocznicy wydarzenia.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Dziękuję naszym przyjaciołom Węgrom, że się tutaj zebrali. Dziękuję moim rodakom, dziękuję przedstawicielom klubów Gazety Polskiej, że tradycyjnie, jak co roku przyjechali do Budapesztu - powiedział Duda.

Prezydent podkreślił, że 60. rocznica powstania węgierskiego i 60. rocznica Poznańskiego Czerwca są dla obu narodów niezwykle symboliczne.

Prezydenci Polski i Węgier podczas obchodów 60. rocznicy węgierskiej rewolucji

Krzysztof Sitkowski / KPRP

Prezydenci Polski i Węgier podczas obchodów 60. rocznicy węgierskiej rewolucji

Od ponad 250 lat mówimy: „Polak Węgier dwa bratanki”, ale to także historia wielkiej węgierskiej pomocy dla nas w 1920, w 1939, potem w latach II wojny światowej. Potem wsparcia węgierskiego w czerwcu 1956 roku i w jakimś sensie impulsu, który ten zryw poznańskich robotników do wolności, do godnego życia, dał powstaniu węgierskiemu - mówił.

Jak podkreślił Andrzej Duda zarówno Polacy jak i Węgrzy „wielokrotnie krwią płacili za wolność”.

Ks. Cezary Chwilczyński

Może dlatego kiedy dziś głośno w Europie, my Polacy i Węgrzy, mówimy o suwerenności, niepodległości, to ta Europa Zachodnia nie bardzo w ogóle nas rozumie czasem. My wiemy ile suwerenność i niepodległość kosztuje i nie pozwolimy sobie ich odebrać. Dlatego od lat jesteśmy razem. Dlatego państwo od lat tutaj do Budapesztu właśnie na tę rocznicę przyjeżdżacie. Bardzo wam za to dziękuję - zwrócił się do zebranych prezydent.

Bardzo wam za to dziękuję, dlatego jestem z wami jako Prezydent Rzeczypospolitej, także z wdzięczności dla pana prezydenta Jánosa Ádera, który przybył na naszą 60-rocznicę naszego, poznańskiego czerwca. Szanowni państwo, do zobaczenia dzisiaj podczas dalszych państwowych uroczystości. Boże mniej w swojej opiece Polskę, Boże błogosław Węgrów - dodał prezydent Andrzej Duda.

Reklama

Ks. Cezary Chwilczyński

Przypomniał, że prezydent Węgier Janosz Ader był w Polsce podczas obchodów 60. rocznicy Poznańskiego Czerwca.

Podczas spotkania przed pomnikiem gen. Bema głos zabrał także redaktor naczelny „Gazety Polskiej” Tomasz Sakiewicz. Jak mówił, „w 1956 roku narody Europy Środkowej nie mogły jeszcze zrzucić sowieckiej niewoli, pokazały jednak, szczególnie Polacy i Węgrzy, że nigdy nie będzie zgody na obcą niewolę”. Jak dodał, „my umiemy tworzyć międzynarodową wspólnotę, umiemy ją tworzyć nawet wtedy, kiedy obce imperia chcą nam tego zakazać”.

Polski prezydent jest jedynym szefem państwa z zagranicy, który został zaproszony na państwowe uroczystości upamiętniające rewolucję węgierską 1956 roku, które odbędą się w niedzielę po południu na placu Kossutha w Budapeszcie. Przemawiać będzie premier Węgier Wiktor Orban. Prezydent Polski również wygłosi tam przemówienie.

Przed uroczystościami prezydent Duda spotkał się z prezydentem Aderem.

Na cmentarzu w Rakoskeresztur Andrzej Duda złożył wieniec pod pomnikiem rewolucji 56 r. Prezydent złoży też kwiaty na grobie premiera Węgier z czasów rewolucji Imre Nagya oraz pod drzewcem upamiętniającym polskie ofiary i bohaterów powstania.

Ks. Cezary Chwilczyński

Pod pomnikiem gen. Józefa Bema prezydent spotkał się z Polakami przybyłymi na obchody 60. rocznicy wydarzenia.

Ostatnim punktem wizyty będzie udział prezydenta w inauguracji w Instytucie Polskim w Budapeszcie wystawy poświęconej rewolucji węgierskiej 1956 r. - „W walce o wolność zawsze jesteśmy razem” in memoriam 1956.

Powstanie węgierskie, nazywane również rewolucją węgierską, wybuchło 23 października 1956 roku. Jego uczestnicy domagali się przywrócenia wolności słowa i innych swobód obywatelskich oraz pełnej niezależności od ZSRR. Rozpoczęta 4 listopada interwencja wojsk sowieckich w ciągu kilku tygodni krwawo stłumiła powstanie. Władzę na Węgrzech przejął wówczas marionetkowy rząd Janosa Kadara.

Represje wobec uczestników węgierskiego powstania trwały jeszcze długo po ostatecznym zdławieniu wolnościowego zrywu. W czasie walk zginęło ponad 2500 osób. Po upadku powstania ponad 200 tys. ludzi wyemigrowało; kilkaset osób stracono a tysiące uwięziono.

Podziel się:

Oceń:

2016-10-23 15:48

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Węgry przygotowują się na wizytę Franciszka

PAP/FABIO FRUSTACI

Przyszłoroczna wizyta papieża Franciszka na Węgrzech została ogłoszona „wydarzeniem wielkiej wagi” – informuje portal Il Sismografo. Premier Victor Orban powierzył przygotowanie i nadzór nad wydarzeniem wicepremierowi Zsoltowi Semjénowi. Będzie on wspomagany przez Zoltána Kovácsa, sekretarza stanu odpowiedzialnego za komunikację i stosunki międzynarodowe.

Więcej ...

Starczów. Decyzje kościelne są często trudne do zrozumienia

2024-06-25 14:26

ks. Andrzej Adamiak

Drogi Księże Danielu, jesteśmy dumni z Twojej posługi wśród nas. Jesteśmy wdzięczni Bogu za dar Twojej osoby, a Tobie za świadectwo słowem i czynem o swoim kapłańskim powołaniu.

Więcej ...

Łódź: Międzynarodowe folkowanie

2024-07-05 09:30

Piotr Drzewiecki

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Dziewczynka, która przebaczyła swemu zabójcy

Święci i błogosławieni

Dziewczynka, która przebaczyła swemu zabójcy

Eucharystia przypomina nam o Bożej miłości

Wiara

Eucharystia przypomina nam o Bożej miłości

Starczów. Decyzje kościelne są często trudne do...

Niedziela Świdnicka

Starczów. Decyzje kościelne są często trudne do...

Zmarł ks. Paweł Pilśniak, kapłan wyświęcony rok temu

Kościół

Zmarł ks. Paweł Pilśniak, kapłan wyświęcony rok temu

Zmarł ks. Mirosław Rapcia. Znane są szczegóły...

Niedziela Częstochowska

Zmarł ks. Mirosław Rapcia. Znane są szczegóły...

Tygodnik

Kościół

Tygodnik "Sieci" ujawnia wstrząsające listy ks....

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Skwarzyński: od czasu zatrzymania księdza, jego kondycja...

Wiadomości

Skwarzyński: od czasu zatrzymania księdza, jego kondycja...