Reklama

Polska

Każdy potrzebuje modlitwy, nawet biskupi seniorzy

Bożena Sztajner

Uroczystą Mszę św. w intencji emerytowanego metropolity katowickiego abp. Damiana Zimonia odprawił w poniedziałek w katedrze katowickiej jego następca abp Wiktor Skworc wraz z biskupem pomocniczym Markiem Szkudłą i archidiecezjalnym duchowieństwem. - Bóg zapłać Wam za obecność, za modlitwę. Każdy jej potrzebuje, nawet seniorzy – żartował podczas uroczystości abp Zimoń.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Z okazji przypadającego wspomnienia św. Kosmy i Damiana w Krypcie Katedry Chrystusa Króla z udziałem metropolity katowickiego abp. Wiktora Skworca oraz bp. Marka Szkudły odprawiono Eucharystię w intencji abp. seniora Damiana Zimonia w dniu jego imienin.

- Bóg zapłać Wam za obecność, za modlitwę. Każdy jej potrzebuje, nawet seniorzy – zażartował abp Zimoń na początku Eucharystii.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Homilię w czasie Mszy św. wygłosił dziekan dekanatu Katowice – Śródmieście ks. Andrzej Suchoń. Nawiązując do liturgii słowa minionego tygodnia, wspomniał, że jest wyznaczona godzina na wszystkie sprawy pod słońcem. Nawiązał także do czytań dnia bieżącego, przywołując postać „poczciwego, dobrego Hioba”, który ogołocony ze wszystkiego, nie przestaje ufać Bogu.

- Słowa mądrości Koheleta uwidaczniają się w życiu każdego człowieka. Czasami tak, jak w przypadku Hioba, że w jednej chwili człowiek wszystko traci (...). Częściej jednak samo życie, nieubłaganie upływając prowadzi człowieka do takiego ogołocenia – powiedział ks. Suchoń.

- Takim momentem ogołocenia staje się zazwyczaj dla człowieka jesień życia – dodał. - Rodzi się jednak pytanie o dobro, jakie wynika z takiego ogołocenia. O sens doświadczenia wszystkiego na tym świecie jako marności. Odpowiedź na to pytanie daje Jezus w dzisiejszej Ewangelii. Wielkość człowieka ujawnia się wówczas, gdy staje się na powrót jak dziecko. Kto bowiem jest najmniejszy wśród Was wszystkich, ten jest wielki, mówi Jezus - tłumaczył kaznodzieja.

"Wówczas - kontynuował - ujawnia się siła ludzkiego ducha, gdy człowiek wolny od niesionych balastów, ozdób i bagaży, doświadczając kruchości życia, ma głębsze i bardziej wnikliwe na nie spojrzenie. Doświadczając niepewności, coraz większej zależności od woli Bożej i od łaski innych ludzi, poszukuje głębszego zakotwiczenia w Bogu i oparcia w wierze i nadziei. Nabiera także prawdziwej mądrości, jaką przynosi doświadczenie życia".

Reklama

Dziekan zacytował także obszerny fragment listu św. Jana Pawła II do ludzi w podeszłym wieku, w którym papież zachęca do spojrzenia jeszcze raz na swoje dotychczasowe życie.

- Dziękujemy ci za to, że patrząc w przeszłość dokonujesz bilansu, ale także za to, że nie pełniąc już urzędu, mocno żyjesz sprawami Kościoła, chociażby Twoją obecnością, dyspozycyjnością. Życzymy ci dobrego zdrowia, niech nad tym zdrowiem czuwają Kosma i Damian – zakończył ks. Suchoń.

W imieniu duchownych oraz świeckich zebranych w Krypcie Katedry Chrystusa Króla głos zabrał ks. Przemysław Słaboń, notariusz kurii metropolitalnej. – Życzę Ci, Księże Arcybiskupie pamięci dobrej, czyli pamięci o tym, co dobre – powiedział. Podkreślił także, że większość kapłanów posługujących w tej chwili w archidiecezji katowickiej to ci, którzy otrzymali sakrament święceń przez nałożenie rąk abp. seniora.

Na zakończenie Mszy św. abp Zimoń zwrócił się do zebranych w Krypcie Katedry dzieląc się swoją radością z faktu, że przewodniczącym Komisji Duszpasterskiej KEP ponownie został biskup katowicki.

Abp Zimoń odniósł się także do słów czytania z dzisiejszej Godziny Czytań. - Nie myślcie o śmierci, ale myślcie o nieśmiertelności – powiedział na zakończenie Eucharystii, parafrazując słowa św. Cypriana.

Abp Damian Zimoń stał na czele diecezji katowickiej od 1985 r. a od 1992 kierował archidiecezją katowicką. Jego zawołaniem biskupim są słowa „Głosimy Chrystusa Ukrzyżowanego”. Przeszedł na emeryturę w 2011 r. Zastąpił go abp Wiktor Skworc.

Podziel się:

Oceń:

2016-09-26 18:09

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

O filarach wychowania dzieci w abstynencji

Julia A. Lewandowska

Wzajemna miłość rodziców i dzieci, poczucie bezpieczeństwa oraz żywy kontakt z Bogiem – to filary wychowania najmłodszych w abstynencji od alkoholu i innych używek – przypomina ks. Marek Dziewiecki.

Więcej ...

Rozważania na niedzielę: Jak się uczyć miłości?

2024-05-02 20:31

Mat.prasowy

To jest wręcz szalone że współczucie i empatia mogą zmienić świat szybciej niż konflikty i przemoc. Każdego dnia doświadczamy sytuacji, które testują naszą wrażliwość - naszą miłość do siebie samego do bliźnich i oczywiście do Boga.

Więcej ...

Prymas Polski: gdy czynisz znak krzyża, głosisz miłość Boga

2024-05-05 16:06
Abp Wojciech Polak

flickr.com/episkopatnews

Abp Wojciech Polak

„Gdy z wiarą patrzysz na krzyż, gdy czynisz znak krzyża na sobie, gdy znakiem krzyża błogosławisz drugich, głosisz miłość Boga potężniejszą niż grzech, potężniejszą niż śmierć. Miłość, która zwycięża obojętność i nienawiść, która niesie przebaczenie i pojednanie, która przygarnia i jednoczy” - mówił w niedzielę w Pakości Prymas Polski abp Wojciech Polak.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

To święty również na dzisiaj

To święty również na dzisiaj

Rozważania na niedzielę: Jak się uczyć miłości?

Wiara

Rozważania na niedzielę: Jak się uczyć miłości?

Turniej WTA w Madrycie - Świątek wygrała w finale z...

Sport

Turniej WTA w Madrycie - Świątek wygrała w finale z...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...