Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Bp Pindel odwiedził osadzonych w Areszcie Śledczym w Bielsku-Białej

Mateusz Wyrwich

Bp Roman Pindel odwiedził 9 czerwca osadzonych w bielskim Areszcie Śledczym. Ordynariusz bielsko-żywiecki pomodlił się z grupą przebywających tam mężczyzn, wygłosił słowo i obdarował egzemplarzami Ewangelii.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W kaplicy spotkał się z grupą osadzonych, z którymi wspólnie modlił się i rozważał wymowę obecnego w kaplicy obrazu Jezusa Miłosiernego, zaznaczając jak ważne jest zaufanie Bogu. Duchowny nawiązał do trwającego w Kościele Roku Miłosierdzia.

Zwrócił uwagę, że motyw więzienia jest bardzo ważny w historii chrześcijaństwa. Przypomniał, że Chrystus został skazany przez dwie władze na więzienie i śmierć, a Ewangelia w pierwszych dziesiątkach lat była głoszona w dużych miastach i w więzieniu. „Apostołowie przechodzą przez doświadczenie więzienia i głoszą tam Ewangelię i świadczą o Jezusie” – dodał. Nawiązał do ostatniego listu więziennego św. Pawła – swoistego świadectwa życia – w którym apostoł podkreślił, że znosi „niedolę aż do więzów jak złoczyńca; ale słowo Boże nie uległo skrępowaniu”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Biskup przybliżył słuchaczom sylwetkę kandydata do beatyfikacji Jacquesa Fescha, skazanego w wieku 27 lat na śmierć za zastrzelenie policjanta w ucieczce po napadzie rabunkowym w Paryżu. Gdy po ujęciu trafił do więzienia, nawrócił się tam z ateizmu pod wpływem kapelana więzienia i głęboko wierzącego adwokata. Skruszony, przyjął ze spokojem wyrok. Został zgilotynowany w paryskim więzieniu 1 października 1957 r.

Dziennik duchowy tego kandydata na ołtarze ukazał się drukiem pod tytułem: „Za pięć godzin zobaczę Jezusa”. Tymi słowami Fesch dał w dniu egzekucji świadectwo swojej wiary.

Biskup przypomniał też historię polskich męczenników w Peru. Zwrócił uwagę, że po śmierci franciszkanów biskup Chimbote, Luis Bambarén udał się do więzienia, gdzie odbywali swoją karę przywódcy „Świetlistego szlaku”. Hierarcha zapytał wtedy wprost założyciela i dowódcę formacji zbrojnej tego ruchu o motyw zabicia polskich misjonarzy. Od Abimaela Guzmána, peruwiański biskup dowiedział się wtedy, że franciszkanie zginęli z powodu ich wiary, którą żyli i którą głosili, i do której zachęcali. „Twórca partyzantki marksistowsko-maoistowskiej przeprosił biskupa za śmierć zakonników i uznał to za błąd. Nie pierwszy raz w dziejach Kościoła widzimy, że śmierć męczennika przyczynia się do nawrócenia zabójcy, prowadzi do przemiany życia i zmiany w myśleniu wielu osób” – podsumował.

Reklama

„Łaska Boża w tajemniczy sposób działa i przychodzi, trzeba być na nią otwartym, nie można jej odrzucić” – zaapelował biskup. Rozdał na koniec osadzonym Nowy Testament i przekazał egzemplarze Biblii bibliotece więziennej.

Biskupowi towarzyszył kapelan pełniący posługę w bielskim areszcie ks. Tomasz Gorczyński. Ordynariusz spotkał się z dyrekcją i kierownictwem więzienia, mógł odwiedzić cele, pomieszczenia spotkań z rodzinami w czasie widzeń, a nawet gabinet stomatologiczny.

W Areszcie Śledczym w Bielsku-Białej od 2008 roku funkcjonuje kaplica dla wiernych różnych wyznań. Wcześniej niedzielna liturgia i spotkania kapelana z osadzonymi odbywały się w prowizorycznych pomieszczeniach.

Podziel się:

Oceń:

2016-06-10 09:03

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kard. Joachim Meisner na Dolnym Śląsku

Poświęcenie figury św. Maksymiliana Marii
Kolbego

Andrzej Solnica

Poświęcenie figury św. Maksymiliana Marii Kolbego

Więcej ...

„Miał wady, ale pięknie kochał” – wywiad z siostrzenicą bł. P. G. Frassatiego

Bł. Pier Giorgio Frassati

Luciana Frassati/Wikipedia

Bł. Pier Giorgio Frassati

„Bł. Pier Giorgio żył w świecie na sto procent. Miał wady, był prawdziwym człowiekiem. Ale przy tym był prawdziwym chrześcijaninem. To były jego dwie komplementarne tożsamości i jedna nie zawadzała drugiej. Do tego był bardzo kreatywny, a jednocześnie niesłychanie praktyczny" – mówi Wanda Gawrońska, 95-letnia siostrzenica bł. Pier Giorgia Frassatiego. W Krakowie znajduje się ulica Luciany Frassati-Gawrońskiej, jej matki i ukochanej siostry bł. Pier Giorgia. Jej wujek jest z kolei patronem tegorocznych ŚDM w Lizbonie. Z Wandą Gawrońską rozmawiałam w Rzymie, gdzie mieszka na stałe.

Więcej ...

Watykan: Były nuncjusz apostolski w USA ekskomunikowany

2024-07-05 13:54

Episkopat News

Oskarżony o schizmę abp Carlo Maria Viganò jest ekskomunikowany. Informuje o tym komunikat Dykasterii Nauki Wiary. Powodem zaciągnięcia przez byłego nuncjusza apostolskiego w USA ekskomomuniki "latae sententiae" jest nieuznawanie przez niego legalności obecnego papieża i Soboru Watykańskiego II.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Dziewczynka, która przebaczyła swemu zabójcy

Święci i błogosławieni

Dziewczynka, która przebaczyła swemu zabójcy

Eucharystia przypomina nam o Bożej miłości

Wiara

Eucharystia przypomina nam o Bożej miłości

Starczów. Decyzje kościelne są często trudne do...

Niedziela Świdnicka

Starczów. Decyzje kościelne są często trudne do...

Zmarł ks. Paweł Pilśniak, kapłan wyświęcony rok temu

Kościół

Zmarł ks. Paweł Pilśniak, kapłan wyświęcony rok temu

Zmarł ks. Mirosław Rapcia. Znane są szczegóły...

Niedziela Częstochowska

Zmarł ks. Mirosław Rapcia. Znane są szczegóły...

Tygodnik

Kościół

Tygodnik "Sieci" ujawnia wstrząsające listy ks....

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Skwarzyński: od czasu zatrzymania księdza, jego kondycja...

Wiadomości

Skwarzyński: od czasu zatrzymania księdza, jego kondycja...