Reklama

Niedziela Częstochowska

Częstochowa: muzyka Mozarta zabrzmiała na Festiwalu „Gaude Mater”

Bożena Sztajner

Muzyka Wolfganga Amadeusza Mozarta zabrzmiała 4 maja wieczorem w bazylice jasnogórskiej w ramach 26. Międzynarodwego festiwalu Muzyki Sakralnej „Gaude Mater”, który trwa w Częstochowie, pod patronatem honorowym prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Gwiazdą koncertu była Simone Kermes niemiecka śpiewaczka operowa (sopran dramatyczno-koloraturowy), urodzona w 1970 roku w Lipsku. Kształciła się w Hochschule für Musik und Theater w rodzinnym Lipsku pod kierunkiem Helgi Forner oraz podczas kursów mistrzowskich Dietricha Fischer-Dieskau’a. W partiach operowych pojawiała się m.in. w Brooklyn Academy of Music w Nowym Jorku, Théatre des Champs-Élysées w Paryżu, Staatsoper w Stuttgarcie i Teatro Nacional w Lizbonie. Koncertowała w Carnegie Hall w Nowym Jorku, Opera City Hall w Tokio, londyńskim Barbican, a także podczas Berkely Festiwal i Dresdner Musikfestspiele. Występowała z wieloma orkiestrami i zespołami, m.in. Gewandhausorchester w Lipsku, Orkiestrą Symfoniczną w Pradze, Academy of Ancient Music. Współpracowała z dyrygentami - Riccardo Chailly, Rafaelem Frühbeckiem de Burgos, Lotharem Zagroskiem, Andrea Marconem. Simone Kermes dokonała wielu nagrań – ich cechą znamienną jest rozległy repertuar, sięgający od Vivaldiego do Humperdincka. Niektóre z nich, jak Griselda Vivaldiego, Stworzenie Świata Haydna czy album z wirtuozowskimi motetami Vivaldiego (2007 rok) przyniosły jej nagrodę Diapason d’Or oraz inne nagrody płytowe. Dwukrotnie, w 2011 oraz w 20014, otrzymała nagrodę Echo Klassik.

Zobacz zdjęcia: Muzyka Mozarta na Festiwalu „Gaude Mater”

Dzieła Mozarta: Missa in C major „In honorem Sanctissimae Trinitatis” KV 167, Motet Exultate Jubilate in F major KV 165/158a, Regina Coeli in C major KV 108/74d wykonali: Jan Mroczek – organy, Simone Kermes (Niemcy) – sopran, Polski Chór Kameralny Schola Cantorum Gedanensis, Ensemble Sans Souci Berlin (Niemcy), pod dyrekcją Jana Łukaszewskiego, dyrygenta uznawanego za jednego z najznakomitszych w Europie specjalistów w dziedzinie muzyki chóralnej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Również w ramach koncertu odbyło się wręczenie nagrody w XII Konkursie Kompozytorskim "Musica Sacra Nova" w kategorii organowej. Nagrodę otrzymał Michał Malec za „Meditation sur la Croix”. Utwór ten znalazł się również w programie koncertu w bazylice jasnogórskiej.

Reklama



Polski Chór Kameralny Schola Cantorum Gedanensis należy do światowej elity w pełni profesjonalnych chórów kameralnych. Założony w 1978 roku, składający się z 24 zawodowych muzyków, pod kierownictwem dyrygenta Jana Łukaszewskiego. Chór dokonał ponad 500 prawykonań, w tym dzieł takich kompozytorów jak m.in. Henryk Mikołaj Górecki czy Krzysztof Penderecki.

Ensemble Sans Souci Berlin został założony w 1985 roku przez troje muzyków: flecistę Christopha Huntgeburth, grającego na flecie prostym i flecie traverso, Irmgard Huntgeburth - skrzypaczkę oraz Niklasa Trüstedt - gambistę. Repertuar zespołu obejmował szeroką literaturę muzyczną, poczynając od wczesnego baroku do epoki romantyzmu.

Jan Mroczek pierwsze sukcesy odnosił jako student prof. Józefa Serafina w Akademii Muzycznej w Krakowie, zdobywając nagrody na konkursach organowych: I nagroda w Rumii w 2003 roku i II nagroda w Castellana Grotte w 2004. Występował również z recitalami, m.in. w Bazylice Jasnogórskiej i Kościele Mariackim w Krakowie. Edukację kontynuował u prof. Daniela Rotha – organisty tytularnego kościoła St. Sulpice w Paryżu - początkowo jako stypendysta, a później student Hochschule für Musik und Darstellende Kunst we Frankfurcie nad Menem. Jan Mroczek bierze udział w różnych projektach muzycznych, współpracując m.in. z Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej, Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Częstochowskiej, chórem Collegium Cantorum Czestochowiensis oraz zespołem Barock Tune. Występował jako solista w Polsce, Niemczech, Rosji, na Litwie i na Węgrzech.. W 2012 roku otrzymał odznaczenie honorowe „Zasłużony dla Kultury Polskiej” przyznawane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Podziel się:

Oceń:

2016-05-04 21:32

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

„Gaude Mater”: koncert z okazji 500-lecia Reformacji

Marian Sztajner

„Solus Christus” – Koncert z okazji 500-lecia Reformacji, zabrzmiał 2 maja wieczorem w kościele ewangelicko-augsburskim Wniebowstąpienia Pańskiego w Częstochowie, podczas Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej „Gaude Mater”.

Więcej ...

Święty od trudnych spraw

Arkadiusz Bednarczyk

Nie ma tygodnia, żeby na Marianki, do Wieczernika, nie trafiło świadectwo cudu lub łaski za sprawą św. Stanisława Papczyńskiego.

Więcej ...

Nowe wino

2024-05-19 11:10
Kościół NMP na Piasku wypełnił się wiernymi modlącymi się o dary Ducha Świętego i dobre owoce rozpoczynającego się synodu diecezjalnego.

Magdalena Lewandowska

Kościół NMP na Piasku wypełnił się wiernymi modlącymi się o dary Ducha Świętego i dobre owoce rozpoczynającego się synodu diecezjalnego.

W Wigilię Zesłania Ducha Świętego – i w przed dzień rozpoczęcia II Synodu Metropolii Wrocławskiej – różne wspólnoty Odnowy w Duchu Świętym Archidiecezji Wrocławskiej zgromadziły się w kościele NMP na Piasku na czuwaniu i wspólnej modlitwie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego

Kościół

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

Kiedy żyjemy według Ducha Świętego, Bóg jest...

Wiara

Kiedy żyjemy według Ducha Świętego, Bóg jest...

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli