Reklama

Wiadomości

W Katyniu, w Smoleńsku uczczą pamięć ofiar

Miejsce katastrofy prezydenckiego samolotu

polskieradio.pl

Miejsce katastrofy prezydenckiego samolotu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ponad 180 osób, m.in. członkowie rodzin ofiar, oficjalna delegacja z Anna Marią Anders na czele i duchowni, poleci w niedzielę na miejsce katastrofy smoleńskiej, by uczcić jej 6. rocznicę - podała ROPWiM. Wcześniej oddadzą oni hołd ofiarom zbrodni katyńskiej.

Wyjazd jest związany z przypadającą w niedzielę 6. rocznicą katastrofy samolotu prezydenckiego pod Smoleńskiem. Członkowie delegacji pragną także uczcić 76. rocznicę zbrodni katyńskiej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Jak poinformował PAP sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Andrzej Krzysztof Kunert, delegacja łącznie ma liczyć ponad 180 osób. W jej skład ma wejść ok. 60 członków rodzin katyńskich, ok. 30 osób z rodzin smoleńskich, kilkunastu oficjeli m.in. przedstawiciele ministerstwa kultury oraz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, a także organizacji społecznych i instytucji kulturalnych m.in. Muzeum Katyńskiego, duchowni, harcerze i uczniowie ze szkół imienia ofiar Katynia.

Osobno ma polecieć również wojskowa Casa z asystą wojskową, która zapewni uroczystościom oprawę ceremoniału wojskowego.

Wylot samolotu z Warszawy do Witebska zaplanowano na wczesny ranek. Na miejscu członków delegacji mają powitać ambasador RP na Białorusi Konrad Pawlik i ambasador RP w Rosji Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, którzy będą później uczestniczyli w uroczystościach. Delegacja przejedzie następnie autokarami do Katynia. Tamtejsze uroczystości rozpoczną się wczesnym popołudniem na rosyjskim cmentarzu będącym częścią Memoriału Katyńskiego. Tam będzie miała miejsce modlitwa prawosławna, złożenie wieńców i zapalenie zniczy.

Później zaplanowano uroczystość na Polskim Cmentarzu Wojennym w Katyniu.

„W jej ramach odbędzie się msza św. celebrowana przez bp. Antoniego Dydycza, modlitwa ekumeniczna, przemówienie prezes Federacji Rodzin Katyńskich Izabelli Sariusz-Skąpskiej oraz ceremonia złożenia wieńców od Rodzin Katyńskich i od Rzeczpospolitej Polskiej.

Reklama

„Oczywiście będzie też możliwość indywidualnego złożenia kwiatów i zapalenia zniczy. Na zakończenie tej części zaplanowano krótką wizytę w muzeum Kompleksu Memorialnego +Katyń+” — powiedział Kunert.

Następnie delegacja przejedzie autokarami do Smoleńska. Na miejscu katastrofy zaplanowano przemówienie pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. dialogu międzynarodowego Anny Marii Anders, przewodniczącej delegacji państwowej.

„Później będzie miała miejsce modlitwa ekumeniczna, złożenie wieńców od członków rodzin smoleńskich i od narodu oraz zapalenie zniczy. Delegacja wróci do Polski późnym wieczorem” — dodał sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, która organizuje uroczystości.

Na odwiedzenie miejsca tragedii wraz z oficjalną delegacją zdecydowała się część rodzin. Jednym z nich jest Andrzej Melak, brat przewodniczącego Komitetu Katyńskiego Stefana Melaka. „Zamierzam udać się do Katynia na miejsce męczeńskiej śmierci naszych oficerów i do Smoleńska, gdzie zginął mój brat. Chcę wziąć udział we mszy św., złożyć kwiaty w miejscu, gdzie zginęli” — powiedział PAP Andrzej Melak.

10 kwietnia 2010 r. w katastrofie Tu-154M w Smoleńsku zginęli wszyscy pasażerowie i załoga samolotu - w sumie 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka, a także ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski. Polska delegacja, w tym wielu przedstawicieli polskich elit politycznych, wojskowych i kościelnych oraz środowisk pielęgnujących pamięć o zbrodni katyńskiej, zmierzali na uroczystości w Lesie Katyńskim.

Podziel się:

Oceń:

2016-04-08 09:28

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Katyńskie Zaduszki – lekcja historii

Magdalena Pijewska/Niedziela

W auli „Niedzieli” w Częstochowie odbyły się 2 listopada „Katyńskie Zaduszki” - spotkanie poświęcone pamięci polskich oficerów zamordowanych na Wschodzie, połączone z promocją książki stanowiącej pokłosie VII Konkursu „Prawda i kłamstwo o Katyniu”.

Więcej ...

Licheń: 25. rocznica beatyfikacji 108 błogosławionych męczenników II wojny światowej

2024-06-16 08:18

Biuro Prasowe Sanktuarium

Ks. Sławomir Homoncik MIC, kustosz sanktuarium maryjnego w Licheniu Starym, przewodniczył uroczystej Mszy św. sprawowanej w związku z obchodami 25. rocznicy beatyfikacji 108 błogosławionych męczenników II wojny światowej. Wraz z marianinem w trakcie Eucharystii modliły się osoby spokrewnione z męczennikami, kapłani oraz siostry zakonne należące do zgromadzeń, z których pochodziły zamordowani przez nazistów osoby konsekrowane. Licheńskie sanktuarium jest ogólnopolskim miejscem kultu błogosławionych 108 męczenników.

Więcej ...

Polska przegrała z Holandią 1:2 w meczu piłkarskich mistrzostw Europy

2024-06-16 16:55

PAP/EPA/ROBERT GHEMENT

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy

Wiara

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy

Panie, rozbudź we mnie nadzieję, że z Tobą mogę...

Wiara

Panie, rozbudź we mnie nadzieję, że z Tobą mogę...

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Kościół

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Rozważania bp. Andrzeja Przybylskiego: Co to jest...

Wiara

Rozważania bp. Andrzeja Przybylskiego: Co to jest...

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Sport

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Lekkoatletyczne ME: Wojciech Nowicki zdobył złoty medal w...

Sport

Lekkoatletyczne ME: Wojciech Nowicki zdobył złoty medal w...

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

Niedziela Świdnicka

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych

Wiara

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych

12 czerwca: Rocznica objawień w Akicie. Uzdrowienia,...

Wiara

12 czerwca: Rocznica objawień w Akicie. Uzdrowienia,...