Reklama

Niedziela Wrocławska

Rok Miłosierdzia w praktyce

Nowe życie Domu św. Józefa w Małkowicach

Liliana Sicińska

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Adwent i Rok Miłosierdzia rozpoczął się w Archidiecezji radośnie: metropolita poświęcił Dom św. Józefa w Małkowicach - zupełnie odmieniony po kilkunastu latach trudnych remontów. Wraz z Adwentem 2015 roku należący do Caritas ponad stuletni Dom św. Józefa zaczął nowe życie - w służbie najbardziej potrzebującym: chorym, niepełnosprawnym, seniorom, wymagającym stałej specjalistycznej opieki.

Elżbietańska misja, dom dziecka i ruina

Od 1912 roku w neogotyckim budynku siostry elżbietanki miały swój klasztor i prowadziły dom opieki zgodnie ze swoim charyzmatem. Po 1945 r. siostry zajęły się w Małkowicach opieką nad sierotami, jako oddział ówczesnej Caritas. Po rozwiązaniu Caritas Dom Dziecka upaństwowiono. Z braku dbałości dom z każdym rokiem niszczał. Tak funkcjonował do 2003 r., kiedy w stanie ruiny znów przekazano go Caritas. W 2014 r. uruchomiono tu Warsztat Terapii Zajęciowej dla osób z niepełnosprawnych, a od 2007 Poradnię Ambulatoryjną i Rehabilitacyjną oraz Zakład Rehabilitacyjny. W 2008 r. w części budynku Caritas otworzyła Zakład Pielęgnacyjno-Opiekuńczy z całodobową opieką pielęgniarską. Od 2013 r. abp Józef Kupny szczególnie troszczył się to miejsce, które - dzięki swojej lokalizacji i dużym możliwościom (ogromny dom i 6 ha ziemi) - może służyć jako miejsce świadczenia Caritas, miłości miłosiernej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Dom Świętego Józefa w Małkowicach

Liliana Sicińska

Dom Świętego Józefa w Małkowicach

100 nowych okien i 24 łazienki

40 dodatkowych łóżek w 20 pokojach (drugie tyle funkcjonuje już na parterze budynku), 25 nowych łazienek, w tym 4 specjalistyczne (z wannami i sanitariatami przystosowanymi dla osób leżących, z odleżynami). Aż 970 m2 nowych okien i ponad 1500 m2 wyremontowanej powierzchni. Nowoczesna instalacja cieplna, z zastosowaniem najnowocześniejszych technik oszczędzania ciepła i o 30 % ograniczająca emisję CO2, klimatyzacja,… Tak imponująco przedstawia się teraz zaplecze, jakie oferuje Dom św. Józefa. To tylko kilka liczb, obrazujących rozmiar wykonanych prac w ciągu niespełna 6 miesięcy. Opowiada o nich inspektor nadzoru budowlanego Franciszek Amrogowicz. - Projekt zaakceptowano rok temu, kilka miesięcy trwały prace przygotowawcze, a przez kolejne pół roku ekipa remontowa pana Bogdana Guta pracowała wytrwale i niezwykle sprawnie. Ksiądz Arcybiskup od początku nad nami czuwał, wiedział doskonale, ile trzeba tu włożyć wysiłku, żeby ten dom zafunkcjonował - opowiada pan inspektor.

Reklama

Aniołowie współpracują z ludźmi

Przywrócenie do świetności budynku, który może przez następne kilkadziesiąt lat służyć tak wielu potrzebującym to wielki sukces. Za nim stoją jednak konkretni ludzie. - Aniołowie nie spadają z nieba, oni są wśród nas, a najlepiej widzimy to w tym domu - cieszy się abp Józef Kupny. Remont był bowiem możliwy dzięki wsparciu Województwa Dolnośląskiego i Fundacji KGHM Polska Miedź. - To nasi Aniołowie - mówił metropolita, wskazując na partnerów strategicznych i przyjaciół, obecnych na poświeceniu domu. Są wśród nich także Oddział Dolnośląski Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oraz Burmistrz Miasta i Gminy Kąty Wrocławskie. Podziękowania otrzymał również prof. Wojciech Witkiewicz

Miejscem podziękowań była kaplica - od ponad 70 lat nieużywana do celów liturgicznych. Konieczne jest jej wyposażenie w niezbędne przedmioty liturgiczne. Ks. Arcybiskup ofiarował na użytek podopiecznych Caritas paramenty liturgiczne, ornat, ampułki, lekcjonarze, w tym cyborium, stuły oraz alby po św. pamięci bp. Józefie Pazdurze.

Podziel się:

Oceń:

2015-12-03 12:51

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Betlejemskie Światło Pokoju 16 grudnia w Polsce

BOŻENA SZTAJNER

Więcej ...

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez „Więź” artykułu

2024-05-20 12:18

episkopat.pl

W związku z licznymi pytaniami odnośnie do opublikowanego dzisiaj przez „Więź” artykułu pt. „List otwarty skrzywdzonych: Oczekujemy zawieszenia przewodniczącego episkopatu”, chciałbym potwierdzić, że członkowie Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski otrzymali wspomniany list.

Więcej ...

Pierwszy laureat Nagrody św. Jana Pawła II: uczymy się od niego sprawiedliwości społecznej

2024-05-20 17:20

Karol Porwich/Niedziela

„Od św. Jana Pawła II uczymy się wdrażania w praktykę zasad sprawiedliwości społecznej” - mówi ks. Leonard Olobo kierujący Centrum Pokoju i Sprawiedliwości w stolicy Ugandy. To właśnie temu ośrodkowi Watykańska Fundacja Jana Pawła II przyznała pierwszą w historii nagrodę imienia swego świętego patrona. Ma być ona nadawana co dwa lata w celu promowania wiedzy na temat myśli i działalności św. Jana Pawła II oraz jego wpływu na życie Kościoła oraz świata. Jej pomysłodawcy wzorowali się na prestiżowej Nagrodzie Ratzingera.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Maryja Matką Kościoła

Maryja Matką Kościoła

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Wiara

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

#PodcastUmajony (odcinek 20.): Odkurzyłeś już?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 20.): Odkurzyłeś już?

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele