Reklama

Niedziela Częstochowska

Abp Depo przewodniczył modlitwie za środowisko akademickie Częstochowy

Ks. Mariusz Frukacz

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Mądrości nie zdobywa się przez zasługi, ale przychodzi jako obdarowanie”. - w homilii metropolita częstochowski abp Wacław Depo, który wieczorem 11 października w kościele akademickim pw. św. Ireneusza w Częstochowie przewodniczył Mszy św. inaugurującej nowy rok akademicki.

We wspólnej modlitwie wzięli udział studenci, profesorzy, rektorzy i władze wyższych uczelni. Mszę św. z metropolitą częstochowskim koncelebrowali m.in. ks. dr hab. Marian Duda, dyrektor Wyższego Instytutu Teologicznego w Częstochowie, ks. dr Grzegorz Szumera, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Częstochowie i ks. Jacek Michalewski, duszpasterz akademicki i proboszcz parafii akademickiej pw. św. Ireneusza. - Gromadzimy się w świątyni akademickiej jak w Domu Ojca, aby Jezusowi zawierzyć świat akademicki Częstochowy - mówił na początku Mszy św. ks. Jacek Michalewski.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Nawiązując do hasła Dnia Papieskiego „Jan Paweł II - papieżem rodziny” ks. Michalewski podkreślił, że „dzisiejsza rodzina wpisana jest w całą tematykę cywilizacji miłości”.

W homilii abp Depo podkreślił, że „studenci są niespokojni nadzieją znalezienia prawdy, aby nią żyć”.

Nawiązując do czytań mszalnych abp Depo zaznaczył, że „Ewangelia pyta młodego człowieka o kres, o wieczność”. - Iść przed siebie to mieć świadomość celu. Postawić właściwe pytanie to skrócić drogę do prawdy.- mówił abp Depo przypominając słowa św. Jana Pawła II.

„Bardzo ważny jest spotkanie Jezusa twarzą w twarz, z tajemnicą Jego Osoby” - kontynuował arcybiskup i pytał: Co mam czynić, jak żyć? - Jezus mówi zostaw to, co było dotychczasowym sposobem twojego życia i idź za Mną. Jezus daje młodemu człowiekowi siebie. Tej drogi nic nie zastąpi, ani pobożność, ani prawość czy nawet pragnienie Bożego Królestwa - odpowiedział arcybiskup.

Metropolita częstochowski przypomniał, że „łaska to jest udzielenie się Boga jako źródła mądrości, łaski i życia” i dodał, że „człowiek wybiera co chce w imię wolności. Pycha, własna recepta na życie sprawia, że człowiek odchodzi zasmucony od Jezusa, bo opiera się tylko na sobie samym”.

Reklama

„Poznanie Boga bez poznania własnej nędzy prowadzi do rozpaczy, do pychy” - kontynuował metropolita częstochowski przypominając słowa francuskiego filozofa Błażeja Pascala.

Arcybiskup wskazał, że „drogą wyjścia i rozwiązania jest Chrystus, bo mówi o tajemnicy człowieka”.

„Poszukiwanie prawdy i służba prawdzie daje nam możliwość wyboru jednej z najwłaściwszych dróg w życiu. Odkrywając prawdę trzeba trwać na modlitwie o jej zrozumienie i świadectwo” - zakończył abp Depo.

Ośrodek akademicki i kościół św. Ireneusza nawiązują do tradycji duszpasterstwa akademickiego "Piwnica" z końca lat 60. i lat 70., kiedy to wbrew woli władz komunistycznych biskup częstochowski Stefan Bareła udostępnił duszpasterstwu akademickiemu, którym kierował ks. Ireneusz Skubiś, piwnice Kurii diecezjalnej.

Dalszy rozwój duszpasterstwa akademickiego nastąpił w latach 80. Wówczas duszpasterstwo zostało przeniesione do kościoła św. Wojciecha w dzielnicy Tysiąclecie w Częstochowie. Nowym etapem w rozwoju duszpasterstwa było powołanie 25 marca 2004 r. przez abp. Nowaka pierwszej w Polsce personalnej parafii akademickiej pw. św. Ireneusza BM. Uroczystego poświęcenia kościoła akademickiego p.w. św. Ireneusza dokonał abp Stanisław Nowak 9 października 2011 r.

Patronką duszpasterstwa akademickiego archidiecezji częstochowskiej jest św. Teresa Benedykta od Krzyża Edyta Stein.

Podziel się:

Oceń:

2015-10-11 21:29

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Rodzina, praca, studia...

Tomasz Pluta

Więcej ...

Niemcy: abp S. Szewczuk wezwał diasporę ukraińską do zachowania więzi z ojczyzną

2024-05-23 20:59
Arcybiskup Światosław Szewczuk

Wikipedia/Longin Wawrynkiewicz

Arcybiskup Światosław Szewczuk

Niech bycie razem z Ukrainą będzie waszą myślą przewodnią - zaapelował arcybiskup większy kijowsko-halicki Światosław Szewczuk do przedstawicieli działających w Niemczech 27 organizacji ukraińskich, z którymi spotkał się 22 maja w Monachium. Podziękował im za wsparcie i pomoc, a zarazem poprosił ich o dalsze pamiętanie o ojczyźnie, przeżywającej od ponad dwóch lat trudne chwile.

Więcej ...

KSM apeluje do prezydenta Warszawy o zmianę decyzji ws. krzyży w urzędach

2024-05-24 20:52

Adobe Stock

"Głębokie zaniepokojenie decyzją o usunięciu krzyży z urzędów publicznych w stolicy" wyraziło Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży (KSM). W liście otwartym do prezydenta Warszawy KSM stwierdza, że decyzja ta "stanowi naruszenie wielowiekowej tradycji oraz symboliki religijnej, która jest integralną częścią polskiego dziedzictwa kulturowego". Apeluje też do prezydenta Rafał Trzaskowskiego o zmianę decyzji ws. symboli religijnych w stołecznych urzędach.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych

Wiara

Wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych

Jezu, pomóż mi nieść mój krzyż

Wiara

Jezu, pomóż mi nieść mój krzyż

Zmarł biskup senior Janusz Zimniak

Kościół

Zmarł biskup senior Janusz Zimniak

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Niesamowita święta Rita

Kościół

Niesamowita święta Rita

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

Polska

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania