Reklama

Wiadomości

Bank Światowy: historyczny spadek skrajnego ubóstwa w świecie

ArmyAmber

Skrajne ubóstwo spadło w tym roku poniżej bezprecedensowego poziomu poniżej 10 proc. ludności świata - wynika z ogłoszonego wczoraj raportu Banku Światowego (BŚ). - Możemy być pierwszym pokoleniem w historii, które położy kres skrajnemu ubóstwu - powiedział szef tej instytucji Jim Yong Kim.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Według BŚ, poniżej poziomu ubóstwa - a więc za 1,25-1,90 dolara dziennie - żyje 702 mln ludzi, czyli 9,6 proc. ludności świata. W 2012 r. było ich 902 mln (13 proc.), zaś w 1999 r. - aż 29 proc.

Według Kima, spadek ten jest wynikiem dynamicznego wzrostu gospodarczego, inwestowania w służbę zdrowia, edukację i opiekę społeczną, które pozwoliły milionom ludzi uniknąć popadnięcia w ubóstwo. Ta poprawa sytuacji może zrodzić we wspólnocie międzynarodowej „nowy zapał” po niedawnym przyjęciu przez Narody Zjednoczone nowych celów zrównoważonego rozwoju (tzw. Agendy 2030), wśród których jest likwidacja skrajnego ubóstwa.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Jednocześnie w swym raporcie BŚ zaznacza, że wciąż istnieją „liczne przeszkody” w osiągnięciu tego celu. O ile bowiem znaczna tendencja spadkowa obserwowana jest w Azji wschodniej - szczególnie w Indiach - i w Ameryce Południowej, to skrajne ubóstwo jest mocno zakorzenione w Afryce subsaharyjskiej, gdzie w br. dotyka aż 32,5 proc. mieszkańców. W regionie tym żyje połowa światowej populacji ludzi ubogich.

- Wzrastająca koncentracja światowego ubóstwa w Afryce subsaharyjskiej jest niezwykle niepokojąca. Regionowi temu jako całości nie udaje się podążać za rytmem redukcji ubóstwa w reszcie świata - podkreśla BŚ. Za szczególnie niepokojącą uznaje on sytuację w Madagaskarze i Demokratycznej Republice Konga, gdzie poniżej progu ubóstwa żyje około 80 proc. mieszkańców, co czyni z nich dwa najbardziej dotknięte ubóstwem państwa świata.

Jednocześnie BŚ zaznacza, że nie dysponuje wiarygodnymi danymi, dotyczącymi ubóstwa na Bliskim Wschodzie i w krajach Maghrebu z powodu konfliktów i słabości państwa w głównych krajach regionu.

Raport BŚ ostrzega przed odwróceniem tendencji wzrostowej w gospodarce tzw. rynków wschodzących [do których zaliczana jest m.in. Polska - KAI], okazujących oznaki zadyszki po tym, jak dźwigały światową gospodarkę podczas kryzysu finansowego z lat 2008-2009. - Rozwój w ciągu dwóch ostatnich lat był solidny, ale długie spowolnienie na świecie od początku kryzysu w 2008 r. zaczyna wywierać wpływ na rynki wschodzące - zaznacza główny ekonomista BŚ, Kaushik Basu.

Reklama

Niepokój BŚ wywołuje zwłaszcza wpływ bliskiego już zacieśnienia polityki monetarnej Stanów Zjednoczonych, które może doprowadzić inwestorów do masowego opuszczania państw o niskim dochodzie, co grozi pozbawieniem ich niezbędnych środków. Spodziewać się więc trzeba „zawirowań”, które „stworzą nowe wyzwania w walce z likwidacją ubóstwa” - podkreśla Basu.

Oxfam, międzynarodowa organizacja humanitarna, zajmująca się walką z głodem w świecie, z zadowoleniem przyjęła dane z raportu BŚ, ale jednocześnie wskazała, że liczba ludzi żyjących w skrajnym ubóstwie wciąż jest „nieznośnie wysoka”. - Wiele pozostaje do zrobienia - oświadczył dyrektor organizacji, Nicolas Mombrial, wskazując, że konieczna jest „mobilizacja nowych środków i radykalna zmiana polityczna”.

Podziel się:

Oceń:

2015-10-05 13:14

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Franciszek uczy ubóstwa

Grzegorz Gałązka

„Jeden z biskupów zwierzył mi się, że ma u siebie w szafie wspaniałe mitry, ale teraz wstydzi się je wkładać na głowę. To jasne, że jeśli Franciszek używa ornatów, które kosztują tyle co koszula, czyli 60-70 euro, to wszyscy wokół niego ubierają się skromnie” – mówi Luciano Ghezzi, który od ponad 50 lat jest właścicielem położonego w centrum Rzymu sklepu z odzieżą dla księży i artykułami liturgicznymi.

Więcej ...

Dzień po dniu budujmy osobistą relację z Jezusem

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii J 21, 20-25.

Więcej ...

Prosimy Ducha Świętego o jedność

2024-05-19 12:44
Biskup Jacek Kiciński CMF

ks. Łukasz Romańczuk

Biskup Jacek Kiciński CMF

Tradycją już jest, że Archidiecezjalna Pielgrzymka Ludzi Pracy odbywa się w Henrykowie. Tym razem, przy strugach deszczu, Mszę przy Klasztorze Księgi Henrykowskiej odprawił bp Jacek Kiciński CMF.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego

Kościół

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

Kiedy żyjemy według Ducha Świętego, Bóg jest...

Wiara

Kiedy żyjemy według Ducha Świętego, Bóg jest...

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli